Wydarzenia

Jak dorobić do pensji? Podpowiadamy!

Przy galopującej inflacji wydatki rosną w szybkim tempie. Masz wrażenie, że coraz trudniej utrzymać Ci się z bieżących dochodów? Pomyśl o dodatkowym zajęciu, które wspomoże domowy budżet. Jak dorobić do pensji? Sprawdź, jakie opcje masz do dyspozycji. Jest ich więcej, niż myślisz!

Dodatkowa praca – sposób na dorobienie do pensji

Nawet przy ustawowo rosnącej wysokości pensji minimalnej utrzymanie się z niskich zarobków może być wyzwaniem. Co robić w takiej sytuacji? Zanim zaczniesz zastanawiać się, jak dorobić do pensji, spróbuj wyczerpać inne możliwości. Być może uda Ci się:

 • ustalić z szefem podwyżkę – zwłaszcza jeśli pracujesz w tej samej firmie od kilku lat;
 • awansować na wyższe stanowisko, a co za tym idzie – otrzymać wyższą pensję;
 • wziąć nadgodziny – to także może być sposób na podwyższenie wypłaty;
 • zmienić pracę na lepszą – taką, która zapewni wyższe wynagrodzenie.

Jeśli jednak te opcje się nie powiodą, dobrym rozwiązaniem będzie poszukanie dodatkowego zajęcia – takiego, które wyraźnie wesprze domowy budżet.

Gdzie szukać pracy dodatkowej i co robić?

Praca dodatkowa to taka, którą będziesz podejmować np.:

 • od czasu do czasu – gdy pojawią się jednorazowe zlecenia;
 • regularnie, ale w ograniczonych godzinach – tak, by dodatkowe zlecenia pogodzić z głównym zatrudnieniem.

Możliwości jej znalezienia są szerokie. Oto, gdzie możesz prowadzić poszukiwania i co możesz dzięki temu znaleźć.

 • Agencje pracy tymczasowej. Kojarzą Ci się wyłącznie z sezonowymi wyjazdami za granicę, np. na zbiory truskawek, jabłek itp.? To nie wszystko! W takich firmach czekają też ogłoszenia innego rodzaju – np. dotyczące inwentaryzacji w hipermarketach, wsparcia przy organizacji eventu (targach branżowych, piknikach itp.), sprzątania. Warto je przejrzeć.
 • Ogłoszenia w Internecie – w sieci możesz z łatwością znaleźć firmy i osoby prywatne poszukujące wsparcia. W ten sposób zarobić mogą np. tzw. złote rączki, ale także korepetytorzy, opiekuni osób starszych i dzieci czy osoby sprzątające. Czasami jednorazowe zlecenie może się przerodzić w dłuższą współpracę!
 • Praca zdalna – pomyśl o poszukaniu dodatkowego zajęcia online. Drobne zarobki może przynieść np. wypełnianie ankiet w badaniach konsumenckich czy – jeśli masz odpowiednie umiejętności – działania z obszaru marketingu online, np. prowadzenie profilu w social mediach dla jakiejś firmy.

Powyżej opisane zajęcia nie muszą być czasochłonne. Wiele z nich możesz wpleść dość elastycznie w swój tygodniowy harmonogram.

Co da Ci dorabianie do pensji?

Dorabianie do pensji może Ci przynieść wiele korzyści.

 • Po pierwsze, to sposób na podreperowanie domowego budżetu – tak, aby nie narażać się na problemy z „dotrwaniem do pierwszego” i na powstawanie długów.
 • Po drugie, dodatkowe środki pozwolą Ci zbudować poduszkę finansową, a zatem zebrać środki na tzw. czarną godzinę.
 • Po trzecie, dzięki dorabianiu będzie Ci łatwiej spłacić długi. Dodatkowe środki możesz np. przeznaczyć na raty zobowiązania regulowanego w firmie windykacyjnej takiej jak Ultimo. Jeśli zwiększysz ich wysokość (np. przez portal obsługi zadłużenia klienta online), skrócisz czas spłaty i szybciej pozbędziesz się obciążenia.

To jednak nie wszystko. Dodatkowe zajęcia mogą Cię zainspirować do zmiany zawodu. Kto wie? Może jedno z nich stanie się z czasem głównym źródłem dochodu? Warto spróbować!

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments