Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Żywiec

Gdzie pochować żołnierzy?

Fot. Pixabay.com

W Skoczowie pojawił się ostatnio Krzysztof Szwagrzyk, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Z czym wiązała się wizyta gościa z Warszawy?

Jak zdradza Mirosław Sitko, burmistrz Skoczowa, spotkanie dotyczyło przedstawienia trytonowego grodu jako jednego z miejsc ewentualnej lokalizacji mogiły zbiorowej żołnierzy z oddziału Narodowych Sił Zbrojnych kpt. Henryka Flamego pseudonim „Bartek”.

– Oddział „Bartka” często działał w okolicy, dlatego złożenie szczątków jego żołnierzy właśnie na terenie naszej gminy miałoby wydźwięk symboliczny i nawiązywałoby do historii tych ziem. Mogiła będzie jednocześnie upamiętniać wszystkich Żołnierzy Wyklętych, łącznie z tymi, których szczątków nie odnaleziono – wyjaśnia Mirosław Sitko. Władze Skoczowa zaproponowały ulokowanie mogiły na cmentarzu w Pierśćcu. Gdyby przedsięwzięcie doszło do skutku, byłoby to kolejne miejsce w gminie pod Kaplicówką upamiętniające zapomnianych bohaterów antykomunistycznego podziemia.

Zbiorowa mogiła żołnierzy „Bartka” ma powstać w przyszłym roku. – Intencją Instytutu Pamięci Narodowej jest, aby zgodnie z wolą krewnych ofiar, szczątki żołnierzy zgrupowania Henryka Flamego, pseudonim „Bartek”, odnalezione w wyniku prac poszukiwawczych Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, spoczęły w jednym z reprezentacyjnych miejsc na rozległym terenie działania oddziałów „Bartka” i zostały upamiętnione w sposób przywracający im właściwe miejsce w lokalnej i narodowej pamięci. Rozważanych jest kilka lokalizacji na Śląsku Cieszyńskim i Żywiecczyźnie, gdzie planuje się utworzyć stosowną kwaterę wojenną. Aktualnie toczą się rozmowy z władzami samorządowymi i kościelnymi. Nie zostało jeszcze określone precyzyjne miejsce. Jego ostateczne ustalenie może nastąpić w ciągu kilku miesięcy – wyjaśnia Tomasz Trzaska z Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.

Szczątki odnalezionych żołnierzy znajdują się w dyspozycji Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach. – Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN podejmuje starania, aby ustalić miejsce ukrycia szczątków żołnierzy z oddziału „Bartka” pomordowanych na terenie osady Dąbrówka – Hubertus, w powiecie gliwickim. Najnowszy etap prac poszukiwawczych był prowadzony tam w dniach 1-12 lipca, m.in. w sąsiedztwie tzw. Malinowej Górki, gdzie występowało podejrzenie ukrycia szczątków. Badanie archeologiczne nie potwierdziło jednak tego faktu – dodaje Tomasz Trzaska.

google_news