Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Idziesz do lasu, nie niszcz wszystkiego wokół!

Fot. Dorota Krehut-Raszyk

Wrzesień to miesiąc, na który co roku czekają grzybiarze. W tym czasie mogą bowiem liczyć na prawdziwe żniwa w lesie. Wyruszając w poszukiwaniu smakowitych kapeluszy, powinni jednak pamiętać o zasadach ochrony przyrody i własnym bezpieczeństwie.

Zanim wyruszymy do lasu, upewnijmy się, czy teren, który chcemy odwiedzić, nie jest objęty ochroną w formie rezerwatu przyrody lub parku narodowego. Co do zasady, zbieranie grzybów i runa leśnego jest w nich bowiem zabronione, a na ich terenie można poruszać się jedynie po wyznaczonych szlakach. Przed wyprawą do lasu warto też poznać gatunki grzybów, które w nim występują. Niektóre z nich mogą być objęte ochroną gatunkową i ich zbieranie jest zabronione. Informacje na temat gatunków występujących na danym terenie można znaleźć na przykład na stronach internetowych poszczególnych nadleśnictw, a wszystkie gatunki grzybów objęte w Polsce ochroną wymienione są w rozporządzeniu ministra środowiska z 9 października 2014 roku w tej sprawie.

Fot. Dorota Krehut-Raszyk

Łukasz Zych, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach, przypomina, by zbierać tylko te grzyby, co do których jesteśmy pewni, że są jadalne. Należy robić to też tak, by nie uszkodzić znajdującej się w pobliżu grzybni. – Owocniki o pełnym i twardym trzonie delikatnie wykręcajmy, a te z trzonem miękkim, gąbczastym i puszystym, odcinajmy przy samej ziemi. Miejsce po zerwanym grzybie najlepiej przykryć mchem lub ściółką leśną, aby odsłonięta grzybnia nie wyschła. Nie należy też zbierać grzybów ani zbyt starych, ani zbyt młodych. Ze starych wysypią się bowiem zarodniki, z których powstanie nowa grzybnia. Poza tym nawet wśród gatunków jadalnych z czasem mogą pojawić się toksyny powodujące nieprzydatność do spożycia. U młodych grzybów natomiast nie wszystkie cechy rozpoznawcze zostały w pełni wykształcone. Wtedy można je łatwo pomylić z grzybami trującymi – wyjaśnia Łukasz Zych.

Fot. Dorota Krehut-Raszyk

Zebrane grzyby najlepiej wkładać do przewiewnych koszy lub łubianek, nigdy do plastikowych toreb czy wiader, ponieważ bez dostępu powietrza mogą się w nich wytworzyć szkodliwe dla zdrowia toksyny. Wiele osób niszczy napotkane w lesie grzyby niejadalne czy trujące. To błąd, bo nawet one mogą być pokarmem dla niektórych zwierząt. – Jadąc na grzyby, parkujmy tylko w miejscach dozwolonych. Nie zastawiajmy dróg leśnych i przejazdów pożarowych. Nie rozjeżdżajmy niepotrzebnie traw. Chodząc po lesie, niszczmy niepotrzebnie runa leśnego, nie łammy gałęzi i nie wyrywajmy krzewów. I, co ważne nie zaśmiecajmy lasów. Śmieci przyniesione do lasu, zabierajmy z powrotem ze sobą – przypomina Łukasz Zych.

Fot. Dorota Krehut-Raszyk

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Konstantynopolitańczykówna
Konstantynopolitańczykówna
3 lat temu

Dobrze jest też pozbierać śmieci przyniesione do lasu nie przez siebie a te na drodze grzybiarzy znajdziesz częściej niż jadalne grzyby.