Wydarzenia Bielsko-Biała

Tlenodajnia w Sferze. Jedyne takie miejsce w Polsce

Monika Magner (z lewej) i Dagmara Gąsiorek, przedstawicielki Galerii Sfera na tle oprawionego w ramę… mchu. Zdjęcia: Marcin Kałuski

W bielskiej galerii Sfera otwartą pierwszą w Polsce „tlenodajnię”. Można tu nie tylko cieszyć się z oddychania czystym powietrzem, ale też – w otoczeniu mchów i wielu innych roślin – poczytać książkę, odbyć spotkanie towarzyskie czy biznesowe oraz napić się kawy.

Dzisiaj zaprezentowano Coworking Office „Tlenodajnia”, zlokalizowany na pierwszym piętrze Sfery I. To miejsce do pracy i relaksu otwarte bezpłatnie dla wszystkich chętnych w godzinach pracy centrum handlowego.

Wrażenie robi zdobiący ściany dwukolorowy… mech. – Umieściliśmy tu ponadto szereg roślin, które sprawdzają się najlepiej pod kątem wpływu na jakość powietrza. To między innymi sansevieria, difenbachia, monstera, skrzydłokwiat i paprocie – mówi Anita Sowa, przedstawicielka kwiaciarni SofiFlora. – Pomieszczenia nie chronią nas przed smogiem, stąd też dobraliśmy rośliny o właściwościach „tlenodajnych” – dodaje Dagmara Gąsiorek, szefowa marketingu Sfery.

Jak mówi Alicja Fober z Fundacji Ekologicznej Arka, Bielsko-Biała i okoliczne miejscowości, z uwagi na położenie między górami, szczególnie narażone są na występowanie smogu. A takie miejsca jak bielska Tlenodajnia, pozwalają ograniczyć jego śmiertelnie groźne oddziaływanie.

Tlenodajnię wyposażono w krzesła, stoliki i sofy, jest tu kącik czytelniczy, projektor, automat z kawą i sprzęt do oczyszczania powietrza. A przede wszystkim cieszące oczy (i płuca) rośliny.

– Pomysłodawcą utworzenia Tlenodajni jest Wojciech Owczarz, prezes bielskiej Arki – podkreśla Monika Magner, dyrektor galerii. Pomysł zrealizowano dzięki zaangażowaniu Sfery, która może pochwalić się długą listą działań proekologicznych, oraz SofiFlory. W najbliższym czasie będą tu organizowane między innymi „Zielone czwartki”, czyli warsztaty dla dzieci i młodzieży na temat smogu.

4
Skomentuj

avatar
3 Komentarzy
1 Odpowiedzi
0 Śledzących
 
Najwięcej odpowiedzi
Najgorętsze komentarze
4 Komentarzy
GOŚĆJudaszPITwsiowy Ostatnio komentujący
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
GOŚĆ
Gość
GOŚĆ

Pierwsza ,,tlenodajnia,, w Polsce a jak wyjdziesz na zewnątrz to niby czym oddychasz HA HA HA HA.Tak się robi ludziom wodę z mózgu,chyba że to jest miejsce dla LEMINGÓW bo oni mózgu już nie mają

PIT
Gość
PIT
Judasz
Gość
Judasz

Byłeś, widziałeś, dotykałeś?

wsiowy
Gość
wsiowy

Proszę mi wytłumaczyć jak martwe pomalowane i przyklejone porosty fotosyntezują tlen