Wydarzenia Żywiec

Grząska sprawa odmulania

Fot. Paweł Szczotka

W ostatnim czasie bardzo głośno było o Jeziorze Żywieckim. Premier Mateusz Morawiecki i minister Grzegorz Puda zapowiedzieli w Żywcu szereg wielkich inwestycji związanych z akwenem, które miałyby zmienić go nie tylko w turystyczną perełkę Podbeskidzia, ale nawet Polski. Na jakim etapie są przygotowania do odmulania?

Temat odmulania i zagospodarowania brzegów Jeziora Żywieckiego ciągnie się od kilkunastu lat. Ponad 20 lat temu już przymierzano się do oczyszczania dna zbiornika, ale wyszły z tego nici. Potem były kolejne zapowiedzi i przymiarki. Planowano, że pieniądze na odmulanie pozyska Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu, a dodatkowo uporządkuje brzegi rzek dopływowych Soły i Koszarawy wraz z dopływami. Była nawet firma z Holandii, która miała przygotowywać opracowania i koncepcje. Czas mijał, a w kwestii oczyszczania jeziora nic się nie działo, a jedynie przybywało osadu w zbiorniku.

SPRAWA WAGI PAŃSTWOWEJ

W czerwcu 2017 roku jeszcze Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie (obecnie Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – RZGW w Krakowie) złożył wniosek do burmistrza Żywca Antoniego Szlagora o wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych dotyczących odmulania. Decyzja została wydana dopiero 7 lutego 2020 roku. Jak tłumaczono, sprawa się przeciągnęła, bo dodatkowo trzeba było przygotować raport o oddziaływaniu na środowisko. Potem okazało się, że raport należy uzupełnić o dokumenty Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Jak informował wówczas burmistrz Antoni Szlagor, Wody Polskie planują przeprowadzić prace w południowej części zbiornika na powierzchni około 100 hektarów (cały zbiornik liczy około 1000 hektarów).

Rejon ten położony jest w obrębie ujściowego odcinka Soły i obejmuje obszar od mostu drogowego na Sole w Żywcu, w ciągu drogi wojewódzkiej nr 946, do miejsca wyznaczonego aktualnie przez linię wierzbowisk i namulisk, która jest około 1,3 km na północ od mostu. Dla odtworzenia utraconych siedlisk ptaków proponuje się budowę dwóch lub trzech wysp zbudowanych z materiałów stałych, wzmocnionych na brzegach materiałem skalnym o łagodnym nachyleniu, by zapobiec ich rozmywaniu. Łączna powierzchnia wysp liczyć ma do 3 tysięcy metrów kwadratowych – mówił wtedy burmistrz.

Później zaczęły się problemy. 9 kwietnia 2020 roku Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Bielsku-Białej uchyliło decyzję środowiskową, a 20 lipca 2020 roku burmistrz zawiesił dalsze postępowanie w sprawie jej wydania. Według ostatnich zapowiedzi, Wody Polskie mają wnioskować o wznowienie postępowania o wydanie decyzji środowiskowej. Nieco wcześniej, bo w październiku 2019 roku, tuż przed wyborami parlamentarnymi, będący wówczas wiceministrem inwestycji i rozwoju Grzegorz Puda z Bielska-Białej zapowiadał, że „Odmulenie zbiornika wodnego Tresna” (nazwa Jeziora Żywieckiego w nomenklaturze urzędniczej) wpisano do „Programu dla Śląska”. Jak stwierdził, oznacza to, że „teraz to już sprawa wagi państwowej”. Zapowiadał też wtedy, że w latach 2021-2027 przeprowadzone zostanie odmulanie jeziora za ponad 180 milionów złotych. Według jego zapowiedzi, z powierzchni 100 hektarów jeziora miałoby zostać wydobyte prawie 3 miliony metrów sześciennych mułu. Ale zapowiadane prace jakoś nie ruszyły.

WYCINANIE KRZAKÓW

Kilka tygodni temu odmulanie, i dodatkowo temat zagospodarowania brzegów jeziora, zapowiedzieli w Żywcu premier Mateusz Morawiecki i Grzegorz Puda, będący obecnie ministrem funduszy i polityki regionalnej. Tym razem stwierdzili, że inwestycja ma być realizowana w latach 2023-2028. Jak wyglądają przygotowania do tej inwestycji? Jak poinformowało PGW Wody Polskie – RZGW w Krakowie, już teraz prowadzone są prace przygotowawcze związane z tym zadaniem, w zakresie utrzymaniowym i inwestycyjnym.

Obecne polegają one na etapowej wycince zakrzaczeń w cofkowym obszarze zbiornika wodnego Tresna. W 2020 roku w ramach prac utrzymaniowych wykonano wycinkę zakrzaczeń z powierzchni 1,7 ha. W 2021 r. prace były kontynuowane na obszarze około 2 ha, a w tym roku planowana jest wycinka na obszarze kolejnych 2 ha. W zakresie przygotowania działań inwestycyjnych przygotowano Studium wykonalności oraz dokonano poboru pięciu reprezentatywnych próbek z miejsc potencjalnie najbardziej zagrożonych zdeponowanymi w osadzie zanieczyszczeniami. Po ich dogłębnej analizie ustalono, iż konieczne jest wykonanie pełnego zakresu kompleksowych badań przed podjęciem decyzji o dalszym kierunku realizacji inwestycji, czyli poboru dodatkowych 25 próbek – informują Wody Polskie.

Tu warto przypomnieć, że już kilka lat temu radny powiatu żywieckiego Jacek Seweryn i radny miejski z Żywca Marian Kastelik zwracali uwagę, że w mule jeziora mogą znajdować się zanieczyszczenia różnych pierwiastków chemicznych. Jednak gdy poruszali ten temat, zostali zignorowani.

DWA WARIANTY

Wody Polskie podkreślają, że po dokładniejszych badaniach osadu opracowana ma zostać koncepcja realizacji inwestycji oraz wznowienie postępowania o wydanie decyzji środowiskowej. Jak przyznają Wody Polskie, obecnie rozpatrywane są dwa warianty realizacji projektu. Pierwszy zakłada całkowite odmulenie ujściowego odcinka czaszy zbiornika Tresna o powierzchni około 100 ha.

Prace te spowodują powiększenie pojemności zbiornika Tresna głównie w strefie tzw. „rezerwy forsowanej”, tj. powyżej maksymalnego poziomu piętrzenia wody w zbiorniku, co przyczyni się do zwiększenia regionu powodziowego. Szacunkowa ilość osadów przeznaczonych do wywiezienia wynosić będzie średnio około 1,5 tysiąca metrów sześciennych dziennie. Drugi wariant obejmuje wycinkę i karczowanie zakrzaczeń na powierzchni 100 ha. W wyniku tych prac poprawią się warunki dopływu wód Soły do zbiornika, a także uporządkowany zostanie teren w cofkowej części zbiornika – podkreślają w Wodach Polskich.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
41 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Biskup
Biskup
2 miesięcy temu

Posłuchajcie barany…. To jezioro nigdy nie zostanie odmulone ! Wybory się zbliżają to Wam obiecują gruszki na wierzbie. Węgiel też miał być po 960zł.

ryży was odmuli
ryży was odmuli
2 miesięcy temu

dwa razy obiecać to jak raz dać,obietnice wyborcze są dla naiwnych ,którzy w nie wierzą ,To nie słowa premiera Morawieckiego tylko platformerskich oszustów zarejestrowane w knajpie Sowa i przyjaciele.Przyjdzie ryży ze swoimi folksdojczami to was tak odmuli ,że ruski miesiąc popamiętacie

henryk
henryk
2 miesięcy temu

tak odmuli 17.2 % inflacja

ryży was odmuli
ryży was odmuli
2 miesięcy temu
Reply to  henryk

artykuł jest o jeziorze a nie o inflacji,a co do inflacji ,przyjdzie ryży Niemiec ze swoimi folksdojczami i inflacja zniknie jak ręką odjął

henryk
henryk
2 miesięcy temu

ile ci płacą że takie bzdety piszesz

ryży was odmuli
ryży was odmuli
2 miesięcy temu
Reply to  henryk

nie muszą,lewactwa nie znoszę genetycznie

henryk
henryk
2 miesięcy temu

czyli kto nie z pis to lewak!!!!!!!!!!!! ciekawe co sądzą o tobie członkowie twojej rodziny co nienawidzą pisu

Kri_
Kri_
2 miesięcy temu

Poczytaj dzbanku maile Dworczyka, przy nich rozmowy u Sowy to niewinne opowiastki gimnazjalistów.

ryży was odmuli
ryży was odmuli
2 miesięcy temu
Reply to  Kri_

tak się składa onuco ,że o jakiś tam sfabrykowanych mailach Dworczykach to wiedzą tylko bałwany twojego pokroju gapiące się w TVN,o taśmach u Sowy pamięta cała Polska

Kri_
Kri_
2 miesięcy temu

Onuce to twoi antenaci. Twój wymodlony pisdolnik to frakcja iście socjalistyczna. A to u Sowy powiedziano te prorocze słowa, ..j, du.a i kamieni kupa.

ryży was odmuli
ryży was odmuli
2 miesięcy temu
Reply to  Kri_

to o tobie i twoim mózgu

henryk
henryk
2 miesięcy temu

ty nazywasz onucą Kri a jesteś zwykła szmata dlatego że sami pisowcy potwierdzili autentyczność tych maili

k

Żywczak
Żywczak
1 miesiąc temu

A o mailach Dworczyka psi zwisie myślisz że co będą mówić za parę lat ludzie. Chyba że pisdowcy TVN też przejmą ty kupo łajna.

Romii
Romii
2 miesięcy temu

Tyle czasu i ciągle,ekspertyzy , wnioski ,plany a jak było tak jest , dużo szumu a zobaczymy….

wsiowy
wsiowy
2 miesięcy temu

Holendrzy sprawdzili ci znajduje się nanosach zakumulowanych z czasu kiedy formą kanalizacji było wpuszczanie zawartości szamb do dopływów i samych Żylicy, Soły, Łękawki etc. A i sama tzw oczyszczalnia zajmowała wtedy się przepompowywaniem li tylko ścieków przez wał do jeziora – i tu podrowienia do wędkarzy wyciągających zimą hurtowo płotki z tego nigdy nie zamarzającego cieku.A samo czyszczenie nanosów to tak jak z naprawą dróg powiatowych – robota zapewniona na lata, z ojca na syna, łata na łacie.

Wer
Wer
2 miesięcy temu

W opowiadaniu bajek Morawiecki dawno przegonił Sabałę

ryży was odmuli
ryży was odmuli
2 miesięcy temu
Reply to  Wer

ws TVNie mówili?

!
!
2 miesięcy temu
Reply to  Wer

dla ciebie wsioku Pan Morawiecki

Kri_
Kri_
2 miesięcy temu
Reply to  !

W dodatku Jaśnie Pan Pinokio

henryk
henryk
2 miesięcy temu
Reply to  Kri_

i dodatkowo skazany przez sąd za kłamstwa

asd
asd
2 miesięcy temu

Jako, że żywieckie media milczą to może Państwo zajmą się tematem planowanego na wrzesień rozpoczęcia budowy kładki przy amfiteatrze? Na razie w temacie cisza…

Drugi temat: Jakim cudem uruchamia się strefę płatnego parkowania BEZ możliwości płacenia przez aplikację?

Jest więcej takich tematów. Czytelnicy na pewno podrzucą o czym cisza…

Stach
Stach
2 miesięcy temu

jak Premier Morawiecki coś obiecał to na pewno nic z tego nie wyjdzie

antypisior
antypisior
2 miesięcy temu

Przecież Morawiecki nigdy nie powiedział prawdy w swojej karierze. O tym drugim jakimś Pudzie to w ogóle szkoda wspominać.

asntyplatfus
asntyplatfus
2 miesięcy temu
Reply to  antypisior

sprawa się ciągnie od 20 lat zamulony mózgu

nie przyznawaj się, że głosowałeś na PO
nie przyznawaj się, że głosowałeś na PO
2 miesięcy temu

Jest szansa, że potrwa jeszcze kilka dekad. Jeśli drogi w gminach są robione po kawałku i w efekcie odmulanie będzie robione po kawałku. Drogi w metrach, tutaj w hektarach.

.
.
2 miesięcy temu

fajny nicki szczera prawda ,głosowanie na niemiecką piątą kolumnę to istotnie obciach

podczas snu wymawiasz PO?
podczas snu wymawiasz PO?
2 miesięcy temu
Reply to  .

uderz w stół kreska kropka lub przecinek

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu

Kiedy ty coś osiołku mądrego napiszesz, już straciłam nadzieję.

pytanie jak u podszywacza
pytanie jak u podszywacza
2 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

Podszywacz, nadzieja matka głupich, nie możesz jej stracić.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu

O sobie piszesz ibecylu?

tylko jesteś
tylko jesteś
2 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

napisać poprawnie nie umiesz a bierzesz się dodyskusji

.
.
2 miesięcy temu
Reply to  tylko jesteś

do dyskusji pisze się osobno mądralo

Kropka krreska czy przecinek plus podszywacz
Kropka krreska czy przecinek plus podszywacz
2 miesięcy temu
Reply to  .

brawo, rewelacja kropka, kreska czy przecinek. A grzyp jak się pisze poprawnie?

henryk
henryk
2 miesięcy temu

Tusk pozostawił dolara po 3.20 zł a teraz ile jest? zobacz dane GUS o zadłużanie kraju może to ci podpowie jaki jesteś cienki bolek, popatrz co niżej napisałem

marian
marian
2 miesięcy temu
Reply to  .

ty to naprawdę tak myślisz? tobie nic nie robi wysoka inflacja? wysokie ceny w sklepach? brak opału? 8oo miliardów zadłużenia kraju za 7 lat? brak funduszy z KPO? powiedz że nic nie robi to że pedofile są uniewinniani? zabór 168 miliardów złotych z OFE przegłosowane przez pis w styczniu 2021r? Za Tuska za zgodą obywateli pieniądze poszły do ZUS.nic ci nie robi że padła stadnina koni w Janowie, puszcza białowieska, że w zimie Polacy nie będą mieli czym palić w piecach?

Bolek
Bolek
2 miesięcy temu
Reply to  marian

Nie na temat,,dupek” i tyle

henryk
henryk
2 miesięcy temu
Reply to  Bolek

co nie na temat? prawda boli?

ważniejsze
ważniejsze
2 miesięcy temu
Reply to  henryk

użył “dupek” i ma pozamiatane.

jaś
jaś
2 miesięcy temu

Co ze ściekami płynącymi do jeziora z przysiółków bez kanalizacji?

Franek
Franek
2 miesięcy temu
Reply to  jaś

Moszczankę koniecznie odmulić