Wydarzenia Bielsko-Biała

Festiwal Ekodzieło 2024. Z ziemią i dla Ziemi

Klub Gaja zaprasza na 10. edycję Festiwalu Ekodzieło. Głównym założeniem festiwalu jest powrót do obcowania z przyrodą i odkrywania współzależności z otaczającym nas światem.

W dniach 27-29 maja odbędzie się 10. edycja Festiwalu Ekodzieło, organizowanego przez Klub Gaja. Głównym miejscem spotkań będzie, powstały na nieużytku bielskiego cmentarza żydowskiego, Tajemniczy Ogród.  Przez dwa dni, od godziny 10.00, dzieci i młodzież z bielskich szkół uczestniczyć będą w performatywnym działaniu „Wydeptywanie” oraz warsztatach połączonych z pracami porządkowymi, usuwaniem roślin inwazyjnych oraz sianiem koniczyny. Dodatkowo uczestnicy będą mieli możliwość poznać zwyczaje pszczół, zobaczą pasiekę edukacyjną, a także wziąć udział w pracach manualnych – wykonają z recyklingu drewniane skrzynki na kwiaty oraz ulepią z gliny i kompostu kule kwietne.

Wydarzenie zakończy się 29 maja o godz. 19.00 w Gminnym Ośrodku Kultury „Promyk” w Bystrej, gdzie zostanie wyświetlony estoński film „Siostrzeństwo świętej sauny”. Jest to kameralny dokument w reżyserii Anny Hints, który opowiada intymną historię kobiet spotykających się w tradycyjnej saunie.

– Ten kameralny festiwal nie jest kolejnym pokazem koncertów i wystaw. Jest propozycją nauczenia się możliwych do zastosowania technik pracy z ziemią i dla Ziemi. Jest dostarczaniem refleksji oraz narzędzi i wiedzy, które mogą pomóc w odnajdywaniu utraconych relacji ze światem natury. Nie jest to łatwe w zurbanizowanej i przepełnionej kulturą konsumpcji przestrzeni. Ta chwila dosłownego kontaktu z ziemią może okazać się doświadczeniem ważnym, głębokim i kształtującym. W naszej pracy staramy się tworzyć warunki, w których uczestnicy nie tylko dotykają świętości życia, ale uczą się szacunku dla konkretnej, fizycznej aktywności – mówi Jacek Bożek, lider Klubu Gaja i pomysłodawca Festiwalu Ekodzieło.

 

google_news