Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Fantastyczny świat George’a R.R. Martina

Podejrzewamy, że niewiele jest osób, które nie wiedzą, kim jest George R.R. Martin. A jeśli są, to zapewniamy, że jego twórczość zasługuje na uwagę. Jeśli jesteś fanem epickiego serialu „Gra o tron”, który powstał na podstawie twórczości tego pisarza, to nie możesz przejść obojętnie obok jego dorobku literackiego.

Świat przedstawiony w serii „Pieśń lodu i ognia” jest dużo bardziej obszerny, niż to, co możemy zobaczyć na ekranie. Pewne wątki są o wiele bardziej rozbudowane, a niektóre z nich w serialu wcale nie zostały wykorzystane. Magia połączona z okrucieństwem wojny to główne motywy najpopularniejszej sagi Georga R.R. Martina i jednocześnie fenomenu wydawniczego tego stulecia. „Pieśń lodu i ognia” sprzedano łącznie w liczbie 58 milionów egzemplarzy i przetłumaczono na 45 języków.

Dlaczego świat wykreowany przez Amerykanina jest tak wyjątkowy? Otóż zdaniem pisarza fantasy nie istnieje bez magii, jednak wymaga ona ścisłej kontroli, ponieważ bardzo łatwo można przesadzić, przez co czytelnik zatraci poczucie realizmu.

Sekret mistrza

Fabuła Martina ma w sobie coś tajemniczego, mrocznego, niebezpiecznego, ale też nie do końca zrozumiałego. George R.R. Martin w jednym z wywiadów przyznał, że inspiruje go historia. Faktycznie, nie trzeba długo szukać, aby znaleźć pewne podobieństwa między wydarzeniami z Westeros a rzeczywistością. Czytając najpopularniejszą sagę Martina, ale też pozostałe jego dzieła, nie mamy poczucia totalnego odrealnienia.

Możemy utożsamiać się z bohaterami, a opowiedziane historie są zwyczajnie bardzo prawdopodobne. Postaramy się w skrócie opisać najchętniej czytane książki Georga R.R. Martina i tym samym przybliżyć wam jego twórczość. Wszystkie wymienione książki znajdziecie w formie ebooka na stronie https://litres.pl/george-r-r-martin/.

Poniżej przedstawiamy najciekawsze według nas tytuły, których nie powinien pominąć żaden miłośnik fantastyki.

„Światło się mroczy”

Wezwany przez Gwen, swą dawną ukochaną, Dirk’t Larien przekonuje się, że planeta Worlorn bardzo się zmieniała i chyli się ku upadkowi.

Martin świetnie opisał obcy świat i kultury, stworzył klimat mrocznego westernu przeniesionego w galaktyczne przestrzenie. Książka wydana została w 1977 roku.

„Przystań Wiatrów”

Mieszkańcy Przystani Wiatrów odkrywają, że dzięki słabej grawitacji i gęstej atmosferze, na skrzydłach wykutych z metalu znalezionego na porzuconym statku, są w stanie latać.

Skrzydła jednak mogą dziedziczyć tylko osoby z lotniczych rodzin. Maris – córka rybaka — postanawia o nie zawalczyć. Data wydania książki to 1981 rok.

„Tuf Wędrowiec”

Ekscentryczny, ale zawsze postępujący zgodnie z zasadami, Tuf postanawia zmienić profesję i mianuje się inżynierem ekologiem, którego głównym zadaniem ma być rozwiązywanie problemów nękających rozliczne światy.

Książka z 1986 roku.

„Gra o tron”

Pierwsza część jednej z najpopularniejszych sag na świecie, w Polsce ukazała się w 1996 roku. W Westeros zaczyna się poważna, pełna przemocy, intryg i zagadek gra o to, co najważniejsze – władzę.

Zbliża się zima, lodowate wichry wieją z północy, gdzie schroniły się wyparte przez ludzi pradawne rasy i starzy bogowie.

„Taniec ze smokami”

Jest to piąty tom serii i jak na razie ostatni wydany, choć w planach George Martin ma jeszcze dwa.

Wszędzie narastają gwałtowne konflikty, w których uczestniczą banici i kapłani, żołnierze i zmiennokształtni, szlachetnie urodzeni i niewolnicy. W czasie narastających niepokojów fale przeznaczenia nieuchronnie prowadzą bohaterów do największego ze wszystkich tańców… Walki żywych z martwymi.

„Lodowy smok”

Jest to jedyna książka Martina dedykowana najmłodszym. Niezwykła opowieść o bohaterach i smokach, sile rodziny i dojrzewaniu wyjątkowej dziewczyny, ozdobiona ilustracjami słynnego hiszpańskiego artysty Luisa Royo.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments