Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Jak działa pralnia przemysłowa?

Beautiful woman doing laundry at laundromat shop

Rosnąca popularność usług profesjonalnego czyszczenia odzieży to jeden z najważniejszych trendów konsumenckich ostatnich lat. Choć większość z nas posiada w domu pralkę automatyczną, coraz częściej wolimy zanosić ubrania do miejsc, w których zajmą się nimi specjaliści. Odświeżanie ubrań w prani pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu, dlatego jest komfortowym rozwiązaniem dla osób zabieganych.

Decydując się na skorzystanie z pralni oddajemy nasze rzeczy w ręce zawodowców, dzięki czemu możemy mieć całkowitą pewność, że ubrania wrócą do nas w idealnym stanie. Z usług profesjonalnych pralni korzystają zarówno klienci indywidualni, jak i rozmaite firmy i instytucje: hotele, restauracje, wojsko, placówki medyczne, szkoły itd. W tekście poniżej przedstawiamy specyfikę działania pralni przemysłowych oraz wyjaśniamy, jakie sprzęty są niezbędne do prania tak dużej ilości tekstyliów.

Czym jest pralnia przemysłowa?

Mówiąc „pralnia przemysłowa” mamy zazwyczaj na myśli punkt usługowy specjalizujący się w czyszczeniu wyrobów tekstylnych, który działa na bardzo dużą skalę. Współczesne pralnie przemysłowe to w przeważającej mierze placówki oferujące pranie wodne. Z oferty firm specjalizujących się w kompleksowym czyszczeniu odzieży na mokro korzystają największe i najbardziej wymagające instytucje. W tej branży liczy się przede wszystkim jakość, dlatego nowoczesne pralnie wodne muszą zapewniać najwyższe standardy pod względem higieny i bezpieczeństwa.

Technologia prania wodnego – na czym polega?

Choć współczesne pralnie przemysłowe to bardzo nowoczesne miejsca, stosowane w nich metody czyszczenia odzieży znane są od wieków. Pralnia wodna oferuje pranie w najbardziej tradycyjnym rozumieniu tego słowa, czyli z użyciem wody i odpowiednio dobranych detergentów. Najczęściej stosowanymi środkami piorącymi są tutaj profesjonalne proszki, płyny, kapsułki lub tabletki do prania. Specjalistyczne preparaty do pralni wodnej charakteryzują się wysoką siłą czyszczenia, dzięki czemu doskonale radzą sobie nawet z najtrudniejszymi zabrudzeniami. Wykorzystywane w tej metodzie detergenty szybko przenikają w głąb tkaniny i skutecznie usuwają wszelkie plamy z ubrań. Metody czyszczenia wyrobów tekstylnych stosowane w pralniach przemysłowych są w pełni bezpieczne dla tkanin, dlatego z tego typu usług można korzystać bez obaw o zniszczenie czy uszkodzenie ubrań. Technologia prania wodnego sprawdzi się zarówno w przypadku materiałów wykonanych z włókien naturalnych, jak i syntetyków. Nieustanny rozwój technologii pralniczej sprawia, że urządzenia pralnicze stają się także coraz bardziej przyjazne środowisku.

Park maszynowy pralni przemysłowej

Do prawidłowego funkcjonowania profesjonalnej pralni przemysłowej niezbędne są niezwykle zaawansowane urządzenia pralnicze. Podstawowym elementem wyposażenia każdej pralni wodnej jest pralka przemysłowa (pralnica). Czyszczenie odzieży w pralnicy na wszystkich swoich etapach (pranie wstępne, pranie zasadnicze, płukanie z podwirowaniami, wirowanie końcowe) odbywa się w pełni automatycznie. Osoba obsługująca maszynę musi jedynie załadować ubrania do bębna, wybrać odpowiedni program piorący i włączyć urządzenie. Pracownicy mają jednak możliwość ingerencji w program bez względu na to, który etap prania jest obecnie realizowany. Nowoczesne pralnice przemysłowe to wysokowydajne, zautomatyzowane maszyny posiadające wiele możliwości. Wiele z dostępnych na rynku urządzeń, oprócz rozbudowanych programów prania oferuje także szereg dodatkowych funkcji, jak np. automatyczna kontrola temperatury czy wilgotności. Urządzenia są niezwykle wydajne, a przy tym bardzo ekonomiczne. Jeśli chodzi o pralki przemysłowe ceny ich mogą być zróżnicowane w zależności min. od pojemności bębna, oferowanych programów i mocy sprzętu.

Oprócz pralnic przemysłowych w pralniach wodnych wykorzystuje się także inne bardzo zaawansowane urządzenia. Elementem wyposażenia każdej takiej placówki są suszarki (bębnowe, tunelowe), prasownice oraz manekiny formujące. Zakłady świadczące usługi prania większych sztuk bielizny zazwyczaj oferują także maglowanie, czyli usuwanie z ubrań zagnieceń przy użyciu systemu walców. Maglownica przemysłowa jest niezastąpiona do prasowania kompletów pościeli, obrusów, zasłon i serwet, jak również bielizny gastronomicznej czy ubrań roboczych (kombinezonów, fartuchów, kitli itp.), których prasowanie zwykłym żelazkiem byłoby nieefektywne lub niemożliwe. W pralni działającej na dużą skalę przydadzą się także automatyczne składarki do ubrań, pakowarki i transportery.

google_news