Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Jaką rolę pełni topnik w procesie lutowania? Dzięki tej substancji Twoja codzienna praca może być znacznie prostsza

Elektronika użytkowa zmienia się błyskawicznie. Technologie wykorzystywane do konstruowania nowoczesnych urządzeń są coraz bardziej złożone. Z punktu widzenia serwisanta takiego sprzętu postępująca miniaturyzacja części sprawia, że ewentualna naprawa staje się coraz bardziej skomplikowana. Dlatego specjaliści powinni korzystać ze wszelkich możliwości ułatwienia sobie żmudnej pracy. Także poprzez stosowanie wysokiej jakości topników do lutowania.

Kierowanie się ceną i pojemnością to kiepski pomysł. Lepiej uważnie zapoznać się ze składem preparatu

Od tego zależą właściwości substancji oraz zakres jej zastosowania. Nikomu nie trzeba specjalnie tłumaczyć, jak dużą rolę odgrywa sposób oraz jakość połączenia poszczególnych elementów na płytce drukowanej. Minimalna niedokładność w zupełności wystarczy, aby złożony układ elektroniczny przestał spełniać swoje zadania. Odpowiedni topnik do lutowania może sprawić, że przywrócenie podzespołu do pełnej sprawności okaże się zdecydowanie mniej pracochłonne, niż się to wydawało przy wstępnej diagnostyce. Oczywiście skład preparatu należy dobrać stosownie do materiałów, z którymi się pracuje. Do lutów miękkich używa się zupełnie innych topników, niż ma to miejsce w przypadku lutowania twardego. I tak do metali żelaznych najlepiej nadaje się boraks. Z kolei przy cynie i ołowiu idealnie sprawdza się kalafonia, natomiast do powierzchni ocynkowanych warto używać kwasu solnego.

Topnik do lutowania sprawdzi się lepiej od pasty. Zwłaszcza w przypadku skomplikowanych podzespołów

Jak tłumaczą specjaliści z firmy Diolut, przydatność typowej pasty lutowniczej do urządzeń elektroniki użytkowej jest mocno dyskusyjna. Przede wszystkim ze względu na zdecydowanie lepsze właściwości czyszczące topników. Obojętne, czy mowa o substancji pod postacią żelu, płynu czy też półpłynnej masy. Zaawansowane techniki lutowania wymagają dokładnego usunięcia z powierzchni roboczej wszelkich zanieczyszczeń chemicznych. Szczególnie problematyczne dla żywotności sprzętu elektrycznego mogą być tlenki metali, jakie pojawiają się na każdym metalicznym elemencie, który ma styczność z powietrzem. Wysokiej jakości topniki do lutowania pozwalają błyskawicznie uporać się z całym problem. Warto również wspomnieć, że substancje z tej kategorii wydzielają zdecydowanie mniej toksycznych oparów, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych, najtańszych preparatów. To z pewnością kolejna zaleta, którą należy wziąć pod uwagę przy zakupie wyposażenia do serwisu elektroniki.

Materiał partnerski

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments