Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Jak sprawdzić, czy ktoś nie wziął na mnie pożyczki?

Wyłudzenie pożyczki albo kredytu na cudze dane osobowe to jedno z takich zagrożeń, którego wielu z nas się obawia. Prawdopodobieństwo, że padniemy ofiarą tego rodzaju przestępstwa, jest niestety duże. Wszystko za sprawą tego, że okazji, które mogą wykorzystać tacy złodzieje, jest naprawdę dużo.

Jedna z nich to po prostu kradzież naszego dowodu osobistego. Oprócz niej mogą oni również podszywać się pod różne firmy oraz instytucje i usiłować wyłudzić nasze dane osobowe. W sieci tego rodzaju trików nie brakuje. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby wiedzieć, w jaki sposób można sprawdzić, czy ktoś się pod nas nie podszywa i nie usiłuje wziąć na nasze konto, jakiegoś kredytu albo pożyczki.

Sprawdź, czy twoje dane znajdują się w BIK

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) to instytucja, do której przesyłane są informacje dotyczące niemal wszystkich pożyczek alb kredytów, które były zaciągnięte w Polsce. Z tego rodzaju placówką współpracują wszystkie instytucje bankowe oraz wiele parabankowych. Stąd też, jeśli chcesz się dowiedzieć, czy ktoś nie zaciągnął pożyczki na twoje nazwisko, bezwarunkowo skorzystaj z ich usług.

Żeby to zrobić, najpierw powinieneś założyć sobie konto w Biurze Informacji Kredytowej. Wszystkie wskazówki odnośnie do tego rodzaju czynności znajdziesz na oficjalnej stronie BIK-u. Kiedy już założysz tam sobie konto, będziesz mógł poprosić, żeby ci przesłano raport z BIK. To właśnie tam będziesz mógł sprawdzić, czy ktoś nie posłużył się twoimi danymi osobowymi w celu zaciągnięcia jakiejś pożyczki na twoje konto.

Trzeba również wiedzieć, że od 2016 roku w Polsce funkcjonuje Centralna Informacja o Rachunkach Bankowych. Tam także możesz sprawdzić, czy ktoś nie otworzył na twoje nazwisko jakichś rachunków bankowych.  Żeby to zrobić, musisz do nich wysłać pismo w tej sprawie. Możesz to zrobić za pośrednictwem swojego banku.

Co zrobić, jeśli już ktoś zdążył wziąć pożyczkę na nasze dane?

Jeśli już będziesz pewien, że ktoś wziął pożyczkę na twoje konto, to wtedy działaj szybko. Najpierw musisz o tego rodzaju przestępstwie powiadomić Policję. Oprócz tego należy o tym fakcie poinformować prokuraturę.

Zanim tego rodzaju sytuacja zostanie wyjaśniona, musisz liczyć się z tym, że spotkają cię różne niezbyt przyjemne dla ciebie sytuacje. Przede wszystkim możesz zacząć otrzymywać wezwania do zapłaty. Jeśli do tego dojdzie, powinieneś jak najszybciej skontaktować się z bankiem, który wysłał ci tego rodzaju pisma. Przede wszystkim musisz wyjaśnić jego pracownikom, że to nie ty wziąłeś tę pożyczkę. Najlepiej będzie, jeśli przedstawisz im podczas tej rozmowy pismo z Policji i prokuratury, bo one potwierdzą twoje słowa.

Co zrobić, żeby zapobiec wyłudzeniu pożyczki na nasze konto?

Żeby zapobiec tego rodzaju przestępstwu, należy pilnie strzec swojego dowodu osobistego. Nie wolno go dawać pod zastaw ani udostępniać do wglądu obcym nam osobom. Dane, które na nim widnieją, także powinny być  chronione. Można je udostępniać jedynie urzędom i innym instytucjom, co do których jest pewność, że można im zaufać.

Jeśli dowód zostanie jednak skradziony, to wtedy trzeba to szybko zgłosić na Policji i zastrzec go w najbliższej placówce bankowej. Dzięki temu nikt nie będzie mógł zaciągnąć kredytu na twoje dane.

Więcej informacji znajdziesz na https://pozyczkaposzukiwana.pl/

Skomentuj

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o