Bielsko-Biała Cieszyn Na sygnale

Przejścia dla pieszych dziś pod szczególnym nadzorem mundurowych

Fot. KPP w Cieszynie

Dziś policjanci w całym kraju prowadzą ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pod kryptonimem NURD (niechronieni uczestnicy ruchu drogowego), ukierunkowane na zwiększenie bezpieczeństwa osób, które podczas wypadków są szczególnie narażone na ich tragiczne konsekwencje.

Najwięcej wypadków i ofiar wśród pieszych powodują kierujący pojazdami, przede wszystkim samochodami osobowymi. Ich główną przyczyną jest nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych. Stąd też podczas prowadzonych dzisiaj działań szczególnym nadzorem zostaną objęte m.in. przejścia dla pieszych, gdzie dochodziło do potrąceń.

– Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to także rowerzyści, kierujący hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego oraz wspomagającymi ruch. Do większości wypadków, w których zostali poszkodowani, przyczyniają się inni użytkownicy dróg. W znacznej mierze wypadki te powstają z powodu nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowego przejeżdżania przejazdów dla rowerów. Przypominamy kierującym, że za naruszenie przepisów polegające na nieustąpieniu pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście bądź znajdującemu się na nim można otrzymać mandat karny wynoszący pierwszy raz 1500 złotych, a przy popełnieniu ponownie tego wykroczenia w warunkach recydywy 3000 złotych, podobnie jak w przypadku wyprzedzania na przejściu lub bezpośrednio przed nim. Każde z tych wykroczeń oznacza też dopisanie do konta kierowcy 15 punktów karnych – mówi Krzysztof Pawlik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie.

Niewłaściwe zachowania pieszych także przyczyniają się do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Mowa głównie o nieostrożnym wejściu na jezdnię, przechodzeniu przez jezdnię przy czerwonym świetle, wtargnięciu zza pojazdu, rozproszeniu uwagi.

google_news
Born2be - pod artykułami
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jan 44 lata za kierownicą
Jan 44 lata za kierownicą
11 miesięcy temu

A kiedy będzie kontrola baranów co włazi na przejście bez żadnego upewnienia dlatego mam kamerę jak dup–ę barana co łazi jak idiota.

Ela
Ela
11 miesięcy temu

Przepis głupiego wg mnie dlatego pieszy ma takie prawa bo 80 % to ludzie starsi aby ich było miej dla ZUSu czy ci i****i nie widzą że jest coraz więcej wypadków.

Roman
Roman
11 miesięcy temu

A kiedy się zabierzecie za baranów co włazi dziada na przejście bez sprawdzenia i jak jest samochód 5 m przed nie ma prawa wyhamować.