Wydarzenia Bielsko-Biała

III Beskidzki Festiwal Klasyki „Beskid Classics”. Piękna muzyka w pięknych wnętrzach

Paweł Kotla, dyrygent i dyrektor festiwalu. FOT. MARCIN STĘPIEŃ

Nastoletni pianista, o którym mistrzowie mówią jako o „Mozarcie XXI wieku”, słowacka orkiestra narodowa i znakomite zespoły kameralne – przed nami prawdziwe święto dla miłośników muzyki klasycznej. – Piękna muzyka w pięknych wnętrzach i w pięknych górach – zapowiada się prawdziwa uczta kulturalna – zaprasza Paweł Kotla, dyrygent i szef tego przedsięwzięcia.

W dniach od 8 do 10 września w Bielsku-Białej i Szczyrku odbędzie się III Beskidzki Festiwal Klasyki „Beskid Classics” pod patronatem prezydenta Bielska-Białej, starosty bielskiego i burmistrza Żyliny, któremu będzie towarzyszyć hasło „Najbliżej muzyki”. – Wszystkie koncerty odbędą się w miejscach o niezwykłym charakterze, gdzie publiczność będzie miała okazję wysłuchać wspaniałych artystów w niemal intymnej atmosferze, której doświadczyć będzie można nawet w liczącej niemal tysiąc miejsc, nowoczesnej sali Cavatina Hall – zwraca uwagę dyrektor festiwalu i prezes bielskiej Fundacji Temida Arts & Business, organizującej to wydarzenie.

Atma Quartet. Fot. FB Atma Quartet

Festiwal zostanie zainaugurowany 8 września o 19.00 w Willi Sixta przy ul. Mickiewicza w Bielsku-Białej. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny. Wystąpi Atma Quartet, jeden z najlepszych młodych zespołów kameralnych w Polsce. – Podobnie jak w poprzednim roku, również w tej edycji festiwalu jeden z koncertów zaplanowaliśmy w owianej nimbem tajemniczości Willi Sixta. Wydarzenie zatytułowane „Pamiętając Białoruś” będzie odnosić się do 150. rocznicy śmierci Stanisława Moniuszki i wspólnego polsko-białoruskiego dziedzictwa kulturowego. Jego częścią będzie polska premiera utworu „Home” młodego białoruskiego kompozytora Ihara Komara, opowiadającego o trudnej historii współczesnej Białorusi – od katastrofy w Czarnobylu do czasów obecnych. W programie znajdzie się także muzyka Franciszka Schuberta w związku z jego 225. rocznicą urodzin – zdradza Paweł Kotla.

Trio Legend. Fot. Organizatorzy

9 września o 19.00 w Bator Art Gallery przy ul. Myśliwskiej 60 w Szczyrku usłyszymy doskonałe Trio Legend. Zespół ma na swoim koncie laury m.in. II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w Rzeszowie jak i (jako dotąd jedyny polski zespół) zwycięstwo na prestiżowym Konkursie im. J. Brahmsa w Pörtschach (Austria). W znanych na całym świecie z biennale „Magic Dreams” wnętrzach szczyrkowskiej galerii artyści wykonają m.in. uwielbiany przez publiczność amerykański utwór „Cafe Music” Paula Schoenfielda, a także dzieła Haydna, Mendelssohna i Karłowicza.

Slovak Sinfonietta. Fot. Organizatorzy

Spektakularny finał Festiwalu „Beskid Classics” odbędzie się 10 września o 19.00 w Cavatina Hall. To wyjątkowa okazja do posłuchania w pięknych wnętrzach największych przebojów muzyki klasycznej w mistrzowskim wykonaniu. Zagra Narodowa Orkiestra Kameralna Słowacji (Slovak Sinfonietta) pod dyrekcją Pawła Kotli. – Gwiazdą wieczoru będzie 15-letni pianista Ryan Martin Bradshaw, który ma już na swoim koncie nagrody aż 18 konkursów pianistycznych. Z orkiestrami gra już od 8. roku życia, przebojem zdobywając estrady całego świata. Wielki śpiewak Plácido Domingo i słynny wiolonczelista Stjepan Hauser stwierdzili, że taki talent zdarza się raz na sto lat, a wielu określa go mianem „Mozarta XXI wieku”. To szalenie ciekawa postać i niezwykły solista, który zarówno na publiczności, jak i jury najznamienitszych konkursów pianistycznych robi piorunujące wrażenie – mówi dyrygent. W programie wieczoru przewidziano „Melodię” Myrosława Skoryka, I Koncert fortepianowy b-moll op. 23 Piotra Czajkowskiego, Małą suitę z passacaglią (1931) Eugena Suchona oraz VII Symfonię A-dur op. 92 Ludwiga van Beethovena.

Ryan Martin Bradshaw. Fot. Organizatorzy

Więcej informacji o wykonawcach i biletach można znaleźć na stronie internetowej festiwalu (www.klasyka.eu).

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments