Wydarzenia Bielsko-Biała Czechowice-Dziedzice

Jantar, ARR SA i Eko-Wtór laureatami „Dedali”. To firmy, które są naszą wizytówką

Laureaci Dedali. Fot. fotografbielsko.com – Krzysztof Dubiel

Jantar, Agencja Rozwoju Regionalnego SA i Eko-Wtór Jakubiec – to lokalne firmy, których prezesi odebrali statuetki „Dedala” podczas Gali Finałowej 12. edycji konkursu Firma Roku. – W tych trudnych czasach wszyscy jesteście laureatami – tymi słowami do przedsiębiorców zwrócił się prezydent Bielska-Białej.

Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej. Fot. fotografbielsko.com – Krzysztof Dubiel

Słowo roku

11 października w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej odbyła się uroczysta Gala Finałowa Firma Roku 2022, zorganizowana przez Beskidzką Izbę Gospodarczą, Urząd Miejski w Bielsku-Białej i Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej, której partnerami były ING Bank Śląski oraz Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

– Nie rozstrzygnięto jeszcze innego konkursu, na słowo roku 2022, ale faworytem jest słowo „inflacja”, co wiele mówi o sytuacji, w jakiej znalazł się polski biznes – zwróciła uwagę aktorka Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt, która wcieliła się w rolę konferansjera. Podkreśliła jednak, że biznes ma to do siebie, że działa w każdych warunkach i chwyta się pozytywnych myśli. – W tych trudnych czasach wszyscy jesteście laureatami. Sytuacja jest skomplikowana od wielu lat, ale sobie radzimy. Dobrze, gdy samorządy – biznesowy i terytorialny – współpracują ze sobą, bo to są naczynia połączone. Jeśli będzie tak dalej, to przetrwamy ten trudny czas – mówił Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej. – Mój podziw dla pracowitości, kreatywności, odwagi i odporności przedsiębiorców w Bielsku-Białej jest większy z każdym rokiem. To budujący obraz biznesu – stwierdziła Małgorzata Madeja, dyrektor regionu ds. korporacyjnych ING Banku Śląskiego.

Przemysław Targosz odebrał statuetkę dla najlepszej firmy subregionu południowego. Fot. fotografbielsko.com – Krzysztof Dubiel

Złoty Dedal

Najważniejszym wydarzeniem wieczoru i zarazem podsumowaniem całego roku biznesowego życia regionu było wręczenie statuetek Dedala, autorstwa bielskiej rzeźbiarki Lidii Sztwiertni. Kapitułę konkursu tworzyli prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, starosta bielski Andrzej Płonka i prezes Beskidzkiej Izby Gospodarczej Janusz Targosz, który ponadto zadbał o sprawny przebieg uroczystej gali.

Jak ogłosił prezydent, Nagrodę Specjalną – Złotego Dedala dla najlepszej firmy subregionu południowego otrzymała firma Jantar. Spółka ta specjalizuje się w dostarczaniu szerokiego spektrum usług, sprzętu i oprogramowania dla systemów sprzedaży i automatycznej identyfikacji opartej o kody kreskowe i RFID. Oferuje rozwiązania dla handlu, logistyki, przemysłu i sektora publicznego. W tym roku firma otworzyła w Bielsku-Białej laboratorium Jwave Silesia RFID Hub, które pozwala na prezentację najnowszych technologii z zakresu automatycznej identyfikacji.
Firma określa swoją strategię jako „hybrydowe” połączenie wartości rodzinnych i korporacyjnego ładu. Obecny akcjonariat spółki opiera się o członków rodziny. W firmie pracuje drugie pokolenie, które wspólnie z założycielami z powodzeniem ją rozwija.

– Mam zaszczyt prowadzić firmę od roku i zawsze był to dla mnie dylemat, co jeszcze osiągnąć i jak zmienić model biznesowy. Elementem sukcesji nie jest tylko kontynuowanie wizji rodzinnej, ale też wniesienie nowego wkładu, by firma rozwijała się w kolejnych dziesięcioleciach. Jeszcze nieraz damy czadu – zapewnił Przemysław Targosz, prezes zarządu spółki Jantar, tuż po odebraniu Dedala. – Wraz z siostrą, z firmą jesteśmy związani niemal od dziecka, więc do tej sukcesji przygotowywaliśmy się przez lata. Wspólnie pracowaliśmy w jednym celu, co w Polsce nie jest tak oczywiste, bowiem tylko 8 proc. młodego pokolenia chce przejmować biznesy rodzinne. A warte zauważenia jest to, że firmy rodzinne nie myślą tylko o sukcesie finansowym, ale mają misję budowania działalności na pokolenia – dla dzieci i pracowników, by ta długofalowość oraz związek z miastem i regionem były zauważalne – dodał prezes w kuluarach.

Maciej Jeleń, prezes nagrodzonej Dedalem ARR SA. Fot. fotografbielsko.com – Krzysztof Dubiel

Duma Bielska-Białej

Zaszczytne miano Firmy Roku 2022 Miasta Bielska-Białej zdobyła Agencja Rozwoju Regionalnego SA, która w tym roku świętuje 30-lecie. Spółka, której akcjonariuszami są m.in. gmina, KSSE, Skarb Państwa i lokalne przedsiębiorstwa, realizuje projekty wspierające i podnoszące konkurencyjność mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z funduszy akcjonariuszy, środków uzyskanych z własnej działalności gospodarczej i innych form wsparcia finansowego, w tym z funduszy i programów dostępnych na poziomie krajowym oraz Unii Europejskiej. Stymuluje i kreuje postawy przedsiębiorcze poprzez realizację projektów w zakresie podnoszenia jakości życia mieszkańców, rozwoju rynku pracy, zwiększenia poziomu przedsiębiorczości, innowacyjności gospodarki, edukacji i integracji społecznej i wspierania współpracy międzynarodowej.

– To zwieńczenie trzech dekad rozwoju tej idei. To wspaniały prezent na jubileusz spółki, którą kieruję od 3,5 roku oraz docenienie jej założycieli, moich poprzedników i wszystkich pracowników – mówi Maciej Jeleń, prezes ARR SA. – My nie jesteśmy od narzekania, tylko szukania rozwiązań. Sami zaplanowaliśmy wiele dużych projektów, które przyczynią się do rozwoju regionu i przedsiębiorczości oraz pozwolą podnieść poziom życia mieszkańców. Tylko dzięki współpracy na poziomie lokalnym możemy ograniczyć negatywne skutki kryzysu. Wspierając się i szukając rozwiązań zmniejszymy negatywne konsekwencje. Jeśli chcemy osiągać sukcesy, musimy realizować w szerokim gronie wspólne projekty – dodaje.

Kazimierz Jakubiec odebrał nagrodę dla Firmy Roku Ziemi Bielskiej. Fot. fotografbielsko.com – Krzysztof Dubiel

Wizytówka powiatu bielskiego

Piękna statuetka Dedala trafiła także do rąk Małgorzaty i Kazimierza Jakubców, czyli wiceprezes i prezesa spółki Eko-Wtór Jakubiec, którą ogłoszono Firmą Roku 2022 Ziemi Bielskiej. Zakład, tej w stu procentach rodzinnej firmy, znajduje się w strefie przemysłowej w Wilkowicach. Kooperuje ona nie tylko z zakładami produkcyjnymi czy sieciami handlowymi, ale i osobami prywatnymi, które mogą odpłatnie przekazać do firmy różnego rodzaju materiały do recyklingu, począwszy od folii, szkła, drewna, złomu, po metale kolorowe i elektrośmieci. Surowce te są wstępnie przetwarzane, a następnie trafiają do ostatecznych recyklerów, jakimi są np. huty czy zakłady celulozowe. Warto podkreślić, że firma, tak jak jej właściciele, jest rozpoznawalna ze swoich działań na rzecz środowiska i społeczności lokalnej.

– Znalezienie się w tak elitarnym gronie to dla nas wielki zaszczyt. Motto naszej firmy to: wszystko się w życiu opłaca. Dlatego radzimy sobie w każdej sytuacji i nawet kryzys nie jest dla nas przeszkodą. Tym bardziej angażujemy się w rozmaite działania charytatywne – zaznacza prezes nagrodzonej firmy. – Szczególnie dziękujemy naszym pracownikom, bez których ten sukces nie byłby możliwy. Z mężem w pracy bardzo dobrze się uzupełniamy – zdradza wiceprezes. – W firmie rządzę ja, a żona rządzi mną – dodaje z uśmiechem prezes. Małżeństwo pokłada nadzieję, że rodzinna firma znajdzie kontynuatora, którym będzie syn Adrian.

Przedstawiciele wyróżnionych firm na scenie Teatru Polskiego. Fot. fotografbielsko.com – Krzysztof Dubiel

Godni naśladowania

Gala była także okazją do wręczenia prestiżowych wyróżnień dla firm, instytucji, organizacji i osób, które mają wielki wpływ na rozwój regionu. W konkursie Firma Roku 2022 wyróżnienie w kategorii „promotor innowacyjności i przedsiębiorczości”- w imieniu spółki Da Vinci Studio, zajmującej się tworzeniem oprogramowań i aplikacji webowych oraz rozwiązań opartych o uczenie maszynowe – odebrał jej prezes, Wojciech Bachta.

Na scenę zaproszono ponadto Agnieszkę Nowak i Agnieszkę Duraj, odpowiednio prezes i wiceprezes zarządu spółki M-Kwadrat Group, która otrzymała tę nagrodę w kategorii „profesjonalny dostawca usług”, a zajmuje się szeroko rozumianym wsparciem dla biznesu i supportem systemów produkcyjnych.

W tej samej kategorii doceniono pracę Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Bielsku-Białej, którego prezes – Hubert Maślanka – przybliżał postępy w unowocześnianiu przedsiębiorstwa m.in. poprzez rozwój taboru i elektromobilności.

„Polska firma z tradycjami” – tym mianem może z kolei cieszyć się firma Temida Księgowi, działająca na rynku od ponad 30 lat. Bielska spółka nie dość, że jest jedną z najdłużej istniejących i dynamicznie rozwijających się na polskim rynku firm doradztwa podatkowego i księgowego, to z dużym powodzeniem obsługuje też klientów zagranicznych. W jej imieniu wyróżnienie odebrał Michał Loranc, członek zarządu.

Wyróżnienie specjalne otrzymała z kolei Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA, historyk sztuki i kurator, za „aktywną promocję kultury i sztuki oraz współpracę ze środowiskiem przedsiębiorców Podbeskidzia”. Taka sama nagroda powędrowała do Fundacji Ludzie-Innowacje-Design, za „unikalne zaangażowanie w działalność ukierunkowaną na łączenie potencjału kreatywnego z potrzebami biznesu”, którą reprezentował prezes Jacek Graś. Ze specjalnego wyróżniania mógł się cieszyć też Ryszard Chodorowski, prezes docenionego za „rozwój sportowy dzieci i młodzieży oraz promocję lekkiej atletyki” Klubu Sportowego „Sprint”.

Janusz Targosz, prezes BIG. Fot. fotografbielsko.com – Krzysztof Dubiel

Przebojowa gala

Jak podkreślał Janusz Targosz, gala to okazja nie tylko do docenienia działalności firm i podziękowań za cenną współpracę, ale także do miłego spędzenia czasu, chwilowego zapomnienia o biznesowych wyzwaniach i obcowania z kulturą na najwyższym poziomie. O to ostatnie rewelacyjnie zadbali aktorzy Teatru Polskiego, którzy wraz z Bielską Orkiestrą Kameralną pod dyrekcją Jacka Obstarczyka zaprezentowali przebojowy program z piosenkami Krzysztofa Krawczyka. Takie hity, jak „Parostatek”, „Byle było tak”, „Zatańczysz ze mną jeszcze raz” wyśpiewali dla publiczności Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt, Anna Guzik-Tylka, Marta Gzowska-Sawicka, Rafał Sawicki, Tomasz Lorek, Grzegorz Margas i Adam Myrczek.

Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt nie tylko brawurowo prowadziła galę, ale była też jedną z gwiazd artystycznej odsłony wydarzenia. Fot. fotografbielsko.com – Krzysztof Dubiel

Uwolnić potencjał

Jak wyjaśnia Janusz Targosz, Beskidzka Izba Gospodarcza doskonale zdaje sobie sprawę, że gospodarczy potencjał jest siłą napędową każdego regionu, dlatego – chcąc uhonorować najlepszych przedsiębiorców z Bielska-Białej oraz powiatu bielskiego – już po raz dwunasty podjęła inicjatywę organizacji konkursu Firma Roku, tym razem pod hasłem „Samorządy przedsiębiorcom”. – Tytuł Firma Roku promuje szczególnie aktywne i dynamiczne firmy. Jest wyrazem uznania ze strony samorządów terytorialnych dla ich wiodącej roli w rozwoju regionalnym. Laureaci konkursu to przedsiębiorstwa, które z uwagi na swoją atrakcyjną ofertę oraz silną pozycję na rynku nie tylko kreują własny pozytywny wizerunek, ale mają znaczący wpływ na reputację swej gminy, powiatu, regionu – wskazuje Janusz Targosz. Dodaje, że w dobie obecnych wyzwań ścisła współpraca jeszcze przybiera na znaczeniu. – Sami oferujemy lokalnym firmom szeroko zakrojone wsparcie, posiłkując się doświadczeniem m.in. kancelarii prawnych i HR-owych oraz pomocą banków. Razem sobie poradzimy – puentuje prezes BIG.

Fot. fotografbielsko.com – Krzysztof Dubiel

Fot. fotografbielsko.com – Krzysztof Dubiel

Fot. fotografbielsko.com – Krzysztof Dubiel

Fot. fotografbielsko.com – Krzysztof Dubiel

Fot. fotografbielsko.com – Krzysztof Dubiel

Fot. fotografbielsko.com – Krzysztof Dubiel

Fot. fotografbielsko.com – Krzysztof Dubiel

Fot. fotografbielsko.com – Krzysztof Dubiel

Fot. fotografbielsko.com – Krzysztof Dubiel

 

google_news