Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Nowy JPK – jak przygotować się na nadchodzące zmiany?

1 października 2020 roku to moment, kiedy podatników VAT zacznie dotyczyć obowiązek stosowania nowej elektronicznej struktury JPK, czyli jednolitego pliku kontrolnego. Będzie to JPK_V7M lub JPK_V7K. Nowa wersja JPK powstała przez połączenie dotychczas składanych oddzielnie deklaracji VAT i pliku JPK_VAT. Wprowadzone zmiany wymagają od przedsiębiorców wprowadzenia nowych programów do obsługi sprzedaży i księgowości, które umożliwią przetwarzanie danych zgodnie z obowiązującymi wymogami. 

Na czym polegają zmiany w JPK?

Kto i kiedy będzie składał nowy JPK?

Na czym polegają zmiany w JPK?

Plik JPK w polskim systemie rozliczeń funkcjonuje od 2016 roku. W międzyczasie przechodził on kilka zmian, natomiast obecna jest najbardziej chyba rewolucyjna od początku wprowadzenia obowiązku składania tego typu deklaracji. Zmianę JPK_V7M wprowadziła ustawa z 4 lipca 2019 r., która wskazuje na dwa typy nowego pliku kontrolnego:

  • JPK_V7M – dla rozliczających się co miesiąc,
  • JPK_V7K – dla rozliczających się kwartalnie.

Nowy plik JPK ma zawierać część deklaracyjną oraz ewidencyjną, ponieważ łączyć będzie dotychczas składane oddzielnie deklaracje VAT (VAT-7/VAT-7K) oraz wcześniejszą wersję pliku JPK_VAT. Wprowadzone zmiany mają doprowadzić do tego, że urząd skarbowy będzie od podatnika otrzymywał jedną, pełną informację dotyczącą VAT. Dwie wersje pliku kontrolnego, które będą obowiązywać od października, różnić się będą jedynie okresem rozliczeniowym (miesięcznym lub kwartalnym). Podatnicy rozliczający się co miesiąc będą wypełniali zawsze część ewidencyjną i deklaracyjną, natomiast rozliczający się kwartalnie co miesiąc będą wypełniali część ewidencyjną, deklaracyjną – raz na kwartał.

Ponadto, wprowadzone zostanie:

  • raportowanie z kodami towarów i usług,
  • poszerzenie o kody niektórych dowodów sprzedaży i rodzajów transakcji.

Kto i kiedy będzie składał nowy JPK?

Połączenie deklaracji VAT i JPK_VAT w jedną strukturę ma skrócić czas wykonywania czynności kontrolnych, a także ograniczyć konieczność przeprowadzania kontroli podatkowych. Przede wszystkim możliwe stanie się automatyczne weryfikowanie rozliczeń VAT bez zaangażowania podatnika. Wzywany on będzie jedynie w przypadku pojawiających się nieprawidłowości. Obowiązek składania nowej wersji jednolitego pliku kontrolnego mają czynni podatnicy VAT, zmiany nie dotykają osób zwolnionych z VAT. Podatnik VAT czynny do 25 dnia każdego miesiąca musi dostarczyć do urzędu skarbowego w formie elektronicznej JPK_V7M lub JPK_V7K. Za okres do września 2020 podatnicy rozliczają się za pomocą JPK_VAT na dotychczasowych zasadach. Oznacza to, że pierwszą wersję nowego JPK trzeba będzie dostarczyć do 25 listopada, natomiast osoby, które rozliczają się kwartalnie do 25 stycznia 2021 roku będą musiały złożyć także deklaracyjną część JPK.

Niezależnie od tego, czy rozliczasz się samodzielnie, czy robi to księgowa, musisz zadbać o nowe oprogramowanie do obsługi firmowej sprzedaży i księgowości. Musi ono pozwolić na raportowanie danych w prosty i przejrzysty sposób. Najlepiej, aby klasyfikacja odbywała się już na poziomie ewidencji sprzedaży oraz magazynu. Jeśli wybierzesz odpowiedni program, pozwoli on na sporządzenie i wysyłkę nowej struktury JPK_V7M lub JPK_V7K na podstawie wystawionych dokumentów sprzedaży i zaksięgowanych dokumentów zakupu. Kluczowe jest przygotowanie prawidłowej identyfikacji transakcji. Źle przygotowane dokumenty, kody i raporty mogą rodzić podejrzenie o celowe utrudnianie organom podatkowym weryfikacji transakcji, a to może powodować nałożenie bardzo dotkliwych kar.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments