Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Jakie są rozwiązania logistyczne w branży przemysłowej?

Logistyka przemysłowa to branża, która nieustannie rozwija się, aby móc spełnić oczekiwania i potrzeby klientów. Jej zadaniem jest zapewnienie równowagi między standaryzacją, jakością i kosztami. Działania te pomagają innym przedsiębiorstwom sprostać wyzwaniom, związanym m.in. z wieloma wymogami regulacyjnymi. W jaki sposób optymalne rozwiązania logistyczne wpływają na różne branże przemysłowe?

Usługi logistyczne – zalety

Doświadczenie w obsłudze procesów logistycznych pozwala usprawniać procesy produkcyjne oraz działania, mające kluczowe znaczenie dla klientów m.in. z sektora budowlanego, chemicznego i automotive. Odpowiednio przygotowane magazyny i obiekty przeładunkowe firm logistycznych, dostosowane są do przechowywania i obsługi różnorodnych towarów, w tym tych, określanych jako niebezpieczne.

Profesjonalne usługi firm logistycznych pozytywnie wpływają na doświadczenia usługobiorców, związane z presją regulacyjną, zapewniają odpowiednie postępowanie z materiałami niebezpiecznymi, żywnością (podczas jej produkcji), obniżenie kosztów dzięki synergii i standaryzacji procesów oraz poprawę jakości produktów.

Działania logistyczne w branży budowlanej

Branża budowlana różni się od pozostałych specyfiką poszczególnych inwestycji. Na konkretną budowę często należy dostarczać materiały nietypowe, co związane jest z dłuższym czasem oczekiwania. Produkty pakowane są zazwyczaj w kartony, a umieszczane na paletach, jednak wymiary materiałów budowlanych często są niestandardowe. Może to utrudniać pracę magazynu, jak również planowanie samego transportu.

W obszarze dystrybucji materiałów budowlanych pewną komplikacją jest sezonowość, która wpływa m.in. na planowanie zakupów. Wiąże się również z nieprzewidywalnością, wynikającą np. z warunków pogodowych w postaci deszczu czy niskich temperatur. To z kolei wpływa na wydłużenie czasu trwania realizacji inwestycji.

W branży budowlanej dostawy realizowane są w ramach sieci transportowej drobnicowej dla przesyłek paletowych. Częstą praktyką są także dedykowane dostawy na inwestycje, które wymagają zgody na przewóz. Przewożonymi towarami są głównie wyroby gotowe, komponenty do produkcji, a także maszyny budowlane. Do zadań firm logistycznych należy również transport specjalistyczny oraz gabarytowy urządzeń o dużych wymiarach bądź elementów konstrukcyjnych na inwestycje

Działania logistyczne w branży chemicznej

W przemyśle chemicznym do stworzenia konkretnych produktów wykorzystuje się ponad 30 000 substancji. Niektóre z nich klasyfikowane są jako niebezpieczne, dlatego też ich transport determinują rygorystyczne przepisy. Do najważniejszych wyzwań w obszarze przewozu produktów chemicznych należą m.in. sprawna współpraca między klientami, dostawcami i partnerami biznesowymi oraz kontrola zapasów.

W branży chemicznej kompleksowe rozwiązania transportowe obejmują zarządzanie zapasami oraz realizację transportu zarówno krajowego, jak i międzynarodowego LTL i FTL. Systemy dystrybucyjne muszą być bezwzględnie dostosowane do restrykcyjnych wymogów, związanych m.in. z przewozem towarów niebezpiecznych ADR oraz towarów wrażliwych w myśl ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów.

Działania logistyczne w branży automotive

Międzynarodowe łańcuchy dostaw w branży automotive są niezwykle złożone, dlatego w tym przypadku bardzo potrzebne jest doświadczenie i umiejętność organizacji. System dystrybucji drogowej oraz sprawne funkcjonowanie przedsiębiorstwa są niezbędne do utrzymania odpowiedniego poziomu zapasu surowców w linii produkcyjnej, a także zarządzania dostawami komponentów.

Produkcja samochodów w wielu zakładach zaczyna się w momencie otrzymania zamówienia konkretnego modelu pojazdu. Jako że odbiorca produktu może samodzielnie wybrać jednostkę napędową, skrzynię biegów, jednostkę napędową i inne elementy, optymalna produkcja wymaga perfekcyjnej organizacji działań i minimalizacji opóźnień w łańcuchu dostaw. Ogromne znaczenie mają terminowość dostaw, zachowanie prawidłowych parametrów technicznych czy też standardów motoryzacyjnych.

Profesjonalni usługodawcy specjalizują się m.in. w rozwiązaniach dedykowanych, realizując dostawy w znanych serwisach, a także dostawy ekspresowe. W ich kompetencjach leży zarządzanie zapasami magazynowymi, dostawy na linie produkcyjne, kontrola jakości oraz przygotowanie części samochodowych do produkcji.

Jakie rozwiązania transportowe oferują dostawcy usług logistycznych?

Wiarygodne firmy logistyczne realizują dostawy w ramach projektów standardowych i dedykowanych. W ich ofercie znajdować się mogą transporty LTL i FTL, paletowe przesyłki drobnicowe, towarów przestrzennych oraz dłużyc, dostawy z rozładunkiem i transport towarów ponadgabarytowych. Przedsiębiorstwa świadczą również usługi magazynowe i cross-dock, jak i wiele innych, zgodnie z wymaganiami klientów. Optymalizacja procesu logistycznego, zwracając jednocześnie uwagę na potrzeby klientów, skutkuje obopólnymi korzyściami – umocnieniem pozycji usługodawcy na rynku i zadowoleniem konsumentów.

Rozwiązania przemysłowe w branży przemysłowej

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments