Porady i inspiracje

Jak zacząć inwestować w kryptowaluty?

Nawet dziś inwestowanie w kryptowaluty kojarzy się z jakąś mroczną wiedzą tajemną, dzięki której – w półlegalny sposób – można zarobić lub stracić całkiem dużo pieniędzy. Tymczasem obrót walutą wirtualną na terenie Polski (i większości krajów) jest całkowicie legalny, choć zgodnie z polskim prawodawstwem BTC i inne, podobne mu waluty, nie są traktowane jako środek płatniczy. Jak zatem zacząć inwestować, by – przy pewnej dozie ryzyka – móc się cieszyć zyskami z posiadanych kryptowalut?

Na początek ostrzeżenie!

Posiadanie kryptowalut nie jest żadną wiedzą tajemną i nie jest żadnym, półlegalnym, ani półoficjalnym sposobem na zarabianie pieniędzy. Niemniej trzeba przyznać rację tym, którzy podkreślają, że jest to bardzo ryzykowna platforma inwestycyjna. Owszem za jej pomocą można dużo zarobić, ale też… można dużo stracić. Dlatego BTC i inne, podobne mu waluty, powinny stanowić tylko mały wycinek portfela inwestycyjnego świadomego inwestora. Na początek warto inwestować niewielkie kwoty. Dopiero potem – w miarę poznania rynku – można “przesiąść się” na bardziej zaawansowany poziom. Ale to wcale nie jest regułą!

Jak rozpocząć przygodę z kryptowalutami?

Żeby inwestować w walutę wirtualną, trzeba ją przede wszystkim… posiadać. Zakup kryptowalut jest – na szczęście – bardzo prosty i nie wymaga żadnej, tak jak było to ujęte we wstępie – wiedzy tajemnej. Wszystko rozpoczyna się od platformy, na której chcemy zakupić odpowiednią ilość wirtualnej waluty. Standardem są transakcje na polskich i zagranicznych giełdach, ale mniej doświadczone w tej tematyce osoby, mogą zakupić je np. za pośrednictwem internetowych kantorów.

Zasada kupna i sprzedaży jest w tym przypadku bardzo prosta. Walutę należy kupować wtedy, gdy jej wartość jest stosunkowo niewielka. Oczywiście w przypadku najpopularniejszych narzędzi inwestycyjnych (takich jak np. BTC) trudno mówić o niskich wartościach. Zwłaszcza, że na chwilę obecną jednego bitcoina można kupić za – bagatela – ponad 200 tysięcy złotych. na stronie: https://jakikurs.pl/kryptowaluty/cena-bitcoina/ znajdziemy szczegółowe informacje oraz aktualny kurs Bitcoina. Niemniej warto od jakiegoś czasu obserwować dynamikę wzrostów i spadków na BTC, po czym wybrać dla siebie jak najkorzystniejszy moment.

Gdzie kupić walutę wirtualną?

Zgodnie z tym co zostało napisane powyżej. kryptowaluty można kupić na kilka sposobów. Najprostszym, a zarazem najbezpieczniejszym jest skorzystanie z giełd lub kantorów internetowych. Najpopularniejszą i – co ciekawe – rodzimą giełdą jest oczywiście BitBay, która oferuje interfejs w języku polskim (trzeba go ustawić w prawym, górnym rogu). Można też skorzystać z bardziej zaawansowanej, globalnej giełdy Binance, ale jest ona przeznaczona dla bardziej świadomych i zaznajomionych z trendami graczy.

Jaka jest różnica pomiędzy obydwiema platformami? Binance oferuje szybszy dostęp do środków, dzięki czemu użytkownik może szybko reagować na zmiany rynkowe. Poza tym można tu dokonywać transakcji tylko za pomocą karty kredytowej. BitBay jest z kolei znacznie bardziej rozbudowany jeśli chodzi o kwestie związane z bezpieczeństwem. Można w nim co prawda dokonywać transakcji złotówkowych, ale trzeba też liczyć się z koniecznością dwustopniowej weryfikacji danych.

Jak założyć konto?

Założenie konta na wybranej giełdzie kryptowalut jest banalnie proste i – co ważne – ogranicza się do zaledwie kilku, no może kilkunastu minut. Proces zakładania konta rozpoczyna się od wybrania rodzaju konta, gdyż większość działających na rynku platform sprzedażowych uwzględnia możliwość handlu za pośrednictwem kont osobistych lub firmowych. Następnie należy podać wszystkie swoje dane osobowe i zweryfikować je, w celu potwierdzenia rejestracji konta i zyskania pełni uprawnień na giełdzie. Co ważne – w trakcie zakładania konta może się okazać, że potrzebne będzie przesłanie skanu dowodu osobistego lub paszportu, a także skan dokumentu potwierdzający rzeczywisty adres zamieszkania (np, wyciągu bankowego).

Gdy konto zostanie założone i zweryfikowane, jego nowy posiadacz będzie mógł dokonywać wybranych transakcji w oparciu o wpłacane środki. Co ważne – warto poszukać takiej giełdy, która nie wymaga prowizji przy wpłaceniu środków finansowych. Gdy już wszystkie te czynności zostaną sformalizowane, można przystąpić do realizacji pierwszej, wymaganej transakcji.

Kilka słów podsumowania

Kryptowaluty to bardzo zmienne narzędzie inwestycyjne, ale trzeba podkreślić, że proces ich nabycia wcale nie musi być obarczony dużym ryzykiem. Wręcz przeciwnie – warto skorzystać z “oficjalnych” platform sprzedażowych, pomijając wiele innych, znacznie mniej wiarygodnych platform transakcyjnych.

Energylandia - praca 2021
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments