Porady i inspiracje

Jak szybko rozliczyć PIT 2023?

Rozliczenie PIT jest obowiązkowe. Brak dopełnienia obowiązku złożenia rocznego zeznania podatkowego skutkuje nałożeniem kary finansowej. Do rozliczenia z fiskusem można wykorzystać portal e-pity, jednak część podatników jest pozbawiona takiej możliwości. W takim przypadku z pomocą w złożeniu deklaracji pit przychodzi specjalny program. Można w nim wygenerować poprawnie uzupełniony formularz, nawet gdy do tej pory się tego nie robiło. Dowiedz się, jak szybko dokonać rozliczenia PIT.

1. PIT 2023 – pamiętaj o terminach rozliczenia PIT

2. Rozliczenie PIT przez Internet

3. Ulgi w deklaracji PIT

Urząd skarbowy wymaga od wszystkich podatników rozliczenia wysokości należnego podatku dochodowego PIT. Zeznanie podatkowe PIT składa się raz w roku w ściśle określonym terminie. Nie ma możliwości uniknięcia tego obowiązku bez konsekwencji, jednak zeznania PIT można składać szybko i poprawnie, nawet gdy nigdy wcześniej się tego nie robiło.

PIT 2023 – pamiętaj o terminach rozliczenia PIT

Rozliczenie PIT 2023 należy złożyć w terminie przewidzianym w ustawie. Formularz powinien trafić do urzędu skarbowego do końca kwietnia. W 2023 roku 30 kwietnia wypada w niedzielę, dlatego czas na rozliczenie podatkowe jest wydłużony do następującego po tej dacie dnia roboczego, czyli 2 maja. Do tego dnia obowiązkowo na portalu podatkowym Ministerstwa Finansów e-PIT powinna znaleźć się wypełniona deklaracja. Nieważna jest poprawność uzupełnienia danych. W przypadku błędów w zeznaniu podatnik może dokonać jej korekty. Z tego względu lepiej popełnić błędy w zeznaniu podatkowym niż nie złożyć go w ogóle. Błędów można uniknąć, jeśli wykorzysta się do rozliczenia program do PIT.

Rozliczenie PIT przez Internet

Podatki na rządowym portalu można rozliczyć za pomocą kilku kliknięć, jeśli PIT wymaga jedynie sprawdzenia zarobionych kwot. Jeśli podatnik chce skorzystać z ulg podatkowych lub rozliczyć przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej musi postąpić inaczej. PIT online w przypadku formularzy takich jak PIT 36 należy wygenerować samodzielnie lub z pomocą zatrudnianej księgowej. Po złożeniu deklaracji podatnik otrzymuje urzędowe poświadczenie odbioru, dlatego ma pewność, że jego zeznanie dotarło do właściwego urzędu w terminie.

Składanie PIT online jest możliwe w dowolnym czasie i z każdego miejsca. Nie trzeba osobiście zgłaszać się do urzędu. Wystarczy przesłać pit w wolnej chwili. Można to zrobić np. w weekend, gdy urzędy są zamknięte. Dzięki temu podatnik nie musi dostosowywać swoich codziennych planów do godzin otwarcia urzędu. Ministerstwo Finansów w pełni akceptuje deklaracje podatkowe online i zachęca kolejnych podatników do ich składania.

Ulgi w deklaracji PIT

Złożenie zeznania PIT 37 lub innego daje możliwość skorzystania z ustawowych ulg. Ulgi przysługują między innymi rodzicom wychowującym dzieci. Każdy rodzic może odliczyć od podatku ponad 1000 zł na pierwsze i drugie dziecko w rodzinie. Ulga dla rodzin wielodzietnych jest jeszcze wyższa, dlatego korzystanie z niej daje możliwość realnego podreperowania domowego budżetu. Wśród popularnych ulg na uwagę zasługuje również ulga rehabilitacyjna, która stanowi istotne wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami. Dla osób remontujących domy z kolei przygotowano ulgę termomodernizacyjną.

Korzystanie z ulg podatkowych jest prawem, a nie obowiązkiem. Podatnik powinien zatem pamiętać o wykazaniu prawa do przysługujących mu ulg w deklaracji PIT 0. Dzięki niej może odzyskać część zaliczek na podatek dochodowy i jednocześnie obniżyć wysokość należnego podatku.

google_news