Wydarzenia Bielsko-Biała

Wójt Bestwiny nagrodził łamistrajków?

Artur Beniowski. Fot. Marcin Kałuski

W Bestwinie spore emocje wywołała decyzja wójta o nagrodzeniu nauczycieli. Nie wszyscy rozumieją, dlaczego zamiast wesprzeć tych strajkujących, pieniądze skierowano do tych, którzy pomagali przy prowadzeniu egzaminów.

Na podstawie zarządzenia wójta Bestwiny nagrodzono 30 nauczycieli. Otrzymali maksymalnie tysiąc złotych. Doceniono to, że mimo trwającego strajku pomagali dyrekcjom w przeprowadzeniu egzaminów. – To nie jest decyzja polityczna i ze strajkiem nie ma nic wspólnego. Nagrody otrzymali również ci nauczyciele, którzy strajkowali, ale jednocześnie znaleźli czas, by pomóc podczas egzaminów – tłumaczy wójt Artur Beniowski. – Dla mnie w samorządzie polityka nie istnieje – nigdy jej nie uprawiałem i nie będę uprawiał. W rodzinie też mam nauczycieli, a jako wójt podczas strajku wysłuchiwałem zarówno pretensji nauczycieli, jak i rodziców. Nie opowiedziałem się po żadnej ze stron, bo nie taka moja rola w samorządzie – dodaje.

Gospodarz gminy podkreśla dobrą współpracę z dyrektorami i nauczycielami. Wskazuje, że co roku podejmuje decyzję o przyznawaniu nagród. Co więcej, jeszcze przed strajkiem – na jego wniosek – Rada Gminy podjęła uchwały o zwiększeniu pensji pracownikom niedydaktycznym oraz o podniesieniu szeregu dodatków dla nauczycieli. – Był to właśnie efekt dobrej współpracy na polu oświaty i zrozumienia jej potrzeb. Przykro mi, że moja ostatnia decyzja przez niektórych została opacznie zrozumiana – mówi wójt.

Tego, czym kierował się wójt, chciał dowiedzieć się bestwiński Związek Nauczycielstwa Polskiego. Otrzymał już odpowiedź, ale nie do końca satysfakcjonującą. Jak wskazuje przewodniczący Jerzy Kijas, wójt powoływał się w niej na regulamin przyznawania nagród i rozmowy z dyrekcjami szkół. A chciałby otrzymać bardziej wyczerpującą odpowiedź, dlatego będzie zabiegał o jak najszybsze spotkanie z szefem gminy. Jerzy Kijas tłumaczy, że władze gminy nie chciały rozmawiać o zwrocie pieniędzy za strajk. Ale że i tak strajkujący nauczyciele wcale nie liczyli na jakieś profity, tylko o zrozumienie dla swojej sytuacji i drobny gest, jak choćby potrącenie im części pensji nie za jednym zamachem, ale niejako na raty.

google_news
49 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
Ewa
1 rok temu

Ten Pan lubi chlopcow:-)

Zosia
Zosia
5 lat temu

Panie wójcie brawo ! Niech Pana następny krok to będzie zabranie nauczycielom całej pensji za wakacje i obniżenie stawki godzinowej do 10 zł. I tak nic nie uczą. Ciekawe kto Pana wykształcił, że Pan taki mądry ? chętnie poznałabym z nazwisk tych geniuszy na pewnie wielkich uczelniach.

Igor
Igor
5 lat temu
Reply to  Zosia

Zosiu nie można mieć wszystkiego naraz, ale fakt reforma szkolnictwa jest potrzebna bo nikt nie pracuje 18 godzin tygodniowo i zgarnia niezłą kasę, zresztą 70% społeczeństwa opowiedziało się przeciw nauczycielom

JA
JA
5 lat temu

A gdzie dobro dzieci? Co mieli zrobić rodzice? Kilku nauczycieli wykazało się odpowiedzialnością i zostali nagrodzeni.
Wyobraźcie sobie sytuacje: przychodzi firma zdejmuje wam dach, a przed zrobieniem nowego żądają wyższej zapłaty , zbliża się burza a oni blokują dostęp do budowy chcącym pomóc. Co myślicie o takiej firmie?

Emeryt Maruda
Emeryt Maruda
5 lat temu

Witam . Szkoła jest dla wszystkich obowiązkowa. Jednak dlaczego, jak mówią moi koledzy pracujący na jednej z Wyższych uczelni dawniej przeciętny uczeń, przeciętnego Technikum miał po skończeniu nauki więcej wiedzy i doświadczenia niż obecny absolwent studiów inżynierskich. Kiedyś na Politechnice były 52 godziny zajęć tygodniowo razem z wojskiem a teraz jest 25-28 godzin.

Marian
Marian
5 lat temu

Panie WÓJCIE. Jest Pan dla mnie wielki. Nie boi się Pan być porządnym i sprawiedliwym człowiekiem. Szacunek.

do krzysztof
do krzysztof
5 lat temu

22 lata przekazuję wiedzę i doświadczenie młodzieży szkół średnich. I co za to mam ? G….no, pogardę państwa, rodziców i kpiny uczniów. To jest możliwe tylko w takich państwach jak Polska czy Słowacja. Aha i Litwa.

Marcin
Marcin
5 lat temu
Reply to  do krzysztof

Zmień zawód, nikt cię tam na siłę nie trzyma. Nie podoba się pracodawca, warunki pracy są beznadziejne ? To co tam robisz ? Każdy normalny człowiek w takiej sytuacji zmienia pracę.

Bartosz
Bartosz
5 lat temu
Reply to  do krzysztof

Tak. Idź do Valeo!

Kri_
Kri_
5 lat temu
Reply to  Bartosz

a ty zaczniesz uczyć?

Marcin
Marcin
5 lat temu
Reply to  Kri_

A od kiedy szkoła znowu zaczęła “uczyć”? Bo po moim 11-to letnim synu i jego zmaganiach z “edukacją” jakoś nie zauważył żeby szkoła uczyła czegokolwiek. I gwoli ścisłości ma on kolejny rok z rzędu świadectwo z biało czerwonym paskiem. Tylko, że nie jest to wynikiem nauczania w szkole a godzin spędzonych w domu nad książkami. Kiedyś szkoła uczyła “myślenia” . Niestety ci nauczyciele odeszli już z zawodu na zasłużone emerytury. Mieli oni szacunek uczniów, rodziców i kolegów/koleżanek z pracy. Tylko, że ten szacunek sobie wypracowali. Niestety ci “nowi” oczekują tego samego ale przy kompletnym braku zaangażowania. Myślą, że należy im… Czytaj więcej »

Hermenegilda
Hermenegilda
5 lat temu
Reply to  do krzysztof

Wynik przekazywania wiedzy uczniom szkól średnich przez 22 lata jest w komentarzach niżej w “odpowiedz”. Ci komentujący chodzili do szkoły średniej. Może nie uczy się w szkołach np. empatii, zrozumienia problemu, innego człowieka. Rozróżniania potrzebnego wykształcenia, wiedzy w Valeo i w fachu nauczyciela. Kto to ma zrobić aby nauczyciel był inaczej postrzegany? Czy czasem nie sami nauczyciele też?

krzysztof
krzysztof
5 lat temu

proszę nie porównywać się do nauczycieli którzy uczyli przed i w trakcie wojny. Większość z was ma dwie lewe ręce. I całe swe życie siedzi na garnuszku POLSKI na którą tak ochoczo plujecie razem z tvn-em

Hermenegilda
Hermenegilda
5 lat temu
Reply to  krzysztof

Nie ma co porównywać do nauczycieli przed i w trakcie wojny. Czasy nieporównywalne, tamci nauczyciele nie dali by sobie radę w dzisiejszych warunkach i może odwrotnie. Nauczyciel nie musi mieć dwóch prawych rąk czyli być zdolny do pracy np. w Valeo jak ktoś pisze bo to inteligencja jakkolwiek to się komuś podoba więc pracuje głową. Jest ktoś zdolny do majstrowania i ma w tym kierunku wiedzę a jest ktoś od nauczania i nie musi mieć tych zdolności. Naczyń, telewizji nie włączałbym do problemu w nauczycielstwie. Bo problem jest znacznie szerszy.

domek
domek
5 lat temu

Jak niemcy weszli do Polski w 1939 r. to najpierw zaczęli zabijać nauczycieli, księży i wszystkich co bardziej wykształconych. Ciekawe dlaczego ? A takich co lizali dupę poprzedniej władzy i pospolitych bandytów zatrudniali w np granatowej policji. Ciekawe dlaczego ? Pomyślcie jak was wszyscy robią w ch…a w tym kraju.

krzysztof
krzysztof
5 lat temu

kasa misiu kasa. nauczyciele – ( proste zacofane towarzystwo z Wielkim ego)

NIe lubię handlarzy dziećmi
NIe lubię handlarzy dziećmi
5 lat temu
Reply to  krzysztof

Niestety ma Pan rację 🙂

Czytelniczka
Czytelniczka
5 lat temu

Chciałabym przeczytać jeden obiektywny tekst pana Kałuskiego….jeden….

Waldi
Waldi
5 lat temu

I to byłoby na tyle czytania B24. Nie mam ochoty.

Łukasz,
Łukasz,
5 lat temu

.kogo miał nagrodzić nierobów,czy tych co za nich pracowali.

Jonek
Jonek
5 lat temu
Reply to  Łukasz,

A za kogo pracowali, jak dzieci w ogóle nie chodzily do szkoły???? Więc za co ta nagroda?

Daro
Daro
5 lat temu

bardzo dobra decyzja, w końcu ktoś pokazał klasę, a po drugie działa zgodnie z prawem po orzeczeniu RIO. Oby więcej takich ludzi

Hermenegilda
Hermenegilda
5 lat temu

Czy to nie jest tak, że jeśli nie strajkowali to znaczy, że pracowali (z ograniczeniami) i dostawali wynagrodzenie a strajkujący nie? Za pomoc w organizowaniu przez dyrekcję egzaminu należy się premia? Ta pomoc była robiona poza obowiązkami, poza czasem pracy? Nagrody otrzymali również ci którzy strajkowali (czyli nie pracowali) a znaleźli czas aby pomóc przy egzaminach? Ciekawa logika. Nie ma wójtów, którzy nie kierują się polityką.

Zenek
Zenek
5 lat temu
Reply to  Hermenegilda

“Nie ma wójtów, którzy nie kierują się polityką.” ………………………. Nie tylko polityką, ale i względami rodzinnymi, co zostało otwarcie powiedziane …. Na waciki zabrakło? A inni nie mogą się doprosić o kawałek chodnika, asfaltu, postawienie lampy, wycięcie krzaczorów, czy innych spraw. Te nagrody były konieczne? Są sprawiedliwe wobec wszystkich płacących podatki? Przecieć ci, którzy je dostali nie robili nic więcej niż mają w zakresie swoich obowiązków. Więc kogo popieracie?

polak
polak
5 lat temu

nauczyciele chcieli ,chcą i będą chcieli . Więcej d la siebie i …. – każdy orze jak może — BOHATERÓW — już nie ma

Obiektywny
Obiektywny
5 lat temu

Panie wójcie, mówisz pan, że nagrodził pan nauczycieli, którzy pomagali przy przeprowadzeniu egzaminów oraz tych, “którzy strajkowali, ale jednocześnie znaleźli czas, by pomóc podczas egzaminów”. Czy aby na pewno? Z ręką na sercu potwierdzi pan, że wszyscy, którzy pracowali przy egzaminach otrzymali nagrodę? Nie liczę na to, ale jednocześnie fajnie, że pan wspomniał, że ma pan w rodzinie nauczycieli… tysiak drogą nie chodzi… Panie Marcinie, jeśli pan podjął temat niech pan poprosi o dwie listy: listę pracujących przy egzaminach i listę nagrodzonych. I będzie pan wszystko wiedział. Czytelnicy też. Zwłaszcza ci, którzy tak bardzo popierają decyzję wójta. A tak na… Czytaj więcej »

Zemsta jarka
Zemsta jarka
5 lat temu

Jak jest sie psem to sie wykonuje polecenia swojego pana hihigi!

Igor
Igor
5 lat temu
Reply to  Zemsta jarka

~jak widać to Wójt wykorzystuje swój rozum, i działa zgodnie z prawem.

polak
polak
5 lat temu

Brawo. Szacunek się należy. ( a tak w ogóle 70 zł. na godz.-mało.!!!)

Szym
Szym
5 lat temu

Co to za tytuł “nagrodził łamistrajków”??? Nagrodził nauczycieli którzy nie chcieli brać na zakładnikow uczniów! Ładny gest, zwłaszcza że niestrajkujacy nauczyciele spotkali się dużym atakiem że strony strajkujących, którzy dla własnego interesu byli gotowi poświęcić nawet dzieci….

WYBORCA
WYBORCA
5 lat temu

Dobrze ,że mamy kadencyjność . Jest nadzieja .

Sylwek
Sylwek
5 lat temu

No i super, mamy mądrego wójta!

mądry wójt ?
mądry wójt ?
5 lat temu

Czemu w tym kraju tak wszyscy nienawidzą nauczycieli, którzy starali się jak mogli żeby nauczyć was czytać pisać myśleć zarabiać itd. W Afryce tylko najbogatszych stać na edukację i dla tego może ich tam szanują. Nie na darmo ludzie wykształceni dbają o wykształcenie swoich dzieci, a niewykształceni rzadziej.

Komatsu
Komatsu
5 lat temu
Reply to  mądry wójt ?

Starali się? Ja się czasem zastanawiam co mi szkoła dała ? Po co tam chodziłem? Wszystko co mi się przydaje teraz zdobyłem pracując w firmach. Potem założyłem własną. Tak na prawdę przydaje się może 8 klas:))

Marek zgryx
Marek zgryx
5 lat temu
Reply to  Komatsu

Wyraz: naprawdę pisze się razem! I po to jest szkoła!!!

Hermenegilda
Hermenegilda
5 lat temu
Reply to  Komatsu

Do założenia firmy rzeczywiście wystarczy 8 klas ale do nauczania w szkole – zdecydowanie za mało. Szkoła daje tym, którzy chcą się uczyć i zdobywają tytuły inżynierów, doktorów, profesorów. I muszą się uczyć nadal tak jak i nauczyciele przy wykonywaniu swojego zawodu. Oczywista oczywistość.

źle się dzieje
źle się dzieje
5 lat temu

Buce ! Nauczyciele strajkowali aby subwencja oświatowa była wyższa. W tej chwili nie pokrywa nawet gównianych pensji, a gdzie utrzymanie budynków i płace dla niepedagogicznych ? Strajkowali po raz pierwszy tak długo od 30 lat to chyba coś w tym jest ? Chcecie mieć gównianą edukację za gówniane pieniądze dla WASZYCH dzieci ? Puknijcie się w głowę. Są pieniądze na niepotrzebne F-35, a nie ma na zdrowie i szkolnictwo. Są pieniądze na sztuczne etaty w spółkach nadzorczych, i niepotrzebne inwestycje, a nie ma na pielęgniarki i nauczycieli. Wstyd i hańba dla tego kraiku.

Ciekawy
Ciekawy
5 lat temu

Rząd dał nauczycielom podwyżkę 15% w ciągu roku. Każdy ciężko pracujący Polak chciałby tyle dostać, ale nauczyciele chcieli od razu 30%. Nie nazywaj innych” buce” bo ten wpis dobrze o autorze nie świadczy.

Realista
Realista
5 lat temu
Reply to  Ciekawy

Propaganda PiS-u działa! Rząd jeszcze nic nie dał tylko obiecuje w mediach. A jeśli nawet da, to wcześniej odebrał nauczycielom pieniądze, które teraz obiecuje że da. A ty obywatelu dalej słuchaj tvp_pis ? To jest tak samo, jak z podatkami, powstały nowe obciążenia dla pracodawców, my mamy wyższe ceny i rząd daje 500+. Ciekawe, komu wcześniej zabrał? ?

Czytający
Czytający
5 lat temu
Reply to  Realista

Realisto uprawiasz propagandę

YOU
YOU
5 lat temu
Reply to  Realista

Tak tak… PO da wam więcej i będzie lepiej. Bo teraz jakaś demokracja jest podobno zagrożona i rząd się ciągle chwali itp. Ciągle te same bzdety fanatyków POwskich bo o swoim programie sobie nie mogą porozmawiać.

Daro
Daro
5 lat temu
Reply to  YOU

gdzie znajdę program PO? bo dalej nic nie ma?

Czytający
Czytający
5 lat temu

Mądry wójt!

edward
edward
5 lat temu
Reply to  Czytający

Jak solidaruchy strajkowali i cała Polska stała to mieli zapłacone a kaczor nawet stan wojenny przespał to jest wasza solidarność a wójt nie się zajmie bardziej sprawami gospodarczymi

Anka
Anka
5 lat temu
Reply to  edward

Oświata to obowiązek Wójta, podął bardzo dobrą decyzję, brawa za odwagę !

Joki
Joki
5 lat temu

A to ciało pedagogiczne nie wie, że nagrody dostaje się za pracę, a nie za nieróbstwo. Na kolanach do Broniarza, a nie sięgać po nasze pieniądze.

jan
jan
5 lat temu
Reply to  Joki

Jak najbardziej słusznie .Brawo Panie wojcie trudno zeby nagradzać nierobów .

Pankracy
Pankracy
5 lat temu

I słusznie

Pankracy
Pankracy
5 lat temu

i słusznie