Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Jak wybrać dobre ubezpieczenie szkolne dla dziecka?

Nowy rok szkolny wiąże się nie tylko z koniecznością zakupu nowych podręczników, zeszytów czy innych elementów wyprawki, ale także z wyborem ubezpieczenia dla dziecka. Placówki oferują możliwość dopisania się do grupowego ubezpieczenia szkolnego – warto jednak wiedzieć, że to nie jedyna opcja. Rodzic może bowiem zdecydować się na zakup polisy dla swojego dziecka indywidualnie, dopasowując zakres i sumę ubezpieczenia, a co za tym idzie wysokość składki do własnych potrzeb. Co ważne, można zdecydować się na polisę oferowaną przez szkołę/przedszkole oraz dodatkowo wykupić ubezpieczenie szkolne na własną rękę – wówczas w razie wypadku dziecko otrzyma kilka wypłat.

Czym jest ubezpieczenie szkolne?

Każdy rodzic z pewnością zetknął się z oferowanym przez szkołę ubezpieczeniem dla dziecka. Placówka wybiera jedną z ofert towarzystw ubezpieczeniowych i umożliwia dopisanie każdego dziecka do grupowej polisy. Wielu rodziców nie decyduje się jednak na wybrane przez kogoś rozwiązanie – zamiast tego woli wykupić NNW szkolne indywidualnie i dopasować zakres ochrony do własnych potrzeb.

Choć różnią się ceną, sumą ubezpieczenia czy zakresem, każde ubezpieczenie szkolne ma wspólne zadanie: wsparcie finansowe, gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku. Ten zazwyczaj rozumiany jest jako niespodziewane, nagłe zdarzenie, do którego doszło z przyczyn zewnętrznych – czyli np. wypadek w szkole lub poza nią, którego skutkiem jest złamanie nogi, skręcenie nadgarstka, wybicie zęba.

Nazwa „ubezpieczenie szkolne” może być dla niektórych myląca, bo nie działa ono tylko w szkole – NNW dla dziecka działa wszędzie, przez cały czas trwania umowy. Oznacza to, że dziecko otrzyma świadczenie także wtedy, kiedy do wypadku doszło w drodze do szkoły, na podwórku, placu zabaw, podczas pobytu na działce, u babci czy na zajęciach pozalekcyjnych i sportowych, a nawet wakacjach za granicą. Jeżeli okres polisy pokrywa także miesiące wakacyjne, a zazwyczaj tak jest, dziecko chronione jest przez cały rok, a nie tylko ten szkolny.

Czy NNW szkolne jest obowiązkowe?

Choć może wydawać się inaczej, ubezpieczenie ucznia nie jest obowiązkowe. Szkoła nie ma możliwości zmuszenia nas do przystąpienia do grupowego ubezpieczenia, tak jak i rodzic nie ma obowiązku zakupu NNW szkolnego indywidualnie. Inną kwestią pozostaje fakt, czy warto wykupić takie ubezpieczenie szkolne. Odpowiedź wydaje się oczywista – tak. Jeżeli jednak decydujemy się na NNW dla dziecka, warto poświęcić trochę czasu na wybór oferty, sprawdzając szczegółowo jej zakres, czyli sytuacje, w których będziemy mogli z tej polisy skorzystać. Warto dokładnie przeanalizować ofertę szkoły czy przedszkola i zobaczyć, czy spełnia nasze potrzeby i oczekiwania .

Co obejmuje dobre ubezpieczenie szkolne?

To, co dokładnie wchodzi w skład ubezpieczenia dla dziecka, zależy od Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Mówiąc ogólnie, NNW dla dziecka obejmie  wsparcie finansowe w przypadku nieszczęśliwego wypadku i jego następstw. Będzie to wypłata za uszczerbek na zdrowiu, pobyt w szpitalu związany z nieszczęśliwym wypadkiem lub nagłym zachorowaniem, koszty leczenia i rehabilitacji, zwrot kosztów operacji plastycznych, zakupu środków ortopedycznych czy też Assistance (korepetycje, pomoc psychologa, pielęgniarki).

Dobre ubezpieczenie szkolne powinno mieć jak najszerszą ochronę, ale i jak najwyższe kwoty wypłacanych świadczeń – co z jednej strony zależy oczywiście od samej sumy ubezpieczenia, którą my ustalamy, ale także od „procentów” przypisanych do konkretnych zdarzeń i określających, jaką część sumy ubezpieczenia dziecko ma prawo otrzymać. Dobre ubezpieczenie dla dziecka to także wybór sprawdzonego, solidnego ubezpieczyciela, który pieniądze wypłaci odpowiednio szybko.

Ubezpieczenie szkolne a COVID-19

Jednym z ważnych obecnie dla rodziców tematów w kontekście ubezpieczenia dziecka w szkole jest ten związany z koronawirusem. Rodzice często nie wiedzą, czy ubezpieczenie szkolne ich dziecka obejmuje COVID-19. To oczywiście zależy od wybranej polisy, bowiem nie wszystkie zapewnią dziecku wypłatę świadczenia z powodu zachorowania na koronawirusa i związanej z tym hospitalizacji.

Jednak na rynku są dostępne ubezpieczenia ucznia, które obejmują COVID-19. Jednym z nich jest polisa oferowana przez Avivę. Ubezpieczenie dla dziecka od tego ubezpieczyciela zapewnia wypłatę świadczenia, jeśli dziecko zarazi się koronawirusem i  w związku z tym trafi do szpitala.

Podsumowując, choć nie jest to obowiązkowe, to zdecydowanie warto zakupić NNW dla dziecka. To przede wszystkim zabezpieczenie w razie nieszczęśliwych wypadków i ich następstw – nieważne, czy do zdarzenia doszło w szkole, czy też nie, w okresie roku szkolnego, czy podczas wakacji. Dobre ubezpieczenie szkolne gwarantuje szeroką ochronę i ma wystarczająco wysoką sumę ubezpieczenia. A jeśli szukamy ubezpieczenia szkolnego dla dziecka, które obejmuje zachorowanie na koronawirusa, warto sprawdzić ofertę Avivy.

Warto podkreślić, że  ubezpieczenie szkolne działa również poza szkoła, np. podczas wakacji, ferii, wyjazdów, pobytu na działce, u babci czy na zajęciach pozalekcyjnych i tez sportowych. Ochrona ubezpieczeniowa obowiązuje 24/7, na całym świecie.

KB_12_03
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments