Bielsko-Biała Cieszyn Na sygnale

Gapowicze w tirze. Chcieli jechać na Zachód

Fot. SOSG w Raciborzu

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej zatrzymali trzech obcokrajowców, którzy ukryci w naczepie tira, przekroczyli granicę z Czech do Polski.

Kierowca rumuńskiej ciężarówki w czasie przerwy na jednej z cieszyńskich stacji paliw zauważył, że w naczepie jego pojazdu przebywa trzech młodych mężczyzn. Przybyli na miejsce zdarzenia funkcjonariusze Straży Granicznej ustalili, że mężczyźni to prawdopodobnie obywatele Afganistanu. – Żaden z nich nie posiadał dokumentów uprawniających ich do legalnego pobytu na terytorium RP, w związku z czym wszyscy zostali zatrzymani. W trakcie wykonywanych czynności, w obecności tłumacza języka dla nich zrozumiałego funkcjonariusze Straży Granicznej potwierdzili ich afgańskie obywatelstwo oraz dane osobowe. Polska nie była ich celem podróży. Mężczyźni zamierzali dotrzeć do krajów Europy Zachodniej – informuje chor. szt. SG Szymon Mościcki, p.o. rzecznika prasowego Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wszczęto wobec nich postępowania administracyjne zmierzające do wydania decyzji zobowiązujących ich do powrotu. Przedstawiono im także zarzut przekroczenia granicy RP wbrew przepisom przy użyciu podstępu. Mężczyźni przyznali się do zarzucanego im czynu i złożyli wyjaśnienia. Na podstawie decyzji sądu, zostali oni umieszczeni w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców.

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments