Wydarzenia Bielsko-Biała

IPN w Bielsku. Nie znaleźli szczątków, tylko broń palną

Zdjęcia: FB Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN

Spodziewali się odkryć ludzkie szczątki. Jednak na terenie dawnej bielskiej siedziby UB znaleźli broń palną.

Od 5 do 9 listopada zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadził prace wykopaliskowe na terenie posesji dawnego Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ulicy Krasińskiego 30 w Bielsku-Białej.

– Według relacji świadków, za gmachem UB mogły być pogrzebane ofiary komunistycznego terroru, w tym żołnierze NSZ kapitana Henryka Flamego „Bartka”. Podczas prac nie odnaleziono ludzkich szczątków. Obok dawnego garażu PUBP odkryto natomiast cenne zabytki archeologiczne – około 20 sztuk broni palnej – informują pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej.

Według IPN, charakter znaleziska pozwala przyjąć hipotezę, że może to być broń partyzancka, skonfiskowana przez funkcjonariuszy lub oddana podczas ujawnienia w 1947 roku. Zabytki zostaną poddane konserwacji z intencją przekazania do przyszłego lokalnego Muzeum Żołnierzy Wyklętych, które najprawdopodobniej powstanie w Kamesznicy, w sąsiedztwie planowanej Nekropolii Żołnierzy Wyklętych.

navigate_before
navigate_next

KB_ceny
Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Franuś
Franuś
2 lat temu

Życzę powodzenia w tylko konserwacji. Zabytki wymagają rekonstrukcji bo wiele fragmentów broni jest zżartych przez rdzę, drewno zbutwiałe. Część z 20 szt. odpadnie bo nie będą zdatne do “konserwacji”. I potrzeba niemałych pieniędzy. Aby udowodnić, że coś znaleziono przy nieznalezieniu kości? Jawne powinny być koszty całej operacji.

Jerzy W
Jerzy W
2 lat temu

Ja poruszając się pojazdem jednośladowym z wielu kierowców pojazdów się śmieję ale to opowiem policjantom jak dane mi będzie z nimi powtórnie się spotkać . Ludzka głupota nie zna granic niestety ale to dotyczy tak samo procentowo wielu kierowców poruszających się po drogach powiatu oświęcimskiego . Proszę brać zwolnienia lekarskie drodzy kierowcy celem leczenia waszej głupoty farmakologicznie z uzgodnieniem z psychiatrami .Poradnia Zdrowia Psychicznego czeka na was z otwartymi ramionami drodzy kierowcy .

Maćko
Maćko
2 lat temu
Reply to  Jerzy W

Więc lecz się c***o i naucz się jeździć!
A zacznij logicznie myśleć przy pisaniu komentarzu!!!

Jerzy W
Jerzy W
2 lat temu

Jednocześnie należy się cieszyć z odkrycia jakie zostało przeprowadzone na polecenie IPN. Broń partyzancka zostanie podana konserwacji niestety ale trzeba mieć jednak wprawną dłoń aby zabytki przywrócić i ile to możliwe do stanu aby można w/w eksponaty oglądać za gablotą w muzeum . Zapewne trzeba dużo mieć cierpliwości pracując przy konserwacji znalezionych przedmiotów lub eksponaty które wymagają ponownej konserwacji Pozdrawiam wszystkim pracowników IPN oraz wszystkich pracowników konserwatorów zabytków .

Jerzy W
Jerzy W
2 lat temu

Znana mi bardzo dobrze i zapewne pracownikom policji ulica jak w/w . Ale osoby wtajemniczone nie należy informować. Jednocześnie życzę wszystkim pracownikom policji oraz byłym rencistom. emerytom spokojne trybu życia oraz zasobnego portfela finansowego . Być może wkrótce odwiedzę tą ulicę celem zwiedzenia oraz powtórnego powspominania wielu przeżyć związanych z ulicą jak w/w .

Arek
Arek
2 lat temu

Czyli tzw świadkowie to zwyczajni kłamcy………..robią wszystko aby tylko zaistnieć. Wstyd dla wiekowych dziadków