Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Jaką antenę satelitarną wybrać?

Choć od lat 90. pojawiło się wiele alternatyw, jak cyfrowy multiplex czy telewizja internetowa, to jednak telewizja satelitarna nadal cieszy się sporą popularnością w Polsce. Zyskuje sobie sporo grono fanów, ponieważ oferta kanałów jest bogata i zróżnicowana, a jakość obrazu oraz dźwięku zazwyczaj jest znacznie lepsza niż w przypadku innych rozwiązań.

Jednak, aby móc uzyskać taką jakość odbioru, niezbędna jest antena satelitarna, służąca do odbioru sygnału satelitarnego, z satelity umieszczonego na orbicie ziemskiej. Wybór odpowiedniej anteny satelitarnej może być jednak skomplikowany, a źle dobrane urządzenie może skutkować słabym odbiorem sygnału lub brakiem dostępu do pożądanych kanałów. Musisz też dobrać odpowiednie akcesoria do montażu, na przykład uchwyty: https://ihaa.pl/uchwyty-antenowe-scienne, które pozwolą Ci zamontować talerz w odpowiednim miejscu.

Rodzaje anten satelitarnych

Na rynku dostępne są różne rodzaje anten satelitarnych, w tym anteny paraboliczne, offsetowe i panelowe. Antena paraboliczna, w której konwerter leży na środku talerza, jest dziś rzadko stosowana ze względu na przestarzałe technologie i problemy z odkładaniem się na niej zanieczyszczeń. Ponieważ konwerter utrudnia odbiór sygnału, trudno jest używać takiej anteny do odbioru telewizji w standardzie HD.

To jednak nie jedyne rozwiązanie, jakie oferuje sklep Ihaa: anteny offsetowe to płaskie anteny o eliptycznym kształcie, która pozwalają na uzyskanie dobrej jakości sygnału. Nie osadza się na nich woda ani śnieg, a konwerter jest umieszczony poza centrum talerza, więc nie zakłóca odbioru. Anteny offsetowe są często wykorzystywane do odbioru sygnału satelitarnego w jakości HD, a im są szersze, tym lepszą jakość sygnału pozwala uzyskać. Warto zwrócić uwagę na szerokość anteny, która powinna wynosić minimum 80 cm, aby uzyskać odpowiednią jakość sygnału.

Dlaczego wielkość anteny i osprzęt ma znaczenie?

Wielkość anteny to jeden z kluczowych czynników wpływających na jakość odbieranego sygnału. Duża antena offsetowa, o szerokości powyżej 90 cm lub nawet 1 metra, pozwoli Ci uzyskać lepszą jakość sygnału w porównaniu z mniejszymi antenami. Musisz też dobrać odpowiednie wtyki i złącza, choćby z kategorii: https://ihaa.pl/zlacza-antenowe bo one także wpływają na przepustowość danych.

Jest to szczególnie ważne, gdy chcemy odbierać kanały w jakości HD lub 4K, gdzie wysoka jakość sygnału jest kluczowa dla uzyskania dobrego obrazu i dźwięku. Większa rozdzielczość obrazu to więcej danych cyfrowych do przesłania, a więc nawet pozornie małe zakłócenia mogą mieć spore znaczenie. Duże anteny satelitarne pozwalają na zwiększenie poziomu sygnału, co przekłada się na mniej zakłóceń i lepszą jakość obrazu.

Warto również zwrócić uwagę, że anteny satelitarne o większej powierzchni są bardziej odporne na warunki atmosferyczne, jak śnieg czy ulewny deszcz, co wpływa na stabilność i niezawodność odbioru. Oczywiście, duże anteny mogą zostać porwane przez wiatr — dlatego często lepsze są duże metalowe anteny niż takie wykonane z tworzyw sztucznych.

Jak widać, dobrym wyborem dla początkujących będzie duża antena offsetowa — ale nie jest to jedyne rozwiązanie. Warto zapoznać się z ofertą sklepu Ihaa i dobrać odpowiednie złącza i wtyki antenowe https://ihaa.pl/wtyki-antenowe – oprócz kupna samego talerza.

 

google_news