Wydarzenia Bielsko-Biała

Gładka jak stół. Modernizacja drogi do schroniska na Szyndzielni zakończona

Fot. Marcin Płużek

Leśnicy zakończyli modernizację górskiej drogi prowadzącej od górnej stacji kolejki linowej na Szyndzielni do schroniska PTTK. Chociaż budowa w górach leśnych „autostrad” od zawsze budzi wiele kontrowersji i wywołuje sprzeciw środowiska turystycznego oraz ekologów, to jednak modernizacja tego niespełna kilometrowej długości traktu była ze wszech miar uzasadniona.

Chodziło o to, aby umożliwić osobom starszym, niepełnosprawnym czy po prostu nie mającym obycia w górach w marę bezpieczne i łatwe dotarcie z wyciągu do schroniska. Stary, nierówny – wybrukowany „kocimi łbami” – górski trakt był już w bardzo złym stanie i jego pokonanie – chociażby na wózku – było niezmiernie trudne czy wręcz niemożliwe.

Do nadleśnictwa – przyznaje Tomasz Gawęda z Nadleśnictwa Bielsko – od dłuższego czasu dochodziły sygnały od wielu osób (to teren Lasów Państwowych), abyśmy poprawili zniszczoną drogę prowadzącą do schroniska. Tak też się stało. Zrobiono to w ramach prac związanych z bieżącym utrzymaniem leśnych dróg. Szeroki na jakieś cztery metry chodnik dokładnie wyrównano i utwardzono drobnym tłuczniem.

Ile to kosztowało? Na to pytanie Tomasz Gawęda nie był nam w stanie na gorąco odpowiedzieć. Pewne wątpliwości może budzić to, czy aby: woda, śnieg lód, a także koła rowerów szybko nie rozprawią się z bądź co bądź luźną nawierzchnią. – Będziemy monitorować sytuację i jeśli okazałoby się, że faktycznie szlak ulega szybkiej erozji, trzeba będzie pomyśleć o jego lepszym utwardzeniu – przyznał Tomasz Gawęda.

Warto nadmienić, że przy okazji tych prac leśnicy „poprawili” – przy użyciu buldożerów i walców drogowych – całą kilkukilometrową leśną drogę (dawną nartostradę) wiodącą z Dębowca na Szyndzielnię. Miało to związek – wynika z zapewnień samych leśników – z koniecznością umożliwienia wjazdu na Szyndzielnię ciężkim maszynom budowlanym wykorzystywanym do naprawy traktu do schroniska. Górska doga prowadząca na Szyndzielnię była już bowiem miejscami mocno zerodowana i zniszczona – tłumaczą.

 

google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Benek
Benek
8 miesięcy temu

To przygotowanie do dużo większej inwestycji.

Zawiedziony
Zawiedziony
8 miesięcy temu

Uuu myślałem ze asfalt wyleją od samego dołu 🙁