Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Jak pozbyć się strachu przed złym angielskim akcentem?

Problemy związane z wymową mają wiele przyczyn. Jedną z często poruszanych kwestii pozostaje akcent – ważny, lecz nie najważniejszy w języku angielskim.

Wstydzisz się akcentu? Oto jak mówić naturalnie po angielsku

Istnieje wiele barier związanych z językiem, a jedną z nich jest akcent. Osoby wstydzące się go, boją się zabrać głos w szerszej dyskusji, a nawet odezwać do kogoś indywidualnie. Łączone jest to między innymi z irracjonalnym strachem przed „zdemaskowaniem” swojego pochodzenia. Jak pozbyć się tego strachu?

Problemy z akcentem w języku angielskim

Na wstępie warto zaznaczyć, że posiadanie akcentu charakterystycznego dla danej szerokości geograficznej jest czymś całkiem naturalnym. Prawdziwego, docelowego brzmienia wymowy — np. brytyjskiego — można nabyć dopiero w momencie intensywnego przebywania z osobami występującymi w roli native speakerów. Nie bez znaczenia jest też zatem to, kto naucza i pokazuje, na czym polega angielski. Kraków i wiele innych, dużych miast w Polsce to świetne miejsca zarówno pod względem dostępności szkół, jak i obecności korepetytorów. W tym takich, dla których język angielski pozostaje tym pierwszym.

Zatem pierwszych poszukiwań związanych z przeskoczeniem problemu z akcentem jest znalezienie native speakera. Świetną opcją jest platforma Buki, dzięki której można wybierać spośród takich osób rozsianych po całym kraju. Dzięki szerokiej dostępności można zarezerwować lekcję zarówno osobiście, jak i online. To bardzo wygodne, skuteczne i nie sprawia problemów dla domowego budżetu — harmonogram lekcji da się dostosować do indywidualnych predyspozycji finansowych i czasowych.

Najlepszy sposób na angielski akcent

Pierwszym, najlepszym sposobem jest… niepopełnianie typowych błędów związanych z wymową. Najistotniejszym zadaniem osoby konstruującej wypowiedź jest to, aby odbiorca zrozumiał jej treść. Niestety w języku angielskim sporo jest wyrazów, które brzmią podobnie, więc bardzo szybko może się okazać, iż zła wypowiedź o pięknym statku będzie opowieścią o owcy!

Trudność polega na zrozumieniu niuansów dotyczących wypowiadania angielskich zdań, a nie akcentowania samego w sobie. Dlatego pierwsze starania powinny iść w tę stronę, a samo szlifowanie amerykańskiego lub brytyjskiego akcentu przyjdzie z czasem.

Ćwiczenia akcentu — zawsze warto spróbować!

Nie oznacza to, że samo ćwiczenie jest pozbawione sensu. Jak już wcześniej wspomniano, najważniejsze pozostaje obcowanie z językiem w jego naturalnej postaci. Przebywając w Polsce, nie zawsze można stworzyć ku temu warunki, dlatego zajęcia z lektorem dobrze jest uzupełnić o inne metody. I tu z pomocą przychodzą angielskie podcasty, filmy, radio, seriale. Słuchanie i oglądanie takich treści w języku angielskim jest najprostszym, ale zarazem najbardziej skutecznym ćwiczeniem związanym z zapamiętywaniem niuansów dotyczących akcentu!

Nie tylko słuch odgrywa tu istotną rolę, bo zasłyszane słowa warto czasem powtórzyć na głos. W tym przypadku bardzo pomocne są podcasty, przybierające postać profesjonalnego kursu. Takim przykładem może być English as a Second Language Podcast, w którym brytyjski akcent jest doskonale ukazany. Są też realne możliwości ćwiczenia, ponieważ zaprezentowane nagrania mają niejednokrotnie charakter scenek, a lektorzy powtarzają swoje kwestie w zwolnionym tempie. Przy okazji nie ma tam ani słowa w języku polskim, a uczą prawdziwi native speakerzy.

Korepetycje, oglądanie filmów po angielsku, praca nad właściwą wymową i pozbycie się irracjonalnego strachu to klucz do tego, aby móc przemawiać po angielsku na forum i w sposób odpowiedni. Czasem nie da się ukryć akcentu, lecz pracując nad nim — można spróbować skutecznie go ukryć. Najbardziej pomaga wizyta i zamieszkanie w kraju, gdzie angielski jest językiem podstawowym, urzędowym. W Polsce może też pomóc odpowiedni korepetytor, którego najwygodniej poszukać na platformie Buki.

google_news