Cieszyn Kultura i rozrywka

GOK w Istebnej z nową szefową

Fot. Mat. pras. przygotowane przez UG w Istebnej

Od 1 lipca Gminny Ośrodek Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Biblioteka Publiczna w Istebnej będzie mieć nowego dyrektora. Elżbietę Legierską-Niewiadomską, która przez 28 lat stała na czele instytucji, zastąpi Łucja Dusek-Francuz.

Nowa dyrektor mieszka w Cieszynie, ale pochodzi z Jaworzynki. Z wykształcenia jest magistrem etnologii, a z zamiłowania folklorystką, projektantką i krawcową. Działa w różnych stowarzyszeniach regionalnych, m.in. w Kole nr 6 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej czy Oddziale Górali Śląskich Związku Podhalan. Zajmuje się propagowaniem stroju regionalnego i gwary oraz twórczością ludową. Często bierze udział w imprezach kulturalnych pełniąc rolę konferansjerki, a także jurorki w konkursach gwarowych.

Łucja Dusek-Francuz przez wiele lat śpiewała i tańczyła w zespołach regionalnych „Istebna” i „Koniaków”, a ponadto współpracowała z kapelami regionalnymi. Prowadzi również warsztaty z dziećmi i dorosłymi z rękodzieła, haftu krzyżykowego i bibułkarstwa. Jest także współorganizatorką imprez takich jak Bal Cieszyński, Dzień Tradycji i Stroju Regionalnego czy koncertów charytatywnych, z których dochód przeznaczony jest na rzecz podopiecznych hospicjum św. Łukasza Ewangelisty w Cieszynie.

Jak informuje Urząd Gminy w Istebnej, nowa dyrektor ma na swoim koncie złotą odznakę Macierzy Ziemi Cieszyńskiej za działalność społeczną i promowanie kultury Śląska Cieszyńskiego, a w 2016 roku zdobyła miano Oryginalnej Kobiety Śląska Cieszyńskiego. Ponadto jest laureatką tytułów „Vice-Ślązak roku 2009” oraz „Ślązaczka nad Ślązakami” w roku 2011 w konkursie gwarowym „Po naszymu, czyli po Śląsku”.

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments