Kultura i rozrywka Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice

Gimnazjalne omnibusy

Już po raz 21 Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich przeprowadziło Konkurs Wiedzy Ogólnej dla Gimnazjalistów „Leonardo”. Finał odbył się w Zespole Szkół w Makowie Podhalańskim.

Leonardo jest obok Złazu Samorządowców jedną z dwóch sztandarowych imprez organizowanych przez Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich. Początkowo konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych (21 lat temu nie istniały gimnazja), a jego pomysłodawcą i inicjatorem był ówczesny wiceburmistrz Makowa Podhalańskiego Andrzej Sasuła. Idea zrodziła się w momencie gdy coraz więcej osób i podmiotów prosiło władze miasta o ufundowanie nagród dla laureatów konkursów sportowych. Uznano, że należy także docenić tych, którzy nie są gwiazdami sportu, ale mają szerokie horyzonty i umysły niczym Leonardo da Vinci. Na początku konkurs organizowano tylko w Makowie, ale z czasem zaczęli przystępować do niego uczniowie z pozostałych gmin zrzeszonych w SGB, które systematycznie się powiększało oraz bliźniaczego słowackiego Zdrużenie Babia Hora. Dodatkową zachętą do udziału w eliminacjach gminnych i potem walki w etapie finałowym były cenne nagrody dla laureatów, ale także dla uczestników finału. Nagrodą dla tych ostatnich są atrakcyjne, kilkudniowe wycieczki. Do tej pory finaliści Leonarda gościli w Wiedniu, Pradze, Budapeszcie, Bratysławie, Lwowie, Warszawie, Wrocławiu oraz podążali szlakiem polskiego renesansu.

Tym razem 59 uczniów z 14 polskich gmin i 11 słowackich rozpoczęło rywalizację w makowskim Zespole Szkół. Najpierw rozwiązywali test pisemny składający się z 33 pytań (po trzy pytania z każdego szkolnego przedmiotu oraz wiedzy o regionie). Gdy komisja konkursowa oceniała prace w szkolnej zaprezentowała się szkolna młodzież pod kierunkiem Ewy Ruszkowicz oraz uczestnicy warsztatów muzycznych prowadzonych w makowskim Domu Kultury przez Aleksandra Nowaka. Duże zainteresowanie wzbudził również film „Z przewodnikiem po Makowie Podhalańskim”, w którym Jana Malaga opowiedział o najciekawszych zabytkach Makowa i jego okolic.

Do ścisłego finału zakwalifikowano 11 zawodników. W nim mieli za zadanie odpowiedzieć na pięć pytań. Humaniści na trzy ze swojej dziedziny, jedno z nauk ścisłych, a miłośnicy nauk ścisłych odpowiednio na jedno z przedmiotów humanistycznych. Ponadto w każdym zestawie było jeszcze pytanie z wiedzy o regionie. W finałowym boju najlepiej spisał się Karol Zasadziński (reprezentował gminę Zawoja), a za jego plecami znaleźli się kolejno: Bogumiła Nieciąg (Budzów), Bartłomiej Łaciak (Stryszawa) i już za podium Jolanta Nieckula (Budzów), Aleksandra Wojtyłko (Stryszawa), Dominik Salabura (Sucha Beskidzka), Kristian Grobarcik (Sihelne), Adam Trawiński (Zawoja), Klaudiusz Chowaniak (Zawoja), Karolina Nosal (Zembrzyce), Zofia Glovat’akowa (Oravska Polhora). Wszyscy laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich oraz Babiogórski Park Narodowy, a 41 najlepszych finalistów weźmie udział w dwudniowej majowej wycieczce w Góry Świętokrzyskie.

google_news