Porady i inspiracje Bielsko-Biała Na czasie

Jakie jest najtańsze OC dla młodych kierowców?

Wśród aspektów, które w największym stopniu wpływają na koszt ubezpieczenia samochodu, są: historia wypadków, rodzaj pojazdu, pojemność silnika oraz wiek kierowcy. Aby określić wagę tego ostatniego czynnika w składce pobieranej przez ubezpieczycieli, wystarczy przeanalizować rynek polis OC. Okazuje się, że różnica dziesięciu lat w wieku między młodym a doświadczonym kierowcą może oznaczać płacenie dwa razy więcej za OC. Dlatego nic dziwnego, że młodzi ludzie szukają najtańszych ofert na rynku.

Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy: co warto wiedzieć przed zakupem?

Firmy ubezpieczeniowe tworzą specjalne ubezpieczenia dla najróżniejszych grup odbiorców, na przykład:

  • dla floty pojazdów;
  • tylko od kradzieży i rabunku;
  • polisę OC dla młodych ludzi.

Ubezpieczenie samochodu dla młodzieży to ochrona dostosowana do potrzeb i specyfiki kierowców w wieku od 18 do 25 lat (czasami do 26 lat). W większości przypadków taka polisa jest zwykle droższa, ponieważ młodzi kierowcy uznawani są przez towarzystwa ubezpieczeniowe za odsetek populacji bardziej podatny na udział w ryzykownych działaniach. Wiążą więc z nimi ryzyko częstszych wypadków i stłuczek z powodu brawury i niedoświadczenia za kierownicą, a tym samym konieczność wypłaty odszkodowania.

Oznacza to, że ludzie w wieku 18-25 lat stanowią większe ryzyko dla ubezpieczycieli (podobnie jak statystycznie stanowią oni większość osób uczestniczących w wypadkach, takich jak kolizje), więc płacą więcej za ubezpieczenie. Ogólnie, OC dla młodego kierowcy oferuje rozwiązania, ochronę i zalecaną pomoc dla mniej doświadczonych kierujących, którzy potrzebują odpowiedniej polisy, by móc bezpiecznie poruszać się pojazdem po drogach. Niewiele osób wie, że można zaoszczędzić pieniądze, wykupując ubezpieczenie, nawet jeśli kierowca ma mniej niż 25 czy 26 lat. Wystarczy dobrze poszukać taniego OC.

Najtańsze OC dla młodego kierowcy: ile kosztuje?

Oczywiście nie każdy młody kierowca jeździ brawurowo i nieostrożnie. Mimo to ubezpieczyciele są nieubłagani. Dla nich wiek naprawdę ma znaczenie. Widać to w wysokości składek, które muszą zapłacić niedoświadczeni właściciele samochodów. W 2022 roku cena za polisę OC dla młodego kierowcy sięga nawet 2818 zł! Oczywiście wszystko zależy od towarzystwa, w którym zostanie zawarte ubezpieczenie oraz innych czynników, takich jak marka samochodu czy pojemność silnika.

Są też firmy, które oferują prawie cztery razy niższe składki. Na przykład 25-letni mieszkaniec Wadowic, który ma samochód marki Opel Astra z 2009 roku w benzynie, pojemność silnika 1,5 dm3 i nie przysługują mu żadne zniżki, u ubezpieczyciela TUZ TUW zapłaci 756 zł za składkę. W dokładnym obliczeniu kwoty, jaką musisz zapłacić w swoim przypadku, pomoże Ci szybki kalkulator OC. Dzięki niemu porównasz kilka lub nawet kilkanaście ofert z różnych towarzystw.

Warto poświęcić trochę czasu na poszukanie i przeanalizowania rynkowych ofert. Jak widać, różnice są ogromne, a młodzi kierowcy przy aktualnych cenach za paliwo, szukają oszczędności wszędzie, gdzie się da.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
falkon
falkon
21 dni temu

Najtańsze jest jak się odpowiednio dokładnie poszuka bo na szybko to się płaci. Fajnie prezentuje się porównywarka mpay (appka mobilna) bo jeszcze mało znana i ciekawa