Wydarzenia Bielsko-Biała Czechowice-Dziedzice

Hale przy DK 1 uratowały budżet gminy. Ale gdzie się podziało 21 mln zł? WIDEO

Po raz pierwszy ledwo udało się zbilansować budżet Czechowic-Dziedzic. Gdyby dziesięcioletni trend się utrzymał, dzisiaj w kasie gminy byłoby 21 mln zł więcej z tytułu dochodów z podatku PIT. Zamiast tego trzeba zaciskać pasa i oszczędzać na czym tylko można. Ale nie na inwestycjach. Dlaczego? O tym w rozmowie w studiu Beskidzkiej TV mówił Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic.

Przy czechowickim odcinku drogi krajowej nr 1 wyrosły gigantyczne hale fabryczne, które rodzą różne odczucia estetyczne. – To fakt, że bardzo intensywnie ten teren się rozbudował w ciągu pięciu lat. Mimo to, inwestycje oddano do użytku z maksymalnym poszanowaniem interesu mieszkańców, mających tam swoje domy. Dziś nowe przedsiębiorstwa tam działają i nie słyszę, by miały mieć jakiś negatywny wpływ na środowisko – zwraca uwagę burmistrz Marian Błachut.

Szef gminy podkreśla, że takie przedsięwzięcia dziś ratują budżet gminy. – Powiem tak: gdyby nie te inwestycje, to bylibyśmy pod kreską, a wydatki zjadłyby dochody. Obecnie to nie środki z podatku PIT są głównym składnikiem naszych dochodów, ale właśnie podatek od nieruchomości. W 2018 r. podatek od nieruchomości przyniósł 37 mln zł dochodu, a w 2023 r. ma przynieść 53 mln zł. Te dane mówią same za siebie. Tym bardziej należy więc doceniać to, że inwestorzy chcą jeszcze budować w naszej gminie i oferować nowe miejsca pracy – mówi burmistrz.

Biorąc pod uwagę trudności w spięciu budżetu, tym bardziej zaskakuje fakt, że w tym roku gmina przeznaczy na inwestycje aż 33 mln zł, czyli dużo więcej, niż w poprzednich latach. – Z jednej strony oszczędzamy, a z drugiej inwestujemy. Zaniechanie inwestycji tylko pogłębiłoby kryzys – przekonuje Marian Błachut.

Więcej o sytuacji Czechowic-Dziedzic w poniższym materiale.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anka
Anka
1 rok temu

Po mału malutku i Czechowice będą bardziej inwestorów zagranicznych niż polskich. Mało co tu już naszego, a łatanie budżetu w ten sposób to mało zrozumiałe. A ja się pytam co z terenem “Kopalnioka”, dlaczego miasto nie inwestuje w teren, który mógłby przynieść wiele korzyści? Gadanie,że właściciel chce niesamowite pieniądze za teren ,który sprzedano za bezcen..Teren jest zaniedbany przez tego właściciela, zrujnowany do granic bólu.

Kopalnia
Kopalnia
1 rok temu

Temu panu już dziękujemy

Jan
Jan
1 rok temu

Brawo Czechowice Brawo Burmistrz Czechowice to jest TO a jak ktoś krytykuje to jest maruda i niech spada jest tyle miejsca w Polsce.

As Pik
As Pik
1 rok temu
Reply to  Jan

Jan twoje bez krytyczne uwielbienie dla tego człowieka to ciemnota możesz opuścić moje miasto

Eryk
Eryk
1 rok temu

Panie Burmistrzu, inwestycja w kanalizację w Cz-Dz południowych to pokaz niekompetencji i bezsilności urzędu miasta. Tragedia i brak pomysłu rozwiązania problemu. Kanalizacja jest ale przy tym rozniesione drogi i chodniki i to przez dwa lata! A co do podatku to słusznie byłoby zaznaczyć, że widzę wpływu to nie tylko hale ale podniesienie stawek podatku dla wszystkich mieszkańców.

sts
sts
1 rok temu

“Czechowiczaninie,czy ci nie żal odchodzić od stron ojczystych,Czechowiczaninie, wracaj do hal !

Aleksander
Aleksander
1 rok temu

Nie byłem długo w Czechowicach jadąc z BB do Katowic widać jak się miasto rozwija w inwestycjach robią hale niesamowite wrażenie i dochody do gminy BRAWO PANIE BURMISTRZU.

aby peplać
aby peplać
1 rok temu
Reply to  Aleksander

Jechać sobie można po długiej niebytności, ale konkretnie jakie dochody wpływają?, burmistrz twierdzi że są mniejsze.

aby peplać
aby peplać
1 rok temu
Reply to  aby peplać

Czyli budżet gminy nie powinien być ratowany przez gigantyczne hale, w innym miejscu problem w budżetach samorządowych, są gminy które nie mają gigantycznych hal i muszą sobie radzić.

Monika
Monika
1 rok temu
Reply to  aby peplać

Ale mówi z innych zakładów co padło i zwrotu z pit i rządu a wpływy z hal to ratują.