Wydarzenia Cieszyn

Hejt po Dniach Skoczowa. Kontrowersje wokół występu ukraińskiego zespołu

Fot. MCK “Integrator” w Skoczowie

53. Dni Skoczowa przeszły do historii. Po dwuletniej przerwie rynek trytonowego grodu znów tętnił życiem. W tym roku – co nie zdarza się często – nawet pogoda była po stronie organizatorów miejskiego święta. Do Skoczowa zawitały muzyczne gwiazdy, w tym zespół z ogarniętej wojną Ukrainy. Jego występ wzbudził jednak kontrowersje… Czy słuszne?

Miejskie Centrum Kultury „Integrator” zaprosiło na 53. Dni Skoczowa ukraiński zespół folk rockowy „Haydamaky”. Informacja na ten temat od co najmniej kilku tygodni była powszechnie znana, publikowana w mediach, także tych społecznościowych. Przeszła bez większego echa. Ale za to po koncercie pojawiło się w internetowej sieci zamieszanie oraz mniej lub bardziej eleganckie komentarze osób, kwestionujące repertuar 53. Dni Skoczowa, a konkretnie jeden jego punkt – występ zespołu „Haydamaky”, który, ich zdaniem, granicy polsko-ukraińskiej… w ogóle nie powinien przekroczyć! Dlaczego? Bo, jak twierdzą, artyści swoimi niektórymi utworami promują Ukraińską Powstańczą Armię i banderowców, odpowiedzialnych za ludobójstwo Polaków na Wołyniu.

O tym, dlaczego zespół “Haydamaky” został zaproszony do Skoczowa, jak przebiegał koncert i jak jego organizatorzy odnoszą się do zarzutów w sieci można przeczytać w najnowszym wydaniu “Głosu Ziemi Cieszyńskiej” z 17 czerwca. E-wydanie dostępne jest tutaj.

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
48 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Polak
Polak
2 dni temu

Ani jednego UPAinca w Polsce nie będzie!

jak jest?
jak jest?
5 dni temu

Zespół za darmo zapewne nie występował. Należy ustalić czy honorarium przeznaczył dla braci ze wschodu.

Edek
Edek
6 dni temu

Dorota Krehut nazywa hejtem pamięć o ofiarach ludobójstwa. Paradne. Pewnie jakby przyjechał zespół z Niemiec i paradował na scenie w barwach III rzeszy, to opisałaby w swojej mikro gazetce tych antyfaszystowskich hejterów 🤦🤦🤦

Morfeusz
Morfeusz
6 dni temu

Też mocie problemy hehe.

Adakan76
Adakan76
6 dni temu

A gonić to wszystko wpizdu

nie kombinować
nie kombinować
6 dni temu

Powiedziało się a, trzeba powiedzieć b a nie odsyłać do Głosu Ziemi Cieszyńskiej, jest wrażeni że po to artykuł aby zareklamować gazetę o węższym zasięgu. Początek w B24 więc szerzej w Kronice Beskidzkiej.

Sebastian
Sebastian
6 dni temu

Jeżeli komuś wystarczy nazwa Haydamaky to tego żeby określić ten zespół jak antypolski to chyba upadł na głowę…hajdamacy to chłopski ruch powstający przeciwko uciskowi…to tak jakby wszystkich partyzantów zrównać do sowieckiej partyzantki z czasów 2 Wojny Światowej

Sebastian
Sebastian
6 dni temu

Hejtu co nie miara…pytanie o co tyle pieniactwa? Który utwór zespołu Hajdamaki jest antypolski, który sławi UPA w kontekście ludobójstwa na Polakach? Pamiętajcie że Bandera to na Ukrainie przede wszystkim bohater antysowiecki. Autorka tego artykułu stwierdza jedynie, iż niektórzy przeciwnicy tego koncertu twierdzą, że Hajdamaki ma teksty piosenek sławiące UPA. Zastanawiam się czy dziennikarz nie powinien takiej informacji sprawdzić i w ” świat puścić” artykuł pełniejszy o taką wiedzę ..

Last edited 6 dni temu by Sebastian
pełniej nieco
pełniej nieco
5 dni temu
Reply to  Sebastian

i “bohater” antypolski, skrajny nacjonalista, faszysta, terrorysta. Trzeba spytać dzieci Polaków zamieszkujących tereny dzisiejszej Ukrainy znajdujące się w granicach Polski przedwojennej, co opowiadali rodzice o przeżyciach w sąsiedztwie działań banderowców.

Cesarok
Cesarok
2 dni temu
Reply to  Sebastian

Już ktoś tu pisał w odpowiedziach ale jeszcze raz do SEBASTIANA proszę to wytłumaczyć wszystkim tym którzy widzieli, przeżyli albo słyszeli od dziadków co zrobiła słynna UPA i SĄSIEDZI bo podobno ci byli jeszcze gorliwsi jak UPO-wcy i zobaczymy jak zareagują Ukraińcy na 11.07(rocznica RZEZI WOŁYŃSKIEJ). Trzeba im pomóc ale nie wchodzić do pewnwj części ciała

Prawda
Prawda
6 dni temu

Polecam wszystkim wstrząsający film z 2016 r., rzucający inne światło na przyczyny obecnej wojny, zrobiony przez NIEZALEŻNĄ francuską dziennikarkę. Można znaleźć go na youtube na kilku kanałach, trzeba się zalogować i potwierdzić wiek: “Donbass – 2016. Dokument Anne-Laure Bonnel (napisy EN FR SPA ITA)”. Jeśli ktoś korzysta z przeglądarki Google Chrome może włączyć sobie również tłumaczenie komentarzy.

Pod filmem tym jedna z internautek napisała, że mieszkańcy Donbasu złożyli bezowocnie w ciągu ostatnich ośmiu lat ponad 5500 skarg do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

tylko punkt widzenia
tylko punkt widzenia
6 dni temu
Reply to  Prawda

Prawda jest taka: kto co wyciągnie na wierzch a co nie. Co to znaczy “niezależna”? Np. TVN przedstawia się jako niezależna telewizja a czy zgodzą się z tym wszyscy? Jeszcze komentarze w to włączać? – są i tutaj na B24 komentarze ale w jakim, stopniu odzwierciedlają myślenie wszystkich obywateli? Na pewno nie odzwierciedlają bo jest garstka komentujących a już szczególnie wtedy “zlatują się” jak trzeba dołożyć komuchom. Ci są aktywni, druga strona woli nie targać się po szczękach co nie znaczy, że nie ma argumentów. WZGLĘDNE.

Prawda
Prawda
6 dni temu

1.Ten film to dokument.
2.Powołałam się na komentarz, który nie przedstawiał opinii, ale w swojej treści odwoływał się do faktów.
3.Dla mnie niezależne dziennikarstwo to dziennikarstwo niezastraszone i nieopłacone kasą lub przywilejami.
4.W sprawie tej wojny polecam media niekoniecznie polskojęzyczne.

tylko punkt widzenia
tylko punkt widzenia
6 dni temu
Reply to  Prawda

W jakim stopniu dokument gwarantuje niezależność? Sekielscy nakręcili też dokument i mieli też komentarze różne, w tym odwołujące się do faktów. Czy się oprę na jakimś komentarzu? – nie, przeczytam ale mam swoje zdanie. Oczywiście mogę o czymś nie wiedzieć, ale chciałbym trochę więcej wiedzieć o tych 5500 skarg od dokumentalisty jednak.

Sebastian
Sebastian
6 dni temu
Reply to  Prawda

Wiesz ile “dokumentów” produkuje rosyjską propaganda? Często wydawanych na zachodzie, prowadzonych przez np. Amerykanów i opłacanych z różnych fundacji…zapoznaj się np. z ” twórczością dokumentalną” Patricka Lancastera” dotycząca Donbasu…to typowy przykład ” niby niezależnej pracy dziennikarskiej”. Widziałaś dokument o Nawalnym, niby prozachodni? Takich bzdur jest mnóstwo

Prawda
Prawda
6 dni temu
Reply to  Sebastian

Obawiam się, że ukraińska propaganda mocno przegania tę rosyjską.
W której jest więcej prawdy oceni Bóg i być może historia.

punkt
punkt
6 dni temu
Reply to  Prawda

wątpliwa teza, trzeba było żyć w PRL a i teraz dziwić się dlaczego większość Rosjan ufa Putinowi, popiera wojnę.

zawiedziony
zawiedziony
6 dni temu

Trzeba się było przyjrzeć organizatorowi jaki będzie przedstawiał repertuar zespół z Ukrainy i nie decydować się na zarzewie prowokacji. Brak wyczucia.

Elzbieta
Elzbieta
6 dni temu

Rasistowskie komentarze wstyd mi za Polaków !!!!

zawiedziony
zawiedziony
6 dni temu
Reply to  Elzbieta

No właśnie, tak czytam i wstyd mi za większość komentarzy, które prowadzą do poróżnienia narodów w sytuacji dramatu wojennego, prowadzą do przyklaskiwania Rosji za takie podejście.

Bączek
Bączek
6 dni temu

Partia „Sługa Narodu” prezydenta Ukrainy została przyjęta do liberalnej partii ALDE. Jej frakcja w PE prowadzi politykę ostro antypolską w PE.

Bogdan
Bogdan
7 dni temu

Zełeński powinien przeprosić za UPA, chociaż Polacy nie są aniołkami.

Wnuk repatriantów z Lwowa
Wnuk repatriantów z Lwowa
7 dni temu

Nie dajmy się poróżnić, Rosji nasze waśnie są na rękę

Killer
Killer
7 dni temu

Banderowcy wypierdalac bo zrobimy z wami to co wy kiedys z nami!!!

Jerry
Jerry
7 dni temu

UPA mordowało Polaków. Bandera był mordercą naszych rodaków.
To teraz właściwy moment aby ustalić ten fakt z Ukraińcami i spisać wspólne karty.

Stanisław
Stanisław
7 dni temu

Jeszcze trochę a ogłoszą że Bandera to bohater narodowy Polski czas na inne spojrzenie na Ukrainę oni się nie zmienili od 1943roku trzeba o tym pamiętać

Michał
Michał
7 dni temu
Reply to  Stanisław

Już to zrobili

Sebastian
Sebastian
6 dni temu
Reply to  Michał

Kiedy, gdzie i kto to zrobił? Po co wygadujesz takie bzdury? Uwierzyłeś w jakiś komentarz na forum kogoś podobnego do Ciebie czy może wiesz coś co nie funkcjonuje jeszcze w powszechnej świadomości?

Alicja
Alicja
7 dni temu

Polska dla Polaków !!!

Gen
Gen
7 dni temu

Włodarze Skoczowa chyba was porąbało histori nie znacie to jest antypolskie

Juźió
Juźió
7 dni temu
Reply to  Gen

Proponuje tobie slownik ortograficzny bo napewno nie znasz polskiej ortogfafii

Grzegorz
Grzegorz
7 dni temu
Reply to  Juźió

Tak w ogóle, to na pewno piszemy osobno.

Sebastian
Sebastian
6 dni temu
Reply to  Gen

Wskaż piosenkę Haydamaki gdzie sławią UPA?

OrWell
OrWell
7 dni temu

Polacy mają AK, Ukraińcy – UPA. I każdy ma swoja wersję historii.

Walter
Walter
7 dni temu
Reply to  OrWell

W PRL z kolei był bohater generał Walter, który się kulom UPA nie kłaniał, tego uczono w szkołach podstawowych z czytanki.

Zasłużony wojak
Zasłużony wojak
7 dni temu
Reply to  Walter

Np. w listopadzie 1941 w ZSRR pod Wiaźmą, na skutek popełnionych błędów, dowodzona przez niego sowiecka dywizja została rozbita. Z 10 tysięcy sowieckich żołnierzy podlegających Świerczewskiemu przy życiu pozostało zaledwie pięciu.
Ech, gdyby mielibyśmy więcej takich dowódców w Rosji to dzisiaj Ukraina być może byłaby bezpieczna.

Stanisław
Stanisław
7 dni temu
Reply to  OrWell

UPA z Banderą wymordowali 200 000 Polaków takie są fakty potwierdzone przez IPN

Sebastian
Sebastian
6 dni temu
Reply to  Stanisław

200 tysięcy? Grubo przesadzasz, co nie zmienia faktu, że żadnego długotrwałego pojednania nie będzie bez prawdy wokół rzezi wołyńskiej i innych faktów, także niechlubnych dla Polski. Z tym, że to nie najlepszy czas moim zdaniem, to tego trzeba spokoju a nie czasu wojny.

qwert
qwert
7 dni temu

Mnie zaś zastanawia coś innego. Na zdjęciu widzę czterech a nawet pięciu silnych mężczyzn. Chyba powinni nosić karabiny w Donbasie a nie skakać po scenie na skoczowskim rynku?

Erni
Erni
7 dni temu

jak można taki zespół dopuścić do występu? w Ukrainie jest wiele innych zespołów nie nawołujących do nienawiści. Skoczów na minus

Sebastian
Sebastian
6 dni temu
Reply to  Erni

Wskaż piosenkę tego zespołu nawołująca do nienawiści wobec Polaków…

tajemnica służbowa?
tajemnica służbowa?
7 dni temu

Głos Ziemi Cieszyńskiej nie wszyscy czytają co mają dostęp do B24. Jeśli się powiedziało a, trzeba dodać b. a nie ograniczać zasięg informowania do jednego regionu w całym regionie obejmowanym przez B24.

Konstantynopolitańczykówna Hermenegilda Pierwsza
Konstantynopolitańczykówna Hermenegilda Pierwsza
7 dni temu

Hermenegilda popiera podszywacza. Proszę do końca wyjaśnić problem.

intrygant
intrygant
7 dni temu

spadaj mieszaczu, nie jest potrzebne Twoje żadne poparcie, zupełnie obojętne. Nic twórczego, mądrego nie umiesz wymyślić a tylko podczepiać się pod kogoś ze swoimi głupimi wtrętami.

Konstantynopolitańczykówna Hermenegilda Pierwsza
Konstantynopolitańczykówna Hermenegilda Pierwsza
7 dni temu
Reply to  intrygant

Bardzo pan jest od wczoraj już dla mnie nieprzyjemny. Co się stało?