Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Jak w praktyce wygląda zakładanie działalności gospodarczej?

Zakładanie działalności gospodarczej w Polsce jest dość proste, a na etapie rejestracji w urzędzie często nawet w 100% darmowe. Warto jednak dowiedzieć się, jakie dokumenty są wymagane na etapie rejestrowania nowej firmy, a także jak długo trwa procedura rejestracji działalności w Polsce. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak w praktyce wygląda i ile kosztuje rejestracja firmy, koniecznie sprawdź poniższy artykuł.

Zakładanie działalności gospodarczej – o czym trzeba pamiętać?

Dość istotną informacją jest fakt, iż zakładanie działalności gospodarczej w Polsce nie wymaga żadnych opłat, szczególnie jeśli chodzi o jednoosobową działalność gospodarczą – w przypadku spółek działa to na nieco innych zasadach. A więc ile kosztuje założenie firmy w Polsce? Udając się do urzędu lub dopełniając formalności online, nie zapłacisz ani złotówki. Wyjątkiem jest udzielenie pełnomocnictwa osobie trzeciej – w takiej sytuacji koszt dokumentu do 17 złotych płatne w urzędzie. Zakładanie działalności gospodarczej w Polsce najczęściej zamyka się w kilku prostych krokach, choć wiele zależy od tego, jaka forma prowadzenia działalności gospodarczej zostanie wybrana. Standardowo zakładanie firmy wygląda następująco:

  1. Wybór formy prawnej dla działalności gospodarczej.
  2. Określenie formy opodatkowania.
  3. Wybór kodów PKD.
  4. Nawiązanie współpracy z biurem rachunkowym.
  5. Rejestracja nowej firmy – złożenie wniosku CEIDG-1.
  6. Założenie konta firmowego.

Można powiedzieć, że to mocno uproszczona procedura zakładania nowej firmy. W praktyce jest to nieco bardziej skomplikowane, gdyż wymaga dokładnego określenia sposobu opodatkowania działalności oraz formy jej prowadzenia. Więcej informacji na temat zakładania firmy znajdziesz tutaj: https://wspieramyfirmy.pl/zakladanie-firmy-krok-po-kroku-jak-zalozyc-dzialalnosc-gospodarcza/

Jakie dokumenty są potrzebne do zarejestrowania nowej firmy w 2023 roku?

Podstawowy dokument, który jest niezbędny do zarejestrowania nowej działalności gospodarczej to poprawnie uzupełniony wniosek CEIDG-1, czyli wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Ten służy głównie do rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej w Polsce. Chcesz wiedzieć, jakie dokumenty są wymagane w przypadku spółek?

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments