Sport Cieszyn

Hażlach: Pamięci trenera Józefa Kasztury

Fot. UG Hażlach

W Hażlachu odbył się turniej piłki nożnej oldbojów, upamiętniający zmarłego w styczniu bieżącego roku, pochodzącego z tej miejscowości trenera piłki nożnej. Z inicjatywą organizacji Memoriału Józefa Kasztury wystąpił Zarząd Ludowego Klubu Sportowego Victoria Hażlach na czele z Prezesem Zarządu Andrzejem Suchankiem i Sekretarzem Januszem Miłym.

Urodzony w 1938 r. Józef Kasztura w młodości był piłkarzem Zrywu Cieszyn, następnie Klubu Sportowego Stal Cieszyn. Przygodę z piłką nożną rozpoczął w wieku czternastu lat w Ludowym Zespole Sportowym w Hażlachu. Następnie przez dwa sezony występował w barwach Zrywu Cieszyn jako junior. W tym czasie drużyna wywalczyła awans do ligi śląskiej juniorów. W 1956 r. przeniósł się do KS Stal Cieszyn, gdzie przez dziesięć lat grał w napadzie na lewym skrzydle. Po zakończeniu kariery sportowej, przez trzy sezony, trenował zespół juniorów. Począwszy od roku 1973, z krótką przerwą, był przez blisko dziesięć lat trenerem pierwszej drużyny KS Piast Cieszyn. Najpierw ukończył kursy pomocnika instruktora oraz instruktora piłki nożnej, następnie w latach 1974-1975 w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Katowicach zdobył II klasę trenera piłki nożnej. Karierę trenerską w cieszyńskim klubie zakończył 30 czerwca 1984 roku. W późniejszym czasie trenował kluby piłkarskie z Kaczyc, Kończyc Małych, Hażlacha, Bąkowa, Kończyc Wielkich i Dębowca oraz piłkarską młodzież Victorii Hażlach.

Patronat nad turniejem objął wójt gminy Hażlach Grzegorz Sikorski, który w obecności rodziny Józefa Kasztury, organizatorów zawodów oraz piłkarzy dokonał oficjalnego otwarcia. Boiskowy piłkochwyt zdobił specjalnie wykonany baner z podobizną zmarłego trenera i mottem „Są tacy ludzie, którzy nigdy nie przestaną być dla nas ważni”. Zabierając głos, włodarz gminy Hażlach poinformował zebranych, że powstała idea, aby modernizowanemu obecnie hażlaskiemu obiektowi sportowo-rekreacyjnemu (budowa nowych trybun, piłkochwytów, płotu oddzielającego obszar gry od kibiców oraz nowych wiat dla drużyn gospodarzy i gości) nadać oficjalną nazwę „Boisko sportowo-rekreacyjne im. Józefa Kasztury”.

Zarówno wśród oldbojów, jak i w gronie publiczności Memoriału znalazła się liczna grupa wychowanków i zawodników trenera, którzy na przestrzeni lat występowali w barwach prowadzonych przez niego drużyn, takich jak Piast Cieszyn, Błyskawica Kończyce Wielkie czy LZS Hażlach. W przerwie turnieju udano się na jego grób na pobliskim cmentarzu katolickim, gdzie zapalono znicze i złożono kwiaty.

Akces do turnieju zgłosiło 9 zespołów. Zawody rozgrywano w systemie „każdy z każdym” na połowie boiska. Drużyny liczyły 6 zawodników, w tym bramkarz. Każdy zespół rozegrał 8 piętnastominutowych spotkań. Najlepiej z tych zmagań wyszli Lutnioki z Zamarsk, którzy z dorobkiem 20 punktów i bez straty bramki wyprzedzili byłych piłkarzy Piasta Cieszyn (18 pkt.) i pierwszą drużynę oldbojów z Kończyc Wielkich (17 pkt.). Zwycięscy zamarszczanie wystąpili w składzie: Andrzej Krupa (bramkarz i kapitan), Marek Krupa, Adrian Hanzel, Marcin Hanzel, Sławomir Kozieł, Piotr Górniak i Zbigniew Karpeta.

Oto ostateczne wyniki I Memoriału J. Kasztury w Piłce Nożnej: 1. Lutnioki Zamarski 20 pkt. zdobytych, stosunek bramek zdobytych do straconych 11:0, 2. Cieszyn 18 pkt., 11:1, 3. Kończyce Wielkie 17 pkt., 14:5, 4. Young Boys Hażlach 14 pkt., 12:6, 5. Pogwizdów 9 pkt., 14:10, 6. Lutnia Zamarski 8 pkt., 8:15, 7. Hażlach 5 pkt., 6:19, 8. Kończyce Wielkie Old Team 3 pkt., 6:15, 9. Hażlach Texas 2 pkt., 2:14.

Drużyny z miejsc I-III otrzymały puchary ufundowane ze środków promocji Gminy Hażlach. Ponadto statuetkami wyróżniono zawodników, którzy wyróżnili się swoją grą. Najlepszym strzelcem został zdobywca 7 goli Krzysztof Podgórski z Cieszyna. Z kolei nagrodą dla najlepszego bramkarza wyróżniono Tomasza Soforka z Pogwizdowa.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments