Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec

Rozstrzygnięto konkurs „Piękna wieś województwa śląskiego” – jak wypadli nasi?

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego ogłosił rozstrzygnięcia konkursu „Piękna wieś województwa śląskiego” w roku 2020.

Jak informuje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego cel konkursu to kształtowanie świadomości obywatelskiej i kulturowej mieszkańców, pielęgnowanie i rozwijanie tożsamości lokalnej, pobudzanie aktywności gospodarczej, popularyzacja obrzędów i zwyczajów ludowych, zachowanie wartości środowiska kulturowego i przyrodniczego przy uwzględnieniu potrzeb przyszłych pokoleń, a także kształtowanie i utrzymanie ładu przestrzennego.

W tym roku na pulę nagród przeznaczono 120 tysięcy złotych, które przyznawano w pięciu kategoriach. Z uwagi na sytuację epidemiczną, w tym roku nie odbywały się tradycyjne wizje w terenie. Zgłoszenia były oceniane przez komisję konkursową na podstawie przesłanych przez uczestników materiałów multimedialnych – zaznacza biuro prasowe.

Jak w konkursie wypadli przedstawiciele z naszego regionu?

W kategorii najpiękniejsza wieś województwa śląskiego drugie miejsce zajęły Kozy (powiat bielski), które otrzymały 20 tys. zł.

W kategorii najpiękniejsza zagroda wiejska województwa śląskiego drugą nagrodę przyznano Krystianowi Kamieniorzowi z gminy Goleszów (powiat cieszyński – 2 tys. zł), a trzecią Edwardowi, Bronisławowi, Łukaszowi i Joannie Greń z gminy Bestwina (powiat bielski – 1,5 tys. zł).

W kategorii najlepsze przedsięwzięcie popularyzujące tradycje, obrzędy i zwyczaje drugie miejsce zajął Wielkanocny stół w gminie Strumień (powiat cieszyński – 5 tys. zł).

Naszych przedstawicieli nie było wśród nagrodzonych w kategoriach najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi oraz najlepsza strona internetowa sołectwa.

Komisja przyznała również wyróżnienia.

W kategorii najpiękniejsza wieś otrzymały je Hażlach (powiat cieszyński) i Korbielów (powiat żywiecki) po 3 tys. zł, w kategorii najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi Centrum Sportowo-Rekreacyjne w Mnichu (powiat cieszyński) – 1,8 tys. zł, a w kategorii najpiękniejsza zagroda wiejska Anna i Stanisław Gabzdyl z gminy Strumień (powiat cieszyński) – 900 zł.

KB_12_03
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments