Smacznie, zdrowo i stylowo Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

JAKIE CHOROBY MOŻNA ZDIAGNOZOWAĆ ZA POMOCĄ BADANIA USG

Badanie ultrasonograficzne jest prawdziwym odkryciem dla medycyny. Dzięki temu badaniu można zdiagnozować wiele chorób. W ten sposób specjalista uzyskuje pełny obraz procesu patologicznego. Ponadto USG pozwala obalić wcześniej postawioną diagnozę i przepisać bardziej skuteczne leczenie.
Za pomocą tego badania specjaliści określają stopień uszkodzenia narządów w niektórych chorobach. Nowoczesna technologia i wysokie kwalifikacje specjalisty są kluczem do jakości diagnostyki ultradźwiękowej.

Jakie procesy patologiczne można wykryć za pomocą ultradźwięków

Zasada działania ultradźwięków opiera się na echolokacji – czujnik, który lekarz umieszcza na skórze pacjenta, jednocześnie pełni rolę emitera i odbiornika ultradźwięków. On przechodzi przez czujnik na ekran urządzenia, za pomocą którego specjaliści identyfikują różnego rodzaju problemy.
Dzisiaj dzięki takiemu zabiegowi można zidentyfikować różnego rodzaju problemy z ludzkimi narządami wewnętrznymi. Prywatne USG w Warszawie nie tylko pozwala zdiagnozować procesy patologiczne, ale także sprawdzić skuteczność przeprowadzonego leczenia.

Jama brzuszna

Jest to prosta, skuteczna i bezpieczna technika badań przesiewowych, która pozwala określić nieprawidłowości w pracy:

  • trzustki;
  • pęcherzyka żółciowego i jego przewodów;
  • śledziony i wątroby.

Dzięki wysokiej dokładności badania lekarz może znaleźć problem w odpowiednim czasie i przepisać skuteczne leczenie.

Gruczoły mlekowe

Ostatnio kobiety coraz częściej borykają się z chorobami piersi. Istnieje wiele powodów, aby się zdadać, ale najważniejszym jest zdiagnozować problem na czas, aby uniknąć pojawienia się nowotworów.
Badanie pomaga określić obecność torbieli, mastopatii, gruczolakowłókniaka, tłuszczaka i nowotworów złośliwych.
W trakcie badania lekarze oceniają stan regionalnych stref przepływu limfatycznego, które są również nazywane węzłami chłonnymi. W razie potrzeby lekarz może dodatkowo przepisać celującą biopsję tworu pod kontrolą USG.

Tarczyca

Procedura pozwala określić proces powiększania tarczycy. Takie zmiany są związane z chorobami zapalnymi, łagodnymi lub złośliwymi nowotworami.
Dzięki nowoczesnym badaniom specjaliści mogą zdiagnozować rozwój zapalenia tarczycy, wola guzkowego, torbieli, niedoczynności tarczycy.
Aby potwierdzić diagnozę, lekarze muszą dodatkowo przeprowadzić badanie poziomu hormonów i przeciwciał. Konieczne jest również ustalenie natury nowotworów – złośliwe lub łagodne.

Nerki i moczowody

Badanie ultrasonograficzne pozwala zdiagnozować torbiel nerki na czas. Jest to patologiczny twór wypełniony płynem, która bez pilnej terapii może doprpwadzić do śmierci. Można również potwierdzić wodonercze, guz nerki, kamienie.
Badanie ujawnia konkrementy w moczowodzie lub świetle układu kielichowo-miedniczkowego. Dzięki dodatkowemu zastosowaniu Dopplera lekarze badają stan naczyń nerkowych.

Drogi moczowe

Badanie ultrasonograficzne pozwala określić obecność kamieni w pęcherzu lub świetle moczowodów. Ten problem jest dziś uważany za jeden z najczęstszych.
Badanie pomaga również zidentyfikować proces zejścia moczowodu do pęcherza lub guza. W takim przypadku ważnym jest pilne wdrożenie odpowiedniej terapii czy leczenia  chirurgicznego, które uratuje pacjenta przed poważnymi powikłaniami.

Gruczoł krokowy, jądra i moszna

Częstym problemem, z którym spotykają się mężczyźni, są żylaki. Jest to rozszerzenie żył przewodu nasiennego, które negatywnie wpływa na ogólny przepływ krwi. Za pomocą badania ultrasonograficznego specjaliści łatwo określają stopień krążenia krwi przy skręcie jądra lub guza. Lekarze mogą również ustalić problemy układu krążenia w urazach moszny.
Aby zdiagnozować choroby prostaty, lekarze przeprowadzają ultrasonografię transrektalne, która określa obecność raka. Ponadto takie badanie pomaga określić zmiany i zmierzyć gruczoł krokowy. Dzięki badaniu ultrasonograficznemu można wykryć łagodny rozrost gruczołu krokowego.

Serce i naczynia

Badanie ultrasonograficzne serca, zwane również echokardiografią, jest bardzo dokładnym i niebolesnym badaniem. Umożliwia specjalistom uzyskanie najbardziej wiarygodnych danych na temat stanu zdrowia głównego narządu. Większość chorób układu krążenia można rozpoznać za pomocą badania serca.
Do tej pory kardiolodzy zalecają obowiązkowe badanie ultrasonograficzne co najmniej raz w roku u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym. Pozwala to na uchwycenie zmian mięśnia sercowego na czas, a także na wykrycie niewydolności serca.
To badanie jest również niezbędne do identyfikacji płynu, który zaczyna gromadzić się w jamie osierdziowej, badania struktur serca i tkanek. Pozwala to lekarzom zdiagnozować zakrzepy na czas. Badanie jest często zalecane w celu terminowego diagnozowania wad serca, które bez odpowiedniego leczenia mogą prowadzić do śmierci.
Badanie ultrasonograficzne jest zalecane pacjentom w celu zdiagnozowania:

  • choroby niedokrwiennej serca;
  • procesów patologicznych zlokalizowanych w zewnętrznych i mięśniowych błonach serca;
  • stanu narządu po przebytym zawale serca;
  • chorób tętnic obwodowych nerek, kończyn dolnych, jamy brzusznej i mózgu.

Prawidłowo przeprowadzone badanie ultrasonograficzne pomoże zdiagnozować żylaki i miażdżycę na czas. Te dwa procesy patologiczne są ostatnio najczęściej rozpoznawane.

google_news