Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Formularze po ukraińsku czekają. Uchodźcy mogą starać się o rodzinny kapitał opiekuńczy

Fot. z arch. ZUS

Na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest już dostępny wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy dla uchodźców z Ukrainy (RKO-U). Świadczenie przyznawane jest na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Formularz jest dostępny w języku ukraińskim.

– Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyznawał i wypłacał dodatkowe wsparcie obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutego br. w związku z działaniami wojennymi. Rodzice mogą otrzymać nawet do 12 tysięcy złotych na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Rodzic dziecka może zdecydować, czy chce otrzymywać RKO w wysokości 500 zł przez 24 miesiące, czy w wysokości 1 000 zł przez 12 miesięcy – wyjaśnia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Prawidłowe złożenie wniosku RKO-U na PUE ZUS pozwoli na automatyczną jego obsługę i skróci czas przyznania świadczenia. – Do złożenia wniosku, podobnie jak w przypadku świadczenia 500+, niezbędny jest polski numer identyfikacyjny PESEL rodzica jak i dziecka, na które składany jest wniosek, adres e-mail, polski numer telefonu, a także numer rachunku bankowego w Polsce. Wniosek RKO-U może być złożony wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa śląskiego.

O rodzinny kapitał opiekuńczy można ubiegać się od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 9. miesiąc, do końca miesiąca, w którym dziecko kończy 12. miesiąc. Jeśli wniosek zostanie złożony po miesiącu, w którym dziecko ukończy 12. miesiąc życia, kapitał zostanie pomniejszony o 500 zł za każdy miniony miesiąc od ukończenia przez dziecko 12 miesiąca. Świadczenie zostanie przekazane na polski numer rachunku bankowego podany we wniosku. RKO przysługuje od miesiąca złożenia wniosku. Co ważne, uchodźcy z Ukrainy, którzy uzyskali numer PESEL UKR w marcu br., nie muszą się martwić, składając wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy w kwietniu, że świadczenie za marzec im przepadnie. Zakład przyzna im świadczenia również za marzec, czyli od miesiąca uzyskania numeru PESEL UKR. RKO, jak i inne świadczenia z programu „Rodzinna 500 plus”, przysługują uchodźcy w tym okresie, kiedy przebywa z dziećmi w Polsce.

W sprawie rodzinnego kapitału opiekuńczego obywatele Ukrainy otrzymają pomoc w każdej placówce ZUS, podczas e-wizyty w ZUS, na infolinii pod numerem telefonu 22 444 02 55 od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-18.00 lub za pośrednictwem e-maila wysłanego na adres [email protected]

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
13 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Propaganda Inflacja Spekulacja
Propaganda Inflacja Spekulacja
1 rok temu

Rozdawnicza polityka nadal kwitnie a dodruk pieniądza idzie pełną parą. Skończymy jako kraj 3 świata

Kiki
Kiki
1 rok temu

Rozdawnictwo a my uczciwie pracujący musimy na nich robić.Chory kraj

c.d.
c.d.
1 rok temu
Reply to  Kiki

raczej ciąg dalszy

Lepiej?
Lepiej?
1 rok temu
Reply to  Kiki

Tacy jak ty, jak wyjechali do np. Niemiec czy na wyspy to pierwsi się meldowali po każdy możliwy socjal, a tu udawali biznesmenów…

Ono
Ono
1 rok temu

Jakim prawem Nie są obywatelami polskimi Do roboty a nie na socjale i na koszt państwa

wstyd, że i stosujesz Ono
wstyd, że i stosujesz Ono
1 rok temu
Reply to  Ono

Dasz zatrudnienie matce z dwójką malutkich dzieci (2,5; 4,5), mąż został walczyć? – znam taki przypadek.

Taka prawda
Taka prawda
1 rok temu
Reply to  Ono

Ruska onuca dała głos

inaczej
inaczej
1 rok temu
Reply to  Taka prawda

inny problem

nadzieja?
nadzieja?
1 rok temu

Nadzieja w Ukrainkach, że może przyrost naturalny wzrosnąć.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 rok temu
Reply to  nadzieja?

No ja już raczej nie urodzę ?

17
17
1 rok temu
Reply to  Hermenegilda

ale co spłodzisz to twoje

oszustwo
oszustwo
1 rok temu
Reply to  17

chce się postrzegać jako kobieta, wtedy o płodzeniu nie ma mowy. Ale dobrze piszesz bo to oszust na pełną skalę.

knoty-zakalce
knoty-zakalce
1 rok temu
Reply to  Hermenegilda

Jak to, podszywacz, rodzisz tutaj co jakiś czas, tylko, że knoty.