Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Jak dostosować garaż do własnych potrzeb

Wielu z nas posiada samochody, a każdy posiadacz swoich czterech kółek marzy o idealnym garażu. W przypadku każdego kierowcy garaż marzeń może oznaczać co innego. Poza tym wcale nie trzeba posiadać samochodu, by mieć i móc cieszyć się garażem – do kierowców mogą śmiało dołączyć motocykliści, posiadacze łódek czy quadów, a także majsterkowicze, którzy w pomieszczeniu zaprojektowanym przez architekta jako garaż pragną urządzić warsztat. Dodatkowo garaż często pełni również funkcję przydomowego składzika, w którym przechowywane są najróżniejsze rzeczy, od nart i ozdób choinkowych po przetwory w słoikach.

O czym należy pamiętać urządzając garaż? Jak wziąć pod uwagę różne potrzeby wszystkich domowników? Jak w sprytny sposób pogodzić interesy różnych stron? O tym wszystkim przeczytasz w poniższym poradniku.

Zacznij od podstaw

A podstawą w garażu jest wentylacja. Ponieważ garaż jest zazwyczaj niewielkim pomieszczeniem, w którym uruchamia się silnik samochodu, a do tego przechowuje wiele lotnych substancji o intensywnym zapachu (należą do nich wszelkie oleje i benzyny). Wszystko to może spowodować, że powietrze w naszym garażu będzie nieprzyjemnie pachnieć albo nawet będzie niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia. Dobra wentylacja garażu jest niezwykle ważna.

Jednym z rozwiązań jest wentylacja naturalna, czyli otwory w ścianach lub drzwiach. To rozwiązanie ma niewątpliwą wadę w postaci utrudnienia w utrzymaniu temperatury we wnętrzu – jeśli planujemy postawić w garażu stół warsztatowy z szufladami , lepiej zainwestujmy w wentylację mechaniczną. Wentylator wyciągowy z czujnikiem stężenia tlenku węgla sam włączy się w odpowiednim momencie, a przy okazji zapobiegnie niepotrzebnemu ochładzaniu się garażu w zimie i przegrzewaniu w lecie.

Oświetl go!

Choć oświetlenie może nie wydawać się kluczowe, warto o nim pomyśleć projektując garaż. Poza oświetleniem centralnym przydać się może oświetlenie punktowe, szczególnie w przestrzeni warsztatowej. Dobra lampa w miejscu pracy to podstawa! Ponadto warto rozważyć również oświetlenie na ścianach – dzięki temu duża bryła samochodu nie będzie zasłaniać całego światła górnego.

Przed garażem warto zamontować oświetlenie uruchamiane czujnikiem, który zapali lampę za każdym razem, gdy samochód podjedzie pod drzwi garażu.

Uporządkuj swój garaż

Trudno jest utrzymać porządek w garażu, jednak dzięki dyscyplinie i odpowiednim meblom jest to możliwe. Specjalistyczne meble warsztatowe albo regały przemysłowe mogą ułatwić nam efektywne układanie rzeczy, pozwalając jednocześnie mieć wiele przedmiotów na wyciągnięcie ręki. Przestronne metalowe konstrukcje umożliwiają składowanie rzeczy w całej objętości garażu. Jeśli brakuje ci miejsca, pomyśl o zamontowaniu szafki nad drzwiami pod sufitem. Każdy z nas może stworzyć swój własny system magazynowania rzeczy w garażu, ważne jest, byś sam się w nim odnajdywał i odkładał rzeczy na miejsce – pozwoli ci to uniknąć bałaganu.

Materiał partnerski.

google_news