Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Episkopat do biskupów: Dyspensa dla wiernych od obowiązku uczestnictwa we mszy świętej

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski zarekomendowała dzisiaj biskupom diecezjalnym udzielenie wiernym dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej.

Dyspensa ma obowiązywać do 29 marca i obejmować osoby w podeszłym wieku, z objawami infekcji (kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.), dzieci i młodzież szkolną, dorosłych, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę oraz wszystkich tych którzy czują obawę przed zarażeniem.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na niedzielnej mszy nie jest grzechem. – Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe – czytamy w komunikacie.

W opisywanym czasie w kościołach mają być przestrzegane następujące zasady: kapłani i nadzwyczajni szafarze komunii świętej przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny, znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, należy powstrzymać się od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie, na kratki konfesjonałów należy nałożyć folie ochronne, nie napełniać kropielnic woda święconą.
Rada przypomina, że przepisy liturgiczne przewidują przyjmowanie komunii świętej „na rękę”, do czego zachęca.

Zachęca też wszystkich wiernych, aby poza liturgią nawiedzali kościoły. W związku z tym polecają duszpasterzom: pozostawianie otwartych świątyń w ciągu dnia, troszczenie się o dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu oraz odwiedziny u chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną (z zachowaniem zasad higieny).

Liturgie z udzieleniem sakramentu bierzmowania, które miały odbyć się w opisywanym czasie przeniesione zostają na terminy późniejsze. Zawieszone zostają też pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę oraz rekolekcje szkolne organizowane przez parafie. Rada prosi o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, na przykład poprzez pomoc w zakupach.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
19 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Fidelus Castro
Fidelus Castro
2 lat temu

Nie chodziłem,nie chodzę i nie będę chodził do tzw kościoła! Aż tyle mam do powiedzenia !!!

Aleksander 44 lata.
Aleksander 44 lata.
2 lat temu

Najmniej potrzebny jest do tego księża aby być dobrym katolikiem prawdziwy kościół jest w modlitwa w rodzinie w sercu i miłości do Boga i drugiego człowieka im chodzi o tace a nie wiernych już ich maja bardzo mało tak samo ile odeszło księży w tym roku parę set tylko w naszej Bielsko Żywieckiej ponad 15 widzą co się dzieje i co robią te wygodne ropuchy biskupi rydzyk to jest zagłada dla kościoła .

tadam
tadam
2 lat temu

jest nadzieja, że ta epidemia ostatecznie zatopi ten pyszny i chciwy kościół z jego zakłamanymi biskupami i ich sługami po plebaniach

edzio
edzio
2 lat temu
Reply to  tadam

Kiery?

Marcin święty nie
Marcin święty nie
2 lat temu

To dobra okazja żeby przemyśleć ,popatrzeć na rady przy parafii , na hierarchię władzy powiązanie z mafiami rodzinnymi , przepływ parafialnych pieniędzy , no i wszechobecny bolszewizm ,to dobry czas na zadumę i wyciągnięcie wniosków

Jano
Jano
2 lat temu

Artykuł o rzymskim epidiaskopie a zdjęcie luterańskiego kościoła.
Brawo redakcjo!

edzio
edzio
2 lat temu
Reply to  Jano

Zboru!

edward
edward
2 lat temu

Pozamykać wylęgarnię zła

edzio
edzio
2 lat temu
Reply to  edward

Zacznijmy od świetlicy Krytyki Politycznej!

Janina
Janina
2 lat temu
Reply to  edzio

czy tępota nie boli ????

edzio
edzio
2 lat temu
Reply to  Janina

Zapytaj w krytyce

Tadek
Tadek
2 lat temu

nie będzie owieczek do strzyżenia

edzio
edzio
2 lat temu
Reply to  Tadek

pozostały kołtuny

realista
realista
2 lat temu
Reply to  edzio

na ciemnotę nie ma lekarstwa

edzio
edzio
2 lat temu
Reply to  realista

Trzeba ostrzyc- odpowiednie stadko gromadzi się w przykopie.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu

Jeśli księża nie są w stanie udzielić pomocy w zakupach dla osób starszych – niech tę czynność zostawią świeckim bo z proszenia nie ma nic. Kościoły powinny być całkowicie zamknięte w trudnym czasie dla mszy, pomodlić się trzeba w domu. Nawet msze w ograniczonym zakresie to zagrożenie jeśli w cywilu zakazuję się zebrań już w przyp. 30 osób. Zasady powinny być te same.

Erazm
Erazm
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

mnie to lata , nie interesują mnie gusła , czary, modły, walenie czołem o podłogę itp. idiotyzmy

edward
edward
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Popieram

edzio
edzio
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Pomogłeś już komuś zrobić zakupy? Świetlice również!