Wydarzenia Cieszyn

Jako jedna z trzech kobiet zasiadała w Radzie Narodowej Księstwa Cieszyńskiego. Czy była figurantką?

Fot. z arch. Muzeum Śląska Cieszyńskiego

W Cieszynie szykuje się ciekawa prelekcja. Stowarzyszenie “Pomocna Dłoń Blisko Ciebie” zaprasza do Muzeum Śląska Cieszyńskiego na wykład Wojciecha Święsa, który przybliży postać Marii Sojkowej.

Prelekcja zaplanowana jest na 7 czerwca o 10.00 w Sali Rzymskiej. Zainteresowani mieszkańcy Cieszyna i okolic mogą przyjść i dowiedzieć się czegoś więcej o jednej z trzech kobiet, obok Doroty Kłuszyńskiej i Zofii Kirkor-Kiedroniowej, zasiadających w Radzie Narodowej Księstwa Cieszyńskiego.

Zofia Kirkor-Kiedroniowa w swoich wspomnieniach jako pierwsza użyła sformułowania “figurantka” wobec Marii Sojkowej. Figurant to wg “Słownika Języka Polskiego PWN” ktoś, kto zajmuje wysokie stanowisko, ale nie ma wpływu na podejmowane decyzje. Zawodowym historykom również zdarza się właśnie tak określać Marię Sojkową. Czy słusznie? Aby poznać odpowiedź, warto przyjść na wykład Wojciecha Święsa. Wstęp wolny.

google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tu nie ma wątpliwości
Tu nie ma wątpliwości
1 rok temu

Tusk jako przewodniczący Rady Europy był niewątpliwie klasycznym figurantem . Tak bardzo trzymał się spódnicy Merkel aż było to żenujące.

i by się upiekło
i by się upiekło
1 rok temu

A żona Tuska? – figurantka pierwszej wody jeśli o figurantce mowa a nie o figurancie. Ma za swoje, po co żona Tuska?