Wydarzenia Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Jak wyliczyć podstawę składki? ZUS pomaga

Fot. Pixabay

Na stronie eSkladka.pl Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił specjalny kalkulator, który ma pomóc przedsiębiorcom w obliczeniu podstawy wymiaru składek na styczeń 2020 roku. Dzięki temu właściciele firm będą mogli sprawdzić, czy mogą skorzystać z “małego ZUS-u”.

W udostępnionym na stronie kalkulatorze wprowadzone są parametry niezbędne do obliczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, która będzie obowiązywała w styczniu 2020 r., w tym między innymi obowiązujący roczny limit przychodu (67 500 zł – czyli 30-krotność minimalnego wynagrodzenia w 2019 r.). Od 2 stycznia przedsiębiorcy będą mogli obliczyć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne za styczeń 2020 r. w programie Płatnik. A od 8 stycznia będzie to możliwe w również na Platformie Usług Elektronicznych ZUS oraz www.zus.pl. – Przedsiębiorcy, którzy nie korzystali z „małego ZUS” w 2019, a kontynuują prowadzenie działalności, mają czas do 8 stycznia 2020 r. aby zgłosić się do „małego ZUS”. Taki sam termin dotyczy przedsiębiorców, którym z końcem grudnia zakończy się okres preferencyjnych składek – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. Zgłoszenie do „małego ZUS” wymaga rejestracji do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się od 0590 albo od 0592. Ulga uprawnia do opłacania niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Nie dotyczy natomiast składki zdrowotnej.

Z „małego ZUS” może skorzystać przedsiębiorca, którego przychody w poprzednim roku kalendarzowym nie przekraczały trzydziestokrotności minimalnego wynagrodzenia z roku poprzedniego. Jeśli firma prowadzona była krócej niż rok, limit przychodów trzeba wyliczyć proporcjonalnie do czasu prowadzonej działalności. 

KB_ceny
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments