Cieszyn Kultura i rozrywka

Istebna: Mają słabość do tradycji od pokoleń

Fot. z archiwum zespołu

Zespół Regionalny „Istebna”, świętujący w tym roku swoje 120-lecie, postanowił nie tylko solidnie przygotować się do jubileuszu, ale także zadbać o swoich seniorów. Trwające od kilku tygodni spotkania wspaniale owocują, a efekty pracy będzie można zobaczyć niebawem.

– Stawiamy na integrację międzypokoleniową i aktywizujemy starszych ludzi poprzez udział we wspólnych próbach i różnego rodzaju przedsięwzięciach – mówi Maria Motyka, szefowa Zespołu Regionalnego „Istebna”. A wszystko to w ramach projektu „Historia, kultura i tradycja fundamentem naszej tożsamości”, który do osób powyżej 60. roku życia kieruje Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Istebna”. W spotkaniach biorą udział byli zespolacy, muzykanci, działacze kultury, artyści ludowi i wszyscy chętni mieszkańcy Trójwsi.

Fot. z archiwum zespołu

Jak się dowiadujemy, w planie jest organizowanie cyklu spotkań po latach, podczas których seniorzy będą mogli nie tylko powspominać stare dzieje, porozmawiać i podzielić się swoimi doświadczeniami, ale także razem pośpiewać i potańczyć. W przyszłości być może uda się nawet stworzyć grupę seniorów zespołu „Istebna”, która będzie uświetniać różnego rodzaju wydarzenia w gminie. Starsi ludzie chcą wyjść również do dzieci i młodzieży w szkołach i przedszkolach, gdzie zostaną zorganizowane spotkania pod hasłem „Jak to kiejsi bywało”. Seniorzy opowiedzą o swojej młodości, o dawnych zwyczajach i tradycjach.

– Przymierzamy się także do nagrania serii filmów „Echa przeszłości”, które będą wywiadami z osobami starszymi, byłymi członkami Zespołu Regionalnego „Istebna”, działaczami kulturalnymi, muzykantami. Chcemy pokazać również wielopokoleniowość i podsumować 120-letnią historię grupy – dodaje Maria Motyka. Byli i obecni członkowie zespołu stworzą również wspólny występ – „Wesele górali istebniańskich”. Wspólne próby i przygotowania mają zbudować między nimi trwałe więzi, bo choć dzieli ich różnica wieku, łączą wspólne zainteresowania i miłość do góralszczyzny. Nie braknie także wielu innych wspólnych inicjatyw, m.in. wspólnych wyjazdów.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments