Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn

Ewangelicy świętują 501 lat Reformacji

Fot. Z archiwum parafii ewangelicko-augsburskiej w Cieszynie

31 października jest dniem szczególnym dla ewangelików. Przypada w nim Pamiątka Reformacji – wydarzeń, które w 1517 roku rozegrały się w Wittenberdze.

We wszystkich kościołach luterańskich w Polsce, w tym na Śląsku Cieszyńskim, gdzie mieszka najwięcej ewangelików, odbywają się okolicznościowe nabożeństwa. Co roku telewizja transmituje jedno z nich. Dziś o 17.00 w TVP2 będzie można oglądać świętowanie Pamiątki Reformacji w kościele w Ozorkowie.

Reformację zapoczątkował przed 501 laty augustiański zakonnik ks. dr Marcin Luter, który ogłosił w Wittenberdze 95 tez. Były one propozycjami tematów do dyskusji o pokucie i odpustach, a zapoczątkowały wielki ruch odnowy Kościoła chrześcijańskiego. Reformacja przypomniała znaczenie Bożego Słowa i podkreśliła, że Kościół powołany jest do głoszenia Ewangelii. Wskazała na indywidualną relację z Bogiem, odpowiedzialność za siebie, za innych ludzi i świat wokół nas. Ks. dr Marcin Luter podkreślił, że Boża łaska jest darem, którego nie da się kupić lub pozyskać, a Chrystus jest jedynym pośrednikiem pomiędzy Bogiem a człowiekiem. Krzyż i zmartwychwstanie wyrywają człowieka z bezsilności i niemocy, wyzwalają każdą osobę, aby mogła prawdziwie służyć Bogu i innym.

Reformacja uruchomiła procesy, które nie tylko zmieniły sytuację religijną Europy, ale zapoczątkowały również głębokie przemiany w przestrzeni kulturowej, społecznej, gospodarczej i politycznej. Ewangelicyzm wpłynął na rozwój kultury, języków narodowych, szkolnictwa, muzyki sakralnej, działalności społecznej oraz świadomości obywatelskiej w Europie.

Z Wittenbergi Reformacja wyruszyła w świat. Dzisiaj kościoły luterańskie liczą około 80 mln członków, a do dziedzictwa duchowego Reformacji przyznaje się kilkaset milionów chrześcijan. Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP należy do rodziny Kościołów luterańskich i posiada około 70 tysięcy wiernych. Największą parafią jest cieszyńska.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments