Wydarzenia Bielsko-Biała

Tlenodajnia w Sferze. Jedyne takie miejsce w Polsce

Monika Magner (z lewej) i Dagmara Gąsiorek, przedstawicielki Galerii Sfera na tle oprawionego w ramę… mchu. Zdjęcia: Marcin Kałuski

W bielskiej galerii Sfera otwartą pierwszą w Polsce „tlenodajnię”. Można tu nie tylko cieszyć się z oddychania czystym powietrzem, ale też – w otoczeniu mchów i wielu innych roślin – poczytać książkę, odbyć spotkanie towarzyskie czy biznesowe oraz napić się kawy.

Dzisiaj zaprezentowano Coworking Office „Tlenodajnia”, zlokalizowany na pierwszym piętrze Sfery I. To miejsce do pracy i relaksu otwarte bezpłatnie dla wszystkich chętnych w godzinach pracy centrum handlowego.

Wrażenie robi zdobiący ściany dwukolorowy… mech. – Umieściliśmy tu ponadto szereg roślin, które sprawdzają się najlepiej pod kątem wpływu na jakość powietrza. To między innymi sansevieria, difenbachia, monstera, skrzydłokwiat i paprocie – mówi Anita Sowa, przedstawicielka kwiaciarni SofiFlora. – Pomieszczenia nie chronią nas przed smogiem, stąd też dobraliśmy rośliny o właściwościach „tlenodajnych” – dodaje Dagmara Gąsiorek, szefowa marketingu Sfery.

Jak mówi Alicja Fober z Fundacji Ekologicznej Arka, Bielsko-Biała i okoliczne miejscowości, z uwagi na położenie między górami, szczególnie narażone są na występowanie smogu. A takie miejsca jak bielska Tlenodajnia, pozwalają ograniczyć jego śmiertelnie groźne oddziaływanie.

Tlenodajnię wyposażono w krzesła, stoliki i sofy, jest tu kącik czytelniczy, projektor, automat z kawą i sprzęt do oczyszczania powietrza. A przede wszystkim cieszące oczy (i płuca) rośliny.

– Pomysłodawcą utworzenia Tlenodajni jest Wojciech Owczarz, prezes bielskiej Arki – podkreśla Monika Magner, dyrektor galerii. Pomysł zrealizowano dzięki zaangażowaniu Sfery, która może pochwalić się długą listą działań proekologicznych, oraz SofiFlory. W najbliższym czasie będą tu organizowane między innymi „Zielone czwartki”, czyli warsztaty dla dzieci i młodzieży na temat smogu.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
GOŚĆ
GOŚĆ
7 miesięcy temu

Pierwsza ,,tlenodajnia,, w Polsce a jak wyjdziesz na zewnątrz to niby czym oddychasz HA HA HA HA.Tak się robi ludziom wodę z mózgu,chyba że to jest miejsce dla LEMINGÓW bo oni mózgu już nie mają

PIT
PIT
7 miesięcy temu
Judasz
Judasz
7 miesięcy temu
Reply to  PIT

Byłeś, widziałeś, dotykałeś?

wsiowy
wsiowy
7 miesięcy temu

Proszę mi wytłumaczyć jak martwe pomalowane i przyklejone porosty fotosyntezują tlen