Kultura i rozrywka Żywiec

FFGP. Rekordowa liczba zgłoszeń

Zofia Sordyl w trakcie nagrania konkursowego materiału. Pomaga jej Brygida Sordyl (z lewej). Fot. Daniel Franek, materiały prasowe

Prawie 150 zgłoszeń wpłynęło na tegoroczny Festiwal Folkloru Górali Polskich on-line, który będzie częścią zbliżającego się 57. Tygodnia Kultury Beskidzkiej. To pierwszy taki wynik w ponad półwiecznej historii konkursu.

Paradoksalnie, to właśnie dzięki nietradycyjnej, internetowej formule konkursu, mogły wziąć w nim udział osoby, które były przekonane, że już to się nie uda. Wśród nich znalazła się na przykład 75-letnia Józefa Sordyl, siostra Zofii Sordyl. Zgłosiły się tak naprawdę obie. Te niezwykle utalentowane bliźniaczki to wielokrotne laureatki Złotych Żywieckich Serc, uhonorowane też Nagrodą im. Oskara Kolberga. Śpiewają od dzieciństwa archaicznym, białym głosem i gwarą góralską. Pieśni uczyły się od swojej mamy.

Wszystkie nadesłane materiały oceni komisja w składzie: Anna Borucka-Szotkowska (przewodnicząca, muzykolog), Zbigniew Wałach (muzyk), Aleksander Smaga (muzyk), Przemysław Ficek (muzyk), Katarzyna Pach-Sznepka (sekretarz komisji). Ocenie będzie podlegać przede wszystkim zgodność z najważniejszymi cechami muzyki danego regionu.

Kto w tym roku zostanie zdobywcą Złotych Żywieckich Serc, dowiemy się 2 sierpnia o 18.00 podczas wirtualnego koncertu laureatów. Koncert zostanie wyemitowany na stronie tkb.art.pl, Facebooku i YouTube.

TAURON
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments