Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Jakie dane musisz udostępnić swojemu przyszłemu pracodawcy?

W związku z obowiązywaniem RODO, przepisy kodeksu pracy jasno mówią o tym jakich informacji może domagać się przyszły pracodawca od kandydata na pracownika. Równie precyzyjnie określone są informacje niezbędne do podania w momencie zatrudnienia.

Jakich informacji może zarządzać pracodawca od kandydata do pracy?

Obecne przepisy kodeksu pracy obowiązują od 4 maja 2019 roku. Według nich od kandydata do pracy przyszły pracodawca może zarządzać następujących informacji:

  • Imiona i nazwisko kandydata
  • Data urodzenia kandydata
  • Dane kontaktowe kandydata, na przykład adres email czy numer telefonu

Jeśli na danym stanowisku wymagane jest określona wykształcenie i kwalifikacje, kandydat jest zobowiązany do podania swojego wykształcenia, stażu i przebiegu pracy, kwalifikacji zawodowych.
– Nie jest już wymagane podanie adresu zamieszkania przez kandydata ani informacji dotyczących jego rodziców – wspomina prawnik z kancelarii adwokackiej z Katowic Duraj Reck i Partnerzy.

Jakich informacji może zażądać pracodawca w momencie zatrudnienia?

W momencie zdecydowania się na zatrudnienie, przyszły pracownik jest zobowiązany podać pracodawcy następujące dane:

  • Numer PESEL lub w przypadku jego braku – rodzaj i numer dokumentu, który potwierdza tożsamość
  • Adres zamieszkania, nie musi to być adres zameldowania
  • Wykształcenie i przebieg dotychczasowego zatrudnienia
  • Numer konta bankowego, na który ma wpływać wynagrodzenie, chyba że pracownik złożył wniosek o wypłatę do rąk własnych
  • Inne dane osobowe oraz dane osobowe najbliższej rodziny pracownika, jeśli jest to wymagane ze względu na szczególne uprawnienia w prawie pracy
  • Dodatkowe dane niezbędne do zrealizowania uprawnień lub spełnienia obowiązków wynikających z przepisów prawa, na przykład zaświadczenie o niepełnosprawności.

Wszystkie powyższe dane pracownik podaje samodzielnie d formularzu lub kwestionariuszu osobowym. Pracodawca nie może zbierać kopii dokumentów, które potwierdzają te informacje. Może jednak prosić o pokazanie oryginału, na przykład dyplomu ukończenia studiów.

Przetwarzanie danych wrażliwych pracownika

Zgodnie z prawem przetwarzanie danych wrażliwych pracownika może odbywać się tylko wtedy, gdy dane są przekazane przez pracownika lub kandydata na pracownika. Przetwarzanie danych może odbywać się tylko przez osoby upoważnione pisemnie przez pracodawcę. Takie osoby są zobowiązane do zachowania tajemnicy.

google_news