Wydarzenia Cieszyn

Goleszów: Ratusz odzyska blask

Gmina Goleszów, jako jedyna w regionie cieszyńskim, może pochwalić się przedwojennym ratuszem. Za dwa lata budynkowi stuknie 90 lat, bowiem do użytku został oddany jesienią 1929 roku.

Budynek wymaga „odmłodzenia”, a szczególnie dotyczy to tylnej elewacji. Olbrzymie łaty na tynku straszą swoim wyglądem. – Latem ubiegłego roku wydałem decyzję wyburzenia starego budynku gospodarczego stojącego na zapleczu ratusza. Raził stanem technicznym i wyglądem. Teren po obiekcie został wyrównany i utwardzony, co umożliwiło urządzenie tam dodatkowych miejsc postojowych dla pojazdów. To był początek zmian. Teraz kolej na poprawienie zewnętrznego wyglądu ratusza oraz remont kominów i dachu – mówi Krzysztof Glajcar, wójt gminy Goleszów.

Plany dotyczące dokończenia remontu ratusza są już gotowe. – Faktycznie jego wygląd może nie najlepiej świadczyć o gospodarzu, ale to nie jest tak do końca. Wydatków w gminie jest dużo i sprawę remontu odsunąłem trochę na bok. Ratusz jest w rejestrze zabytków, co wymaga precyzyjnych uzgodnień z konserwatorem, by wszystko było w zgodzie z przepisami. Taki projekt jest gotowy, podobnie jak dokumentacja techniczna i wszystkie pozwolenia budowlane. Generalnie chodzi przede wszystkim o wyeksponowanie walorów architektonicznych budynku. Zmieni się ponadto otoczenie, w tym zieleń przed frontem budynku. Pragnę, podobnie jak mieszkańcy, żeby ratusz był wizytówką naszej gminy – wyjaśnia wójt.

Koszt remontu szacowany jest na około 1,5 mln zł. Gmina będzie musiała znaleźć te pieniądze w swoim budżecie. Na jubileusz 90-lecie ratusz ma być jak nowy.

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments