Bielsko-Biała Kultura i rozrywka

Galeria Bielska BWA: Rzeczy, jakich nie znamy

W Galerii Bielskiej BWA otwarto 6 marca nową wystawę. Nosi ona tytuł „Made [in] Ready – rzeczy, symbole, działania”. Prezentowane na niej prace znajdują się w obu salach Galerii – dolnej i górnej, a także w holach na parterze i piętrze.

Wystawa przygotowana została z okazji 10-lecia działalności Pracowni Działań Audiowizualnych i Performatywnych Akademii Sztuki w Szczecinie. Prowadzącymi Pracownię są związani z Bielskiem-Białą i znani tu od lat artyści – Kamil Kuskowski i Dariusz Fodczuk, którzy są również kuratorami wystawy. Autorami prezentowanych prac są pedagodzy, absolwenci i studenci Pracowni. Wystawa ma swoją premierę właśnie w BWA. Później pokazywana będzie w galeriach w Szczecinie, Ostrawie, Gorzowie Wielkopolskim, Elblągu i Jeleniej Górze.

– W swoim programie pracownia od samego początku kładzie nacisk na pracę z prostymi obiektami codziennego użytku. Sensem wielu ćwiczeń jest praca nad ujawnianiem i zmianą znaczeń, jakie wiązać się mogą z konkretnymi przedmiotami, prostymi działaniami i gestami – podkreślają Kamil Kuskowski i Dariusz Fodczuk. – Prace prezentowane na wystawie układają się w trzy bloki odpowiadające tytułowym „rzeczom, symbolom i działaniom”: prace związane z dekonstrukcjami i ingerencjami w formę przedmiotów, prace dotykające problematyki społecznej i politycznej oraz prace większej złożoności formalnej, łączące w sobie różne media i wykorzystujące ich wzajemną relację w celu budowania skuteczności przekazu.

Wśród dekonstrukcji mamy na przykład buty, które przy obcasach mają kółka od łyżworolek czy „lody” z żarówkami zamiast gałek. Do prac poruszających problematykę społeczną należą „Smogule”, czyli kule przedstawiające otulone smogiem miasta, czy wideo, w którym główną postacią jest kobieta w biało-czerwonej burce. Wiele jest na wystawie nagrań wideo. Na jednym z nich kobieta wykonuje różne czynności odwrotnie niż jest to powszechnie wykonywane, na przykład „czesze się” gładką stroną szczotki czy „pisze” górną stroną długopisu.

Wystawa „Made [in] Ready” potrwa do 13 kwietnia.

navigate_before
navigate_next

google_news
Energylandia - praca 2023
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments