Porady i inspiracje

Jak wybrać fotografa ślubnego?

Zdjęcia ślubne są wyjątkową pamiątką. Jeśli zależy ci na stworzeniu wyjątkowego reportażu z tego wydarzenia, musisz odpowiedzialnie wybrać osobę, która ma go przygotować. Nie chodzi tylko o weryfikację umiejętności fotografa, ale i o poczucie, że macie tę samą wizję dotyczącą klimatu tego wydarzenia i sposobu oddania tego na zdjęciach. 

Fotografia ślubna – na co zwracać przy ogłoszeniach?

O co pytać fotografa?

Fotografia ślubna – na co zwracać przy ogłoszeniach?

Fotografia ślubna Warszawa – takich ogłoszeń w sieci znajdziesz bardzo wiele. Wśród nich będą oczywiście bardzo ciekawi i wartościowi fotografowie, będą jednak także osoby, które raczej nie będą w stanie sprostać twoim wymaganiom. Jak w gąszczu ofert znaleźć te najlepsze?

  • Przede wszystkim zacząć warto od researchu wśród znajomych. Ktoś brał ostatnio ślub? A może organizował inną ważną uroczystość, podczas której korzystał z pomocy fotografa? Jeśli tak, z pewnością chętnie podzieli się z wami swoimi opiniami i ewentualnie poleci wartościowego fotografa. Nie ma nic cenniejszego od porady osób, które współpracowały z danym fotografem i mogły ocenić efekty jego prac.
  • Możecie oczywiście skorzystać z pomocy wyszukiwarki internetowej. Warto od samego początku ograniczyć się do poszukiwań z uwzględnieniem lokalizacji, np. fotografia ślubna Katowice. Cóż bowiem z tego, że znajdziesz świetnego fotografa, ale na drugim końcu kraju? Oczywiście i jego możesz zatrudnić, ale zgranie terminów może być jeszcze trudniejsze, a do kosztów usługi trzeba będzie doliczyć dojazdy i nocleg.

  • Podczas przeglądania stron internetowych fotografów od razu warto zwrócić uwagę na te w zamieszczonym portfolio. Przyjrzyjcie się opublikowanym pracom nie tylko od strony jakości zdjęć, ale i ich estetyki. Zdjęcia ślubne powinny oddawać wasz pomysł na dokumentację tego dnia (bardziej sentymentalny, romantyczny, a może nowoczesny i ironiczny) – warto wybrać fotografa, który będzie “czuł” daną estetykę.

O co pytać fotografa?

Głównym kryterium wyboru fotografa ślubnego powinno być przede wszystkim jego portfolio. Powinno się ono (przynajmniej w jakimś stopniu) wpisywać w oczekiwania państwa młodych. Wybierać powinniście fotografa, z którym czujecie przysłowiowe “flow”. W takiej sytuacji znacznie zwiększa się prawdopodobieństwo, że otrzymacie takie zdjęcia, o jakich marzycie.

Warto więc się z fotografem spotkać. Na początku rozmowa powinna dotyczyć właśnie kwestii estetyki. Możecie zapytać o jakieś wstępne pomysły na sesję ślubną. Oczywiście trudno oczekiwać, że fotograf podzieli się z wami wszystkimi swoimi pomysłami. Już jednak kilka przykładowych propozycji podpowie, czy taka fotografia ślubna jest tym, o co wam chodzi. Podczas rozmowy koniecznie trzeba zapytać również o:

  • zakres umowy – ile zdjęć otrzymacie, w jakiej wersji, ile zostanie obrobionych w ramach usługi, ile czasu fotograf będzie przebywał na weselu, czy będą jakieś dodatkowe usługi (np. fotobudka),
  • umowę – kiedy ją podpiszecie, jak będzie wyglądała;
  • koszty – koniecznie trzeba ustalić, ile i za co macie zapłacić, aby uniknąć potem przykrej niespodzianki.

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments