Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Jak wybrać ręczniki dla całej rodziny?

Każdego dnia myjąc ręce, głowę czy biorąc prysznic, sięgamy po ręcznik. Nie zastanawiamy się głębiej nad tym, z jakiego jest on materiału, jaki ma rozmiar i jaki tak naprawdę jest to ręcznik. W poniższym tekście postaramy się przybliżyć nieco ten temat i wskazać różnice pomiędzy ręcznikami do rąk, kąpielowymi a plażowymi.

Najczęściej spotykane rodzaje ręczników

Na co zwrócić uwagę przy kupnie ręczników?

Porady na koniec

Najczęściej spotykane rodzaje ręczników

Planując zakup nowych ręczników do domu, warto zastanowić się nad ich przeznaczeniem. Zazwyczaj skupiamy się na ich kolorze i tym czy pasuje on do wnętrza. Ręczniki kojarzymy też przede wszystkim z łazienką, zapominając choćby o kuchni. Znając przeznaczenie ręcznika, łatwiej jest dopasować jego funkcjonalność. Pora na krótki przegląd.

Ręcznik łazienkowy, kąpielowy

Najpopularniejszy, duży ręcznik, którego używamy na co dzień, a w okresie upałów nawet częściej. Jego podstawowym zadaniem jest wchłonięcie dużej ilości wody, którą mamy na sobie po kąpieli. Świetnie sprawdzą się tutaj ręczniki bawełniane o dużej gramaturze (ok. 500g/m2). Na rynku dostępne są również materiały z dodatkiem włókien bambusowych, które oprócz tego, że są miłe w dotyku, posiadają właściwości antybakteryjne.

Ręczniki do dłoni

Najbardziej uniwersalne, które spotkamy w łazience, ubikacji oraz kuchni. Są dużo mniejsze niż ręczniki kąpielowe, ale używamy ich o wiele częściej, nawet kilkanaście razy dziennie. I to właśnie ta częstotliwość sprawia, że ich główną zaletą powinna być szybkość wysychania. Wybierając ręczniki do rąk zwracajmy uwagę na gramaturę materiału. Powinna być ona mniejsza niż użyta w ręcznikach kąpielowych, co zapewnia złoty środek pomiędzy ich chłonnością a szybkością schnięcia.

Ręcznik plażowy

Czas urlopów to moment, w którym sprzedaż ręczników plażowych notuje rekordy. I trudno się dziwić. Ręcznik plażowy oprócz walorów użytkowych pełni często funkcję ozdobną. Żywe kolory, przeróżne wzory to standard. Nie należy jednak zapominać o głównej roli, jaką pełni ręcznik plażowy. Dobry ręcznik na plażę powinien być cienki, lekki. Dobrze, jeśli ma dwustronną strukturę w tym jedną nieco chropowatą.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie ręczników?

Jeśli znamy już podstawowe rodzaje ręczników, warto pójść krok dalej. Sklepowa oferta jest tak bogata, że ich zakup tylko pozornie wydaje się prosty. Co istotne drogi ręcznik wcale nie musi być najwyższej jakości. Jak zatem wybrać dobry produkt i nie dać się zwieść kolorowym wzorom?

Gęstość splotu

Wyrażona w gramach na metr kwadratowy ręcznika. Im wyższa, tym lepszy, ale też droższy ręcznik.

Rozmiar

Ręcznik nie powinien być zbyt mały. Nie mylmy go ze ściereczkami do rąk, które wiszą w kuchni. Minimum dla ręcznika to rozmiar 50×100 cm, albo 75×100 cm. Ręcznik kąpielowy powinien być odpowiednio większy. Standard to 100×180 cm i 135×200 cm. Planując zakup, dopasujmy rozmiary dla każdego z domowników. Ręcznik kąpielowy dla małego dziecka nie powinien być wielkości dla dorosłych.

Kolor

Zwykle pozostaje kwestią bardzo indywidualną. Można dopasować go do łazienki lub wręcz przeciwnie uczynić z ręczników kolorowy wyróżnik. Zaletą kupna kilku identycznych ręczników będzie możliwość ich wspólnego prania. Dla osób, które lubią biel mała informacja – ręczniki w tym kolorze bardzo łatwo się brudzą, a tym samym trzeba je często pranie. Pranie, o czym wspomnimy poniżej nie służy im.

Porady na koniec

Kupując ręczniki nie możemy zapomnieć o kilku sprawach. Po pierwsze, każdy nowy ręcznik należy wyprać, czasem nawet kilkukrotnie. Pozbywamy się w ten sposób substancji chemicznych zawartych w tkaninie. Dzięki temu ręcznik staje się zdrowszy dla ciała i zyskuje pełną chłonność. Po drugie, ręczników nie należy prać z użyciem tzw. płynów zmiękczających, które zmniejszają ich chłonność, a na tym nam przecież zależy. Po trzecie, przyzwyczajmy się, że ręcznik z czasem będzie się kurczył. Wiele zależy od grubości ręcznika, zastosowanych tkanin. Najprostszym sposobem na opóźnienie efektu kurczenia jest pranie w temperaturze niższej niż 60 stopni.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu

Fajne ręczniki na zdjęciu, niebrudzące. Od razu kupuję. Byle by nie był do nóg bo potrzebuję wycierać twarz.