Wydarzenia

Grad, wiatr, a nawet trąba powietrzna. Niepokojące ostrzeżenie przed dzisiejszymi burzami

Polscy Łowcy Burz na swoim facebookowym profilu ostrzegają przed czwartkową pogodą. Znów może być bardzo groźnie!

Dla naszego obszaru został wydany drugi stopień zagrożenia przed burzami. Wszystko z powodu ryzyka wystąpienia intensywnych opadów deszczu, opadów dużego gradu, porywistego wiatru, a nawet trąby powietrznej.

– Późnym popołudniem i wieczorem dzięki obecności stref zbieżności wiatru prognozuje się gwałtowny rozwój niebezpiecznych burz. Początkowo mogą mieć one formę rozproszonych komórek, szybko organizujących się w silne superkomórki burzowe. Następnie może utworzyć się bardzo duży mezoskalowy system konwekcyjny (MCS), a nawet mezoskalowy kompleks konwekcyjny (MCC) obejmujący swym zasięgiem znaczną część kraju. Największa aktywność układu MCS będzie miała miejsce w pierwszej połowie nocy – czytamy w ostrzeżeniu Polskich Łowców Burz.

– Superkomórki w związku z panującymi warunkami mogą w kilku przypadkach przynieść opady ogromnego gradu (powyżej 10 cm), a w licznych przypadkach spadnie grad o średnicy powyżej 5 cm. Będzie to największe zagrożenie podczas pierwszej fazy rozwoju burz nad Polską w środowe popołudnie. Dodatkowo, przynajmniej niektórym superkomórkom będą towarzyszyć niszczące porywy wiatru do ok. 100-120 km/h lub więcej oraz nawalne opady deszczu (do 50-80 mm w czasie trwania zjawiska) mogące spowodować powódź błyskawiczną, zwłaszcza w górach. Ponadto warunki nie wykluczają rozwoju kilku silnych i bardzo silnych trąb powietrznych (F3-F4), zwłaszcza w miejscach, w których w warstwie granicznej będą zgromadzone największe zasoby wilgoci oraz będzie występowało mniejsze hamowanie konwekcji. Gdy burze utworzą MCS, może dojść do rozwoju bow echo z niszczącymi porywami wiatru osiągającymi prędkość 120-150 km/h. Warunki nie wykluczają rozwinięcia się burzy o charakterze derecho, która mogłaby przejść w pasie od woj. śląskiego i małopolskiego przez centrum Polski po Pomorze Środkowe i Wschodnie, Warmię i Mazury. Nawet w późnych godzinach nocnych prognozowany jest rozwój kolejnych silnych burz, zwłaszcza w pasie od woj. małopolskiego przez woj. mazowieckie po woj. pomorskie. Na południu kraju długotrwałe i bardzo silne opady konwekcyjne związane z układem training storms mogą doprowadzić nawet do większej powodzi – czytamy dalej.

– Na chwilę obecną trudno jest jednak ocenić, gdzie dokładnie rozpocznie się inicjacja konwekcji i jak będzie ona gwałtowna. Jednak wyżej omówione warunki należy traktować jako skrajne, występujące w takiej kombinacji na obszarze Polski nie częściej niż raz na rok – kończą swoje ostrzeżenie.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments