Wydarzenia Cieszyn

Nie żyje Maria Gatnar-Guzy. Artystka ludowa przez lata była związana z Wisłą

Fot. UM Wisła

Zmarła Maria Gatnar-Guzy. Artystka przez lata związana z Wisłą została pochowana na cmentarzu w Rybniku Boguszowicach. Była nestorką beskidzkiego malarstwa na szkle.

Urodziła się 17 sierpnia 1923 roku w Pielgrzymowicach. Od 1991 roku mieszkała i tworzyła w Wiśle. Maria Gatnar-Guzy należała do Grupy Twórców Wiślanie i Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Zachwycała swoim malarstwem i wrażliwością artystyczną.  W dorobku artystki dominowała tematyka sakralna, często z odniesieniami regionalnymi. Ulubionym motywem była szopka bożonarodzeniowa. Pojawiały się też scenki rodzajowe oraz motywy związane z obrzędami, zwyczajami czy miejscowymi podaniami, wśród nich m.in. obrazy ilustrujące gawędy Zuzanny Bujok.

Twórczość artystki prezentowano na wielu wystawach sztuki ludowej w kraju i za granicą (we Francji i w Czechach). Jej prace można było zobaczyć w Żywcu, Wiśle, Bielsku-Białej, Cieszynie, Skoczowie, Gliwicach i we Wrocławiu. Z własnej inicjatywy włączyła się do działań promujących malarstwo na szkle i tradycje regionalne. Prowadziła zajęcia dla dzieci, a prace jej uczniów zdobywały główne nagrody i wyróżnienia. Obrazy na szkle Marii Gatnar-Guzy znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych – w Polsce i za granicą (m.in. w Kanadzie i USA).

Ostatnie lata swojego życia spędziła w Rybniku.

Fot. UM Wisła

Fot. UM Wisła

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Barbara
Barbara
1 rok temu

Pani Maria gościła w ustrońskiej Czytelni Katolickiej im. Jerzego Nowaka 26 sierpnia 2008 roku. Zaprezentowała piękną i bardzo interesującą wystawę. Zostawiła też na pamiątkę kilkanaście prac, oczywiście “na szkle malowane”. Zostanie na pewno w pamięci wielu…

Joanna
Joanna
1 rok temu

Cudowna osoba. Bardzo dziękuję za tak wspaniałe przypomnienie jej twórczości.
Pozdrawiam Joanna Gatnar