Kultura i rozrywka Sucha Beskidzka

Gmina Stryszawa: Unikatowa kapliczka przejdzie renowację – ZDJĘCIA

Fot. UG Stryszawa

Jeszcze w tym roku gmina Stryszawa rozpocznie prace konserwatorskie kapliczki położonej w lasku sosnowym na Bacowej Przełączce, przy polnej drodze z Lachowic do Kukowa.

Jak informuje Justyna Habowska-Kardaś z Urzędu Gminy Stryszawa jest to nie tylko jedna z najstarszych zachowanych kapliczek w formie kamiennej latarni na postumencie, ale i jedna z najstarszych kapliczek w województwie małopolskim.

Dotychczas nie była ona wymieniana w żadnej publikacji. Można przypuszczać, że jest to wynik niewiedzy piszących na temat faktu istnienia tego obiektu, a także jego położenia na uboczu. Kapliczka ta wykonana została z piaskowca. Na frontowej części postumentu umieszczona jest płaskorzeźba przedstawiająca prawdopodobnie twarz Chrystusa. Na kapliczce umieszczone są dwa napisy „AD 1765 (lub 1766)” oraz „D 15 8”. Pierwszy napis to zapewne rok powstania kapliczki. Trudno wyjaśnić, co może oznaczać drugi z napisów, być może jest to data dzienna powstania kapliczki – zaznacza Justyna Habowska-Kardaś.

Teraz gmina Stryszawa uzyskała 10 tysięcy złotych dotacji na prace konserwatorskie.

Kwota ta plus dodatkowy wkład własny gminy Stryszawa pozwoli na częściowe wykonanie prac konserwatorskich w tym roku. Ze względu na to, że konstrukcja obiektu została z biegiem czasu naruszona, a poza tym na kapliczce widoczne są ślady intensywnego wietrzenia kamienia, gmina zmuszona jest etapować prace i rozłożyć je na dwa lata. Zagrożenie stanowi również bardzo niepokojące pęknięcie latarni, którą przed rozpadem ratuje obecnie jedynie metalowa opaska – dodaje Justyna Habowska-Kardaś.

Fot. UG Stryszawa

Fot. UG Stryszawa

 

KB_ceny
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
m
m
4 miesięcy temu

Kapliczka jest wymieniona w pewnym przewodniku pani Justyno.