Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Jak wybrać strój na rozmowę o pracę? Poznaj aktualny dress code

Rozmowa kwalifikacyjna rządzi się swoimi prawami. Podobnie jak oficjalne spotkanie biznesowe czy też wyjście do teatru, rozmowa o pracę wymaga stosownej etykiety. Niewłaściwy ubiór może zaważyć na negatywnej ocenie naszego procesu rekrutacyjnego. Warto więc nie popełnić błahych błędów, które zdecydowanie łatwo wyeliminować. Sprawdź, jak wybrać strój na rozmowę o pracę.

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

Wiele osób tak naprawdę nie zdaje sobie sprawy, że na spotkaniu w sprawie pracy obowiązują ścisłe zasady co do ubioru. Często kierujemy się wygodą i przyzwyczajeniami. Dobrze czujemy się z daną częścią garderoby, ubieramy więc np. ulubione spodnie czy bluzkę, sądząc, że pomoże nam to podczas wzmożonego stresu. Nie zakładamy marynarki, ponieważ obawiamy się, że może być nam zbyt ciepło, zwłaszcza gdy będziemy denerwować się podczas spotkania. Sukienka ze sporym dekoltem, który ma oczarować osoby biorące udział w rekrutacji? – w ten sposób to nie działa.

Dress code dla kobiet

Na jakie elementy garderoby powinny zwrócić uwagę kobiety podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Na pewno zadbajmy o schludny ubiór i wyprasowne części garderoby. Rozmowa kwalifikacyjna jest spotkaniem oficjalnym, odpada więc ubiór casualowy. Jeśli wybieramy sukienkę lub spódnicę, pamiętajmy o rajstopach – jest to bardziej eleganckie. Dobrym pomysłem będzie spódnica i elegancka koszula lub koszula i długie spodnie. Pamiętajmy jednak, aby nie były to jeansy. Nie zakładajmy też bluzek na ramiączkach. Jeśli chodzi o buty, najlepszym rozwiązaniem okażą się klasyczne szpilki lub baleriny. W przypadku obuwia odpadają buty odsłaniające piętę i palce. Podsumowując, postawmy na sprawdzoną klasykę, bez ekstrawagancji i zbędnych dodatków.

Jak na rozmowę kwalifikacyjną powinni ubrać się mężczyźni?

Odnośnie do stosownego ubioru na rozmowę o pracę mężczyźni często popełniają błędy. Są to błędy wynikające z lenistwa lub ze zbyt dużej pewności siebie. Jeśli idziemy na rozmowę kwalifikacyjną do firmy marketingowej, wydaje nam się, że nie możemy przyjść w garniturze lub marynarce, ponieważ zostaniemy uznani za “sztywniaków”. To pomyłka. Owszem, w działach kreatywnych zdarza się, że nawet szef pojawi się w trampkach, t-shirt’cie oraz jeansach. Co nie oznacza, że nas również obowiązuje podobny ubiór. Najlepszym rozwiązaniem będzie koszula, eleganckie spodnie i buty, najlepiej w stonowanych kolorach oraz marynarka. Jeśli ubiegamy się o wysokie stanowisko w poważnej firmie, warto założyć garnitur. Czy krawat jest obowiązkowy? – to zależy od pracy, o jaką się staramy. Nawet jeśli na zewnątrz panują upały, wystrzegajmy się zakładania koszuli z krótkimi rękawami. Tym bardziej pod marynarkę! Koszulę możemy rozpiąć, ale tylko o jeden górny guzik. Za bardzo odsłonięta klatka piersiowa po prostu jest nieeleganckim zachowaniem i stanowi faux pas.

Porady na temat ubiory podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Gdzie znajdziemy więcej porad na temat stosownego ubioru na rozmowę rekrutacyjną? Warto odwiedzać serwisy takie jak www.aplikuj.pl, gdzie oprócz aktualnych ofert pracy, możemy przeczytać wpisy blogowe z poradami na tematy związane z ubieganiem się o pracę np. “Własna działalność czy etat? – analizujemy rynek pracy w Bytomiu”.

google_news